roku.
Strona główna | Dodaj do ulubionych | Kontakt
Ogłoszenia parafialne/Aktualności

 • ogłoszenia Duszpasterskie 20 sierpnia 2017 r.

  Dodano: 19 sierpnia 2017 r.

  DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                20 sierpnia 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W sierpniu często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. We wtorek, 22 sierpnia, będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

  2. W czwartek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto św. Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł on Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Przez jego wstawiennictwo podczas wieczornej Mszy Świętej będziemy prosić o wzrost i umocnienie Chrystusowego Kościoła na terenach misyjnych.

  3. W sobotę, 26 sierpnia, ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał św. Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. Msze św., o godz. 700, 800, 1200, 1800.

  4. Bardzo dziękuję za wrażliwość serca i składane ofiary na remont wieży. Od jutra nie będzie bił dzwon na Anioł Pański ani pół godziny przed Mszą św. wieczorną. Będziemy używać dzwony tylko w czasie uroczystości pogrzebowej. Jest wielu ludzi, którzy chcieliby, aby dzwon zamilknął, do tego nie możemy dopuścić bo „dzwon” to głos samego Boga, który przypomina Nam wszystkim, że tutaj pośród tych ludzi mieszka Bóg.

  5. Chciałbym prosić, abyśmy wchodząc do Bazyliki zawsze zachowywali się godnie. Nie prowadzimy głośnych rozmów w Bazylice. Jest to miejsce święte, nie rozmawiamy przez telefon. W czasie Mszy św. nie czytamy gazetki naszej parafialnej.

  6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Nawiedzamy sanktuaria maryjne na Kujawach

  Dodano: 12 lipca 2017 r.

  Przed dwoma laty nawiedziliśmy Kujawskie Sanktuaria Maryjne na prawo od Wisły, w Skępem i Oborach. Kolejną pielgrzymką na ziemię kujawską – tym razem po lewej stronie Wisły – chcemy niejako uzupełnić naszą ogólną znajomość najważniejszych kujawskich sanktuariów. Służyć temu będzie autokarowy wyjazd z Bazyliki zaplanowany na dzień 9 września (sobota) br. , a celem naszego pielgrzymowania są sanktuaria maryjne w Ostrowąsie, Pakości i Markowicach.

  W Markowicach znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju z cudowną figurą Maryi, ukoronowaną w 1967 roku. Do Markowic przywieziono ją w 1630 r. od sióstr norbertanek ze Strzelna. Figura zasłynęła licznymi uzdrowieniami, które wymodlili sobie przed nią okoliczni mieszkańcy w czasie zarazy w XVII wieku. Z kolei we wrześniu 1939 r. modlitwy do Matki Bożej Markowickiej miały uratować 126 mieszkańców wyznaczonych przez Niemców do rozstrzelania. Początkowo stróżami markowickiego sanktuarium byli karmelici. Po usunięciu ich przez władze pruskie opiekę nad cudowną figurą Matki Bożej przejęli misjonarze oblaci. Od 2013 roku kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju jest miejscowy proboszcz (archidiecezja gnieźnieńska).

  Zaś wiejski kościół w Ostrowąsie jest tronem dla Księżnej Kujaw – obrazu Matki Bożej, będącego kopią słynnego rzymskiego wizerunku „Salus Populi Romani”. Jak głosi legenda słynący cudami obraz początkowo chciano umieścić w nowobudowanym kościele w Brzeźnie, ale w blasku wracał on do Ostrowąsa przez jezioro zostawiając na wodzie ślady Matki Bożej. Obecnie czczony obraz, nieznanego malarza, pochodzi z XVII wieku i został ukoronowany w 1984 roku, a budowę kościoła ukończono w 1921 r. Oprócz cudownego obrazu do modlitwy w tym sanktuarium nastraja Droga Krzyżowa pośród zieleni, której poszczególne stacje składają się z figur rzeźbionych w białym kamieniu. Wielu pielgrzymów przyciąga do Ostrowąsa replika cudownego obrazu osadzona w wodach jeziora, nad którym posadowiono Sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw.

  Z kolei „Kujawska Jerozolima” zachęca do nawiedzenia Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej w Pakości, w którym posługują franciszkanie. Kalwaria  Pakoska jest drugą co do wielkości kalwarią w Polsce. Tworzące ją Droga Krzyżowa i Droga Pojednania mają razem ok. 4 km długości. Pierwsza droga krzyżowa, prowadząca trasą niezmienioną do dziś, została odprawiona wśród rozlewisk Noteci w 1628 roku, a poszczególne stacje wyznaczały wtedy drewniane krzyże. Po kilku latach rozpoczęto budowę murowanych kaplic według koncepcji, w której Noteć pełniła rolę potoku Cedron. Dziś Kalwaria Pakoska gromadzi najwięcej pielgrzymek w okresie Wielkiego Postu – szczególnie podczas nabożeństw Triduum Paschalnego oraz na uroczystościach odpustowych Podwyższenia Świętego Krzyża.

  Wyruszamy z parkingu przed Bazyliką o godz. 630

  Pierwszym celem naszej pielgrzymki jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju w Markowicach. Tam weźmiemy udział w specjalnym nabożeństwie dla pielgrzymów, celebrowanym przez kustosza, o godz. 1115. O godz. 1200 uczestniczymy we Mszy św., wspólnej dla wszystkich pielgrzymek. Po Mszy św. ks. kustosz zaproponował nam obiad w obiekcie klasztornym (zupa + II danie).Obiad kosztuje 15 zł. Osoby zamierzające skorzystać z tej oferty powinny to zaznaczyć przy wpisie na listę pielgrzymkową.

  Bezpośrednio po obiedzie wyruszamy do Pakości, gdzie na dróżkach tzw. Nowej Jerozolimy odprawimy Drogę Krzyżową. Pielgrzymowanie po ziemi kujawskiej zakończymy przed cudownym obrazem Matki Bożej - Księżnej Kujaw w Ostrowąsie.

  Musimy się sprawnie przemieszczać i szanować czas, by zrealizować program pielgrzymki, mimo że te trzy sanktuaria leżą blisko siebie. Jednak na dojazd do nich z Warszawy potrzebujemy ok. 4 godzin. Z tego powodu będziemy mieli dwóch kierowców i musimy się liczyć z późniejszym powrotem – ok. godz. 2100

  Koszt pielgrzymki  wynosi 90 zł od osoby, przy korzystaniu z obiadu. Osoby organizujące sobie posiłek prywatnie płacą 75 zł. Zapisy przyjmowane są w kancelarii parafialnej, w zakrystii po nabożeństwach w Bazylice lub telefonicznie do wikarego, który jest przewodnikiem pielgrzymki.

 • Pielgrzymujemy do Czech

  Dodano: 12 lipca 2017 r.

  W dn. 12-15 października br. w ramach comiesięcznych pielgrzymek z Bazyliki proponujemy wyjazd do Czech według następującego programu.

  Dzień I:

  -godz. 6.00 wyjazd z Bazyliki

  - godz. 18.00 przyjazd do Czech, zakwaterowanie, obiadokolacja. Dla chętnych wieczorny spacer z przewodnikiem po centrum Pragi

  Dzień II:

  Praga dworsko - królewska

  - godz. 8.00 – śniadanie (szwedzki stół)

  - godz. 9.00 wyjazd z hotelu na zwiedzanie, które potrwa ok. 10 godz. Trasa prowadzi na Hradczany (Strachowski klasztor, Loretta – sanktuarium pielgrzymkowe, katedra św. Wita, Wacława i  Wojciecha kompleks Królewski, klasztor św. Jerzego, i in) i na Mala Strana (stare schody zamkowe, Waldsztajnski pałac, Rynem Małej Strany, bazylika św. Mikołaja

  - godz. 14.00 – 15.00 – czas wolny

  Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, cudowna figurka Praskiego Dzieciątka Jezus, most Karola

  Praga mieszczańska

  Stare Miasto: ul. Karlowa, Klementinum b. kolegium jezuickie, rynek Starego Miasta, ratusz i zegar ratuszowy, Józefów – dzielnica żydowska, ul. Celetna, Karolinum – Uniwersytet Karola

  Nowe Miasto: „Obecni Dum” – reprezentacyjne centrum gminy praskiej, ul. Przykopy, plac Wacława – nowoczesne centrum administracyjno-handlowe.

  Godz. 19.00 – obiado-kolacja na w restauracji na Starym Mieście

  Godz. 21.00 – rejs statkiem po Wełtawie – widok na Stare Miasto z rzeki (ok. 50 min.)

  Godz. 23.00 – powrót do hotelu

  Dzień III

  Godz. 8.00 – śniadanie

  Godz. 8.30 – wyjazd do Karlowych Warów (Karlsbad) jeden z najstarszych i najbardziej znanych kurortów na świecie. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem (ok. 5 godz.). Ponadto Karlowe Wary znane są z takich produktów jak: Becherovka (likier), Moser (kryształy), Thun (porcelana) i wody mineralne. Zwiedzamy m. in. Kościół Marii Magdaleny, teatr, Grand Hotel Pupp, prawosławną cerkiew Piotra i Pawła, wjeżdżamy kolejką na wieżę widokową „Diana”.

  Godz. 19.00 Obiado-kolacja w Pradze

  Dzień IV

  Godz. 8.00 – śniadanie

  Godz. 8.30 wyjazd do Kutnej Hory – miasta z listy światowego dziedzictwa UNESCO, znanego ze średniowiecznych kopalń rud srebra i mennicy. Zwiedzamy m. in. Kostnicę (przyklasztorną kaplicę z kośćmi) i katedrę św. Barbary – patronki górników.

  Godz. 20.00 przyjazd do Bazyliki w Warszawie.

  Koszt od osoby: 230 zł (autokar, pilot, ubezpieczenie) + 130 € (hotele, wyżywienie, przewodnik, opłaty drogowe). Zakwaterowanie w hotelu, pokoje 2-osobowe z łazienką, WC i lodówką.

  Samodzielnie opłacamy wejścia do muzeów, kościołów i zabytkowej dzielnicy (ok. 30€)

   

  O kolejnym spotkaniu z organizatorem będziemy informować, ale zgłaszać się można telefonicznie lub mailem. Warunkiem udziału jest wpłąta zaliczki uzgodnionej z organizatorem.

   

  Kontakt z organizatorem: tel. 600 090 231, mail: zyggro@wp.pl

 • Trzy lata pielgrzymek autokarowych z naszej Bazyliki

  Dodano: 31 maja 2017 r.

  29 lipca pielgrzymując  „Szlakiem ostatniej bitwy kampanii września 1939 r. zrealizowaliśmy zarazem zarazem 25-pielgrzymką autokarową, jaką miałem przyjemność organizować dla parafian z Bazyliki NSJ. Jest to dobra okazja, by pokusić się o małe podsumowanie pielgrzymkowego dorobku Bazyliki za ostatnie trzy lata.

  Pierwszy raz wspólnie wyjechaliśmy 22 marca 2014 r. do Czerwińska na Misterium Męki Pańskiej. To wtedy zapadła decyzja, by co roku tym wyjazdem rozpoczynać sezon autokarowego pielgrzymowania z Bazyliki, a kończyć go w listopadzie pielgrzymką na Jasną Górę, dziękując Królowej Polski za całoroczne pielgrzymowanie. W międzyczasie, niemalże każdego miesiąca wyjeżdżaliśmy do różnych sanktuariów, najczęściej maryjnych, na terenie Polski. Ten zwyczaj praktykujemy do chwili obecnej.

  Udało nam się wyjechać także do krajów sąsiednich i modlić się w tak ważnych dla Polaków miejscach jak kościół Wniebowzięcia NMP we Lwowie, w którym król Polski - Jan Kazimierz - w 1656 r. złożył pamiętne ślubowanie obierając Maryję Królową Polski. Ze wzruszeniem przeżywaliśmy też -pielgrzymując na Litwę  - Mszę św. (tylko dla naszej grupy) przed cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie w Wilnie czy koronkę do Miłosierdzia Bożego w miejscu zamieszkania św. Faustyny. Mieliśmy też okazję nawiedzić miejsca istotne dla życia religijnego u naszych sąsiadów jakimi są np. klasztor prawosławny w Poczajowie na Ukrainie,  na Litwie Góra Krzyży w Szawlach i sanktuarium maryjne w Szydłowie czy łotewski Sobór Aleksandra Newskiego w Tallinie.

  Na trasie naszych pielgrzymek po ziemi ojczystej znajdowały się przede wszystkim sanktuaria z wielowiekową tradycją, prestiżem oraz popularnością. Do takich należy Święty Krzyż, Jasna Góra, Licheń, Gietrzwałd, Kalwaria Zebrzydowska czy podlaski Kodeń.  Chociaż nasze wyjazdy koncentrowały się na sanktuariach maryjnych to jednak  staraliśmy się dotrzeć do innych sanktuariów, mniej znanych ogółowi Polaków (np. Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Głotowie ze znaną na Warmii Kalwarią), do perełek naszej kultury i religijności (np.  grekokatolicka świątynia w Kostomłotach, Kościół Wniebowzięcia w Bodzentynie z kunsztowną snycerką w ołtarzu głównym, Kazimierz Dln. i in.).  Trafialiśmy też do sanktuariów zdawałoby się zapomnianych, ale jakże urokliwych i pielęgnowanych przez lokalną społeczność (np. sanktuarium w Budzieszynie, domek rodzinny św. Faustyny w Głogowcu). Do sanktuariów o „najkrótszym stażu”, obecnych na naszej pielgrzymiej mapie, należą m. in. krakowskie  Łagiewniki (Sanktuarium Miłosierdzia) i Sanktuarium św. Jana Pawła ll, Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie czy rodzinna parafia Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli z odtworzonym domkiem z dzieciństwa Prymasa Tysiąclecia.

  Interesująca jest też  pielgrzymkowa statystyka. We wszystkich pielgrzymkach uczestniczyło 1110 osób; z tego 123 osoby w wyjazdach zagranicznych. Osoby spoza naszej parafii stanowiły ok. 25% społeczność pielgrzymkowej. Około 70% pielgrzymów z Bazyliki wyjeżdżało z nami więcej niż 5 razy. Odwiedziliśmy 57 miejscowości, w których znajdowały się sanktuaria i zwiedzane obiekty, nie licząc powtórnych wyjazdów do Czerwińska i na Jasną Górę. Z braku wystarczającej liczby chętnych musieliśmy odwołać wyjazd 10-dniowy do źródeł kultu Serca Pana Jezusa (Paray-Le-Monial we Francji) i kolebki Zgromadzenia Salezjańskiego (Turyn, Becchi we Włoszech), a śmierć pilota naszych wyjazdów zagranicznych przeszkodziła w tegorocznym wyjeździe do Rumunii.

  Wokół pielgrzymkowej inicjatywy skonsolidowałą się dość pokażna, bo prawie 300-osobowa grupa osób, z której głównie rekrutują się uczestnicy każdego wyjazdu. To z kolei ułatwia duszpasterzowi (który oprócz jednego wyjazdu jest ciągle ten sam) pewien rodzaj formacji tego grona, kontynuację zamiast doraźności, a także pewien rodzaj edukacji religijno-historyczno-kulturowej, do której impulsem są odwiedzane miejsca i związane z nimi dzieje.

  Mimo że podstawowy skład osoby każdej pielgrzymki w dużej częsci jest ten sam. To jednak zawsze pojawiają się nowe osoby, także spoza naszej parafii. Tych ostatnich jest ok. 20% podczas każdego wyjazdu. Przez to dokonuje się swoista promocja duszpasterstwa w Bazylice. Nadzieję na rozwój daje fakt, że na każdy wyjazd jest sporo więcej chętnych niż miejsc w autokarze.

  Wnioski na przyszłość? Ponieważ zainteresowanie wyjazdami nie ustaje, a nawet lekko wzrasta, więc najprawdopodobniej będziemy pielgrzymować, mimo pojawiających się problemów. Dokąd? I to jest zasadniczy problem, bo coraz mniej jest popularnych sanktuariów w promieniu ok. 150-200 km od Warszawy, w których jeszcze nie byliśmy. Pozostają więc powtórki lub pielgrzymki kilkudniowe.

  Z nadzieją na odzew ludu pielgrzymującego pozdrawiam

  Wikary z Bazyliki

  PS. O ile będzie takie zainteresowanie to po 25 pielgrzymce opublikuję trasy naszych pielgrzymek, daty i lczbę osób.

 • 25 pielgrzymek w trzy lata

  Dodano: 30 lipca 2017 r.

  Lipcowa pielgrzymka z Bazyliki do miejsc uświęconych krwią żołnierza polskiego podczas ostatniej bitwy września 1939 r. była 25 wyjazdem, jakie w ostatnim trzechleciu zostały zorganizowane przez naszą parafię. Jest to swego rodzaju jubileusz naszego pielgrzymowania. Po wcześniejszej refleksji na temat pielgrzymek z Bazyliki NSJ podajemy niektóre szczegóły związane z nimi.

   

  Trasa

  Data

  Ilość osób

  1.

  Czerwińsk:  Misterium Męki Pańskiej

  22.03.2014

  50

  2.

  Szlakiem św. Faustyny: Płock – Świnice Warckie - Głogowiec

  17.05.2014 

  50

  3.

  Czerwińsk: majówka z Maryją Wspomożycielką Wiernych

  31.05.2014

  36

  4.

  Pielgrzymka Maryjna: Niepokalanów - Szymanów

  28.06.2014 

  43

  5.

  Sanktuaria na Warmii: Gietrzwałd - Glotowo

  20.09.2014 

  54

  6.

  Loretto: Dziękczynienie za nawiedzenie figury NMP z Loretto w naszej Bazylice

  16.10.2014 

  54

  7.

  Jasna Góra: Pielgrzymka dziękczynna za wszystkie wyjazdy w roku 2014

  15.11.2014

  54

  8.

  Czerwińsk: Misterium Męki Pańskiej

  28.03.2015

  52

  9.

  Licheń: Z pokłonem u Matki Bożej Bolesnej

  25.04.2014

  44

  10.

  Polskie ślady na Litwie: Ponary - Wilno – Troki - Kowno

  15-18.052015

  52

  11.

  Podlaski szlak ekumeniczny: Kostomłoty – Kodeń - Jabłeczna

  20.06.2015

  53

  12.

  Maryjne oblicze Podlasia: Leśna Podlaska – Grabarka – Mokobody

  1.08.2015

  46

  13.

  Podróż na Polskie Kresy : Łuck - Lwów – Olecko - Krzemieniec – Kamieniec Podolski - Zółkiew

  19 - 23.09.2015

  38

  14.

  Kujawskie Sanktuaria Maryjne: Skępe - Obory

  10.10.2015 

  53

  15

  Jasna Góra – Leśniów: Pielgrzymka dziękczynna za wszystkie wyjazdy w roku 2015 

  7.11.2015 

  59

  16

  Czerwińsk: Misterium Męki Pańskiej

  12.03.2016 

  60

  17.

  Szlak Prymasa Tysiąclecia: Zuzela – Andrzejewo - Wąsewo

  23.04.2016

  54

  18.

  Białe noce: Ryga – Tallin i maryjne sanktuaria litewskie (Szawle, Szydłowo - Cytowiany)

  30.05-4.06.2016r.

  33

  19.

  Sanktuaria maryjne nad środkową Wisłą: Kazimierz Dolny–Wysokie Koło- Góra Kalwaria

  25.06.2016 

  58

  20.

  Szlakiem Miłosierdzia Bożego: Wadowice – Łagiewniki – Kalwaria Zebrzydowska

  9-11.09.2016

  50

  21.

  Maryjny szlak w Górach Świętokrzyskich: Święty Krzyż – Św. Katarzyna - Bodzentyn

  8.10.2016

  58

  22.

  Jasna Góra – Gidle: Pielgrzymka dziękczynna za wszystkie wyjazdy w roku 2016

  12.11.2016 

  58

  23.

  Czerwińsk: Misterium Męki Pańskiej

  1.04.2017 r.

  59

  24.

  Szlak Cystersów Świętokrzyskich: Jędrzejów - Wąchock

  17.06.2017 

  48

  25

  W hołdzie żołnierzom ostatniej bitwy we wrześniu 1939 r.: Wola Okrzejska – Wola Gułowska - Kock

  29.07.2017 

  49

   

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
  Kontakt
Nasza parafia
© 2014 by Bazylika Najświętszego Serca Jezusa ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
• Ogłoszenia parafialne
• Msze święte
• Nabożeństwa
• Kancelaria
• Kontakt
Polityka cookies
Created by KoMa