roku.
Strona główna | Dodaj do ulubionych | Kontakt
Galeria.

Obraz Patrona

Data:

Obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa - na życzenie fundatorki, księżnej Marii Radziwiłłowej – został namalowany w 1907 r.; taka data jest podana na odwrocie obrazu. Jego autorem jet Wincenty Łukaszewicz, który był uznanym malarzem religijnym w swojej epoce. Studiował w Akademii Petersburskiej, a jeden z jego obrazów - "Anioł uwalniający św. Piotra z ciemnicy" - został nagrodzony medalem w 1889 r.
Obraz Serca Pana Jezusa od samego początku umieszczony był  w ołtarzu głównym w drewnianej kaplicy, zastępującej budującą się obecną Bazylikę. W 1919 r. po ustanowieniu parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przy drewnianej kaplicy wzrosła popularność i kult Obrazu. Po konsekracji obecnej Bazyliki w 1923 r. Obraz Serca Pana Jezusa przeniesiono z kaplicy do nawy głównej w Bazylice i zawieszono Go w prezbiterium, gdzie odbierał cześć aż do 1953 r., kiedy to przełożony wspólnoty salezjańskiej, ks. Wincenty Kilian (również artysta malarz) wykonał polichromię apsydy z wielką postacią Jezusa z otwartym Sercem. Wtedy obraz autorstwa Łukaszewicza przeniesiono do zakrystii, gdzie przetrwał 55 lat. W pierwszych latach tego wieku wskutek niewłaściwej konserwacji i przemalowania Obraz utracił pierwotny wygląd.
W początkach 2014 r. konserwator Ewa Moroz-Henriksen żmudną pracą usunęła przemalowania, przeprowadziła renowację i konserwację obrazu, a przede wszystkim przywróciła Mu pierwotny wygląd. Ten właśnie wizerunek Serca Jezusowego udostępniono Parafianom i Gościom z nadzieją, że podobnie jak przodkowie otoczą Go czcią i modlitwą, a wymodlone przed Nim łaski umocnią ich wiarę i miłość do Najświętszego Serca Jezusowego.
Uroczyste poświęcenie Obrazu nastąpi w czasie odpustu parafialnego dn. 27 czerwca o godz. 1800. Mamy zamiar, by po uroczystym poświęceniu umieścić Obraz w miejscu godnym Patrona Bazyliki i sprzyjającym codziennej modlitwie, kierowanej do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
opr. ks. Bronisław Kant sdb

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
  Kontakt
Nasza parafia
© 2014 by Bazylika Najświętszego Serca Jezusa ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
• Ogłoszenia parafialne
• Msze święte
• Nabożeństwa
• Kancelaria
• Kontakt
Polityka cookies
Created by KoMa