roku.
Strona główna | Dodaj do ulubionych | Kontakt
Ogłoszenia parafialne/Aktualności

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXIV Niedziela zwykła 15 września 2019 r.

  Dodano: 14 września 2019 r.

  DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                   15 września 2019

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejsza niedziela w szczególny sposób w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła Katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Jakim mogą być dobrem, wielokrotnie przekonywaliśmy się podczas pielgrzymek papieskich do naszej Ojczyzny, najpierw św. Jana Pawła II, a także papieża Benedykta XVI, a ostatnio papieża Franciszka, widzieliśmy podczas tylu transmisji z uroczystości kościelnych, tylu programów katolickich. Wiemy, że media, jeśli chcą, mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Zadbajmy też o to, aby właściwie i dla swojego ubogacenia umiejętnie korzystało z nich nasze młode pokolenie.

  2. Dzisiaj rozpoczynają się też kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września ( w środę) przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Mimo upływu stuleci jest on nadal czytelnym wzorem życia dla młodego pokolenia. Podczas

  3. Tego dnia uroczyste otwarcie Synodu Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Mszy Świętej w środę, 18 września, o godzinie 18.00 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika będzie przewodniczył Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński.

  4. Zachęcamy do czytania i nabywania w naszej zakrystii Tygodnika „Idziemy”

  5. Wszystkim parafianom, gościom, jubilatom, solenizantom, na ten tydzień życzymy zdrowia, błogosławieństwa Bożego opieki Matki Bożej.

 • Pielgrzymka na Litwę

  Dodano: 11 czerwca 2019 r.

  Tegoroczna jesienna pielgrzymka poza granice naszej Ojczyzny odbędzie się w dn. 19-21 września. Zamierzamy odwiedzić wówczas następujące miejscowości: Troki, Wilno, Słobody i Jaszuny. Szczegółowy program tego wyjazdu przedstawia się następująco:

  19.09 – czwartek

  Godz. 6.15 – zbiórka na pl. Ks. Lauferskiego przed Bazyliką NSJ, zdawanie bagaży i odjazd autokaru. Dłuższy postój z okazją do gorącego posiłku w Rajgrodzie.

  Godz. 15.00 – Msza św. w Trokach w kościele Nawiedzenia NMP (zwanej też patronką) Litwy. XVI-wieczny obraz Matki Bożej został ukoronowany koronami papieskimi jako drugi wizerunek na ziemiach Rzeczypospolitej. Po Mszy zwiedzanie zamku z zewnątrz i degustacja dań karaimskich (kibiny, czebureki, itd.). Dania karaimskie opłaca każdy uczestnik indywidualnie; przykładowa cena 1 kibina – 3€.

  Godz. 19.00 – przyjazd do Wilna, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i czas wolny.

  20.09 – piątek

  Godz. 8.00 – śniadanie.

  Po śniadaniu Msza św. w kaplicy MB Ostrobramskiej i zwiedzanie kościołów, m. in. św. Teresy, św. Kazimierza, św. Trójcy, św. Anny. Będzie też okazja do modlitwy w domu św. s. Faustyny.  Na naszej trasie zwiedzania jest również Uniwersytet Wileński, Muzeum Adama Mickiewicza, Góra Trzech Krzyży, cmentarz na Rossie, itd.

  W trakcie zwiedzania przewidziane są przerwy na zakup pamiątek.

  Godz. 19.00 – obiadokolacja w hotelu. Po kolacji wyjazd do Słobody i spotkanie z astronomem – Henrykiem Silewiczem, który odkrył w tym roku nową gwiazdę, a Centrum Astronomiczne USA nazwało ją jego imieniem. W jego laboratorium będzie okazja do obserwacji gwiazd oraz rozmowy z wybitnym naukowcem przy ognisku i kiełbaskach.

  Powrót do hotelu.

  21.09 – Sobota

  Godz. 8.00 – śniadanie, Msza św. w kościele św. Ducha, czas na zakupy i odjazd do Warszawy. W drodze powrotnej zwiedzamy pałac w Jaszunach, w którym bywali m. in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Antoni Odyniec, Joachim Lelewell, Tomasz Zan, rodzina Śniadeckich.

  Godz. 21.00 – przyjazd do Warszawy.

  Koszty:

  - 180 PLN – przejazd autokarem, ubezpieczenie, pilot;

  - 70 € - hotel, wyżywienie, przewodnik, parkingi, ognisko z astronomem, ubezpieczenie.

  Degustacja w Trokach i inne posiłki w Wilnie (poza wymienionymi w świadczeniach) są fakultatywne i opłacane indywidualnie.

  Kalkulacja kosztów jest przeprowadzona dla grupy 45-50 osób. Jeśli grupa będzie mniejsza koszty mogą wzrosnąć. Informacja szczegółowa o kosztach i świadczeniach będzie podawana na spotkaniach organizacyjnych. Również wtedy będzie można otrzymać pisemną poszerzoną informację o pielgrzymce.

  Świadczenia:

  - autokar klasy turystycznej

  - zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych z wygodami

  - wyżywienie: 2 śniadania (stół szwedzki), 2 obiadokolacje

  - pilot na trasie, przewodnik po Wilnie z językiem polskim

  - spotkanie z astronomem – Henrykiem Silewiczem

  Organizatorem wyjazdu jest Biuro Turystyki PHZ ZYG-GRO. Zgłoszenia do udziału w pielgrzymce przyjmuje p. Zygmunt Grochowski (tel. 600 090 231, mail: zyggro@wp.pl), ks. wikary (tel. 504 778 503 lub osobiście po Mszach w zakrystii) oraz kancelaria parafialna

 • Pielgrzymka po Ziemi Piotrkowskiej

  Dodano: 9 lipca 2019 r.

  12 października (sobota) naszym parafianom i przyjaciołom sanktuaryjnej Bazyliki NSJ proponujemy autokarową pielgrzymkę po Ziemi Piotrkowskiej, leżącej na styku Mazowsza, Wielkopolski i Małopolski. Sam Piotrków znany jest jako miasto królewskie, miejsce obrad sejmowych i synodów diecezji gnieźnieńskiej oraz hołdów lennych składanych Kazimierzowi Jagiellończykowi przez wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego.

  Pierwszą miejscowością na trasie naszej pielgrzymki będzie Piotrków Trybunalski. Zwiedzanie tego miasta (z przewodnikiem) rozpoczniemy o godz. 9.00. W programie jest m. in. wejście do Zamku, spacer po Starym Mieście z zabytkowymi kamieniczkami, wejście do Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej (z obrazem Matki Bożej Pocieszenia - patronki polskich parlamentarzystów), przejście szlakiem murów obronnych, ul. Słowackiego ze wskazaniem ważniejszych obiektów - klasztor OO. Bernardynów (z obrazem Matki Bożej Piotrkowskiej), sąd rejonowy (dawniej Urząd Wojewódzki), Plac Jana Pawła II, cerkiew prawosławna, wieża ciśnień. Pobyt w Piotrkowie zakończymy obiadem ok. godz. 12.00.

  Z Piotrkowa udamy się do Paradyża, gdzie znajduje się XVIII-wieczne Sanktuarium Chrystusa Cierniem Ukoronowanego. W tej świątyni będziemy uczestniczyć pielgrzymkowej Mszy św., a ks. kustosz przybliży nam dzieje Sanktuarium i poszczególne obiekty sakralne tworzące to święte miejsce.

  Pielgrzymowanie po Ziemi zakończymy w Smardzewicach w barokowym Sanktuarium św. Anny. Tutaj w 1620 r. św. Anna podczas objawienia się ubogiemu wieśniakowi prosiła, by w Smardzewicach  czczoną ją razem z córką (Maryją) i wnukiem (Jezusem). Wprawdzie czas będzie nas ponaglał, ale warto chociaż chwilę spędzić w bogato zdobionym – bo barokowym – a zarazem wyciszonym i kameralnym sanktuarium.

  Koszt udziału w tej pielgrzymce wynosi 80 zł/os. Jest to opłata za autokar, ubezpieczenie, obiad bilet wstępu do zamku w Piotrkowie.podamy w terminie późniejszym, gdy otrzymamy pełne informacje z poszczególnych obiektów. Przy grupie poniżej 40 osób koszty mogą wzrosnąć.  Autokar odjeżdża o godz. 630 z pl. ks. Lauferskiego przed Bazyliką.

 • Katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych

  Dodano: 10 września 2019 r.

  4 października rozpoczynamy w naszej parafii cykl katechez przygotowujących narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa, potocznie zwany kursem przedmałżeńskim. Katechezy będą prowadzone raz w tygodniu - w kolejne piątki - o godz. 1900, w sali parafialnej nr 131 (wejście od ul. Kawęczyńskiej przez portiernię domu zakonnego). O ewentualnych zmianach uczestnicy będą informowani na bieżąco. W katechezach mogą uczestniczyć również osoby spoza naszej parafii.

  Spotkania indywidualne w poradni rodzinnej, stanowiące konieczne uzupełnienie katechez, poszczególne pary narzeczonych organizują sobie we własnym zakresie. W naszej parafii taka poradnia zaprzestała działalności.

 • Na Jasnej Górze dziękujemy za szczęśliwe pielgrzymowanie w 2019 r.

  Dodano: 9 lipca 2019 r.

  Ostatnia w tym roku autokarowa pielgrzymka tradycyjnie wiedzie na Jasną Górą, gdzie Częstochowskiej Królowej Polski dziękujemy za opiekę podczas wszystkich pielgrzymek w 2019 r. Stąd też jest w niej więcej czasu na osobistą modlitwę, spowiedź i refleksję przed cudownym obrazem Jasnogórskiej Pani. Jako parafianom Bazyliki NSJ z pewnością bliska będzie nam także intencja dziękczynna za 100 lat istnienia naszej parafii.

  Coroczny wyjazd na Jasną Górę jest również okazją do zwiedzania i modlitwy, w którymś z pobliskich sanktuariów. Tym razem trafimy do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Mstowskiej Miłosierdzia w Mstowie. Stróżami cudownego Obrazu Matki Bożej Mstowskiej są kanonicy regularni, którzy w Mstowie osiedlili się w 1220 r. Takich miejsc nie można pomijać.

  Ostatnia autokarowa pielgrzymka z Bazyliki NSJ w 2019 roku odbędzie się 9 listopada (sobota). Autokar odjeżdża z pl. ks. Lauferskiego przed Bazyliką-Sanktuarium NSJ o godz. 630. Koszt - 65 zł od osoby - pokrywa tylko przejazd, ubezpieczenie OC i ofiarę zwyczajowo składaną od pielgrzymki na rzecz sanktuarium.

  Tym razem nie zapewniamy wspólnego obiadu, ale dom pielgrzyma i inne punkty gastronomiczne w pobliżu klasztoru jasnogórskiego stwarzają możliwość skorzystania z posiłku.

 • Pierwsza Komunia Św. w Bazylice NSJ

  Dodano: 5 września 2019 r.

  Drodzy Rodzice Dzieci pierwszokomunijnych!

  Po spotkaniu z ks. Proboszcza z Katechetami i długiej naradzie zostało ustalone, że Pierwsza Komunia dzieci klas III w roku 2019 - 2010 odbędzie się w Bazylice Najświętszego SERCA JEZUSOWEGO dnia 16 maja 2020 roku o godz. 10.00 

   

   

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
  Kontakt
Nasza parafia
© 2014 by Bazylika Najświętszego Serca Jezusa ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
• Ogłoszenia parafialne
• Msze święte
• Nabożeństwa
• Kancelaria
• Kontakt
Polityka cookies
Created by KoMa