roku.
Strona główna | Dodaj do ulubionych | Kontakt
Ogłoszenia parafialne/Aktualności

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXV Niedziela Zwykła - 24. 09.2017

  Dodano: 23 września 2017 r.

  DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU          24 września 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś obchodzimy XXV niedzielę w ciągu roku liturgicznego.

  2. W piątek, 29 września, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, w naszej bazylice odpust. Słowo Boże będzie głosił na mszach św. o godz. 1200 i 18oo. Ks. Dyrektor i Proboszcz Arkadiusz Piotrowski z Głoskowa. Również o godz. 1800 będzie przewodniczył sumie odpustowej. Na którą serdecznie zapraszamy.

  3. Od 26 -28 września po mszy św. o godz. 1200 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do mszy św. o godz. 1800. Zachęcamy do adoracji wszystkich parafian. Adoracja będzie trwała przy ołtarzu Serca Jezusowego. Zachęcamy do częstego odmawiania modlitwy do św. Michała Archanioła, aby ograniczał wpływ szatana na nasze postępowanie.

  4. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych, do licznego udziału  codzienne w nabożeństwie różańcowym.  W naszej bazylice będziemy odmawiać różaniec o godz. 17 30. Dzieci zapraszamy na różaniec we wtorek i czwartek na godz. 1645. Tych zaś, którym trudniej dotrzeć do kościoła, proszę o wspólne odmawianie różańca w domach.

  5. W następną niedzielę 1 października Słowo Boże będą głosić oo. Franciszkanie z Niepokalanowa. Również po każdej mszy św. odprawianej bazylice będzie możliwość ucałowania relikwii św. Maksymiliana.

  6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Pielgrzymujemy do Czech

  Dodano: 12 lipca 2017 r.

  W dn. 12-15 października br. w ramach comiesięcznych pielgrzymek z Bazyliki proponujemy wyjazd do Czech według następującego programu.

  Dzień I:

  -godz. 6.00 wyjazd z Bazyliki

  - godz. 18.00 przyjazd do Czech, zakwaterowanie, obiadokolacja. Dla chętnych wieczorny spacer z przewodnikiem po centrum Pragi

  Dzień II:

  Praga dworsko - królewska

  - godz. 8.00 – śniadanie (szwedzki stół)

  - godz. 9.00 wyjazd z hotelu na zwiedzanie, które potrwa ok. 10 godz. Trasa prowadzi na Hradczany (Strachowski klasztor, Loretta – sanktuarium pielgrzymkowe, katedra św. Wita, Wacława i  Wojciecha kompleks Królewski, klasztor św. Jerzego, i in) i na Mala Strana (stare schody zamkowe, Waldsztajnski pałac, Rynem Małej Strany, bazylika św. Mikołaja

  - godz. 14.00 – 15.00 – czas wolny

  Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, cudowna figurka Praskiego Dzieciątka Jezus, most Karola

  Praga mieszczańska

  Stare Miasto: ul. Karlowa, Klementinum b. kolegium jezuickie, rynek Starego Miasta, ratusz i zegar ratuszowy, Józefów – dzielnica żydowska, ul. Celetna, Karolinum – Uniwersytet Karola

  Nowe Miasto: „Obecni Dum” – reprezentacyjne centrum gminy praskiej, ul. Przykopy, plac Wacława – nowoczesne centrum administracyjno-handlowe.

  Godz. 19.00 – obiado-kolacja na w restauracji na Starym Mieście

  Godz. 21.00 – rejs statkiem po Wełtawie – widok na Stare Miasto z rzeki (ok. 50 min.)

  Godz. 23.00 – powrót do hotelu

  Dzień III

  Godz. 8.00 – śniadanie

  Godz. 8.30 – wyjazd do Karlowych Warów (Karlsbad) jeden z najstarszych i najbardziej znanych kurortów na świecie. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem (ok. 5 godz.). Ponadto Karlowe Wary znane są z takich produktów jak: Becherovka (likier), Moser (kryształy), Thun (porcelana) i wody mineralne. Zwiedzamy m. in. Kościół Marii Magdaleny, teatr, Grand Hotel Pupp, prawosławną cerkiew Piotra i Pawła, wjeżdżamy kolejką na wieżę widokową „Diana”.

  Godz. 19.00 Obiado-kolacja w Pradze

  Dzień IV

  Godz. 8.00 – śniadanie

  Godz. 8.30 wyjazd do Kutnej Hory – miasta z listy światowego dziedzictwa UNESCO, znanego ze średniowiecznych kopalń rud srebra i mennicy. Zwiedzamy m. in. Kostnicę (przyklasztorną kaplicę z kośćmi) i katedrę św. Barbary – patronki górników.

  Godz. 20.00 przyjazd do Bazyliki w Warszawie.

  Koszt od osoby: 230 zł (autokar, pilot, ubezpieczenie) + 130 € (hotele, wyżywienie, przewodnik, opłaty drogowe). Zakwaterowanie w hotelu, pokoje 2-osobowe z łazienką, WC i lodówką.

  Samodzielnie opłacamy wejścia do muzeów, kościołów i zabytkowej dzielnicy (ok. 30€)

   

  O kolejnym spotkaniu z organizatorem będziemy informować, ale zgłaszać się można telefonicznie lub mailem. Warunkiem udziału jest wpłąta zaliczki uzgodnionej z organizatorem.

   

  Kontakt z organizatorem: tel. 600 090 231, mail: zyggro@wp.pl

 • Katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych

  Dodano: 6 września 2017 r.

  Jesienny cykl katechez przygotowujących do zawarcia sakramentu małżeństwa, potocznie zwany kursem przedmałżeńskim, w naszej parafii, rozpocznie się 6 października (piątek) o godz. 1900, w sali parafialnej nr 131. Ze względu na prowadzone prace remontowe przy wieży wejście do sali prowadzi przez portiernię domu zakonnego od ul. Kawęczyńskiej.

  Cykl obejmuje 9  katechez prowadzonych w kolejne piątki. Katecheza dziesiąta, wyjaśniająca liturgię sakramentu małżeństwa, jest prowadzona przez ks. proboszcza osobno z każdą parą narzeczonych, przy okazji spisywania protokołu. Prelegentami są księża i świeccy, będący specjalistami z zakresu filozofii, teologii, prawa kanonicznego i poradnictwa rodzinnego.

  Katechezy przedmałżeńskie nie zastępują indywidualnych spotkań w poradni rodzinnej dotyczących naturalnych metod regulacji poczęć.

  Tematyka katechez jest określona przez władzę diecezjalną i jednakowa dla całej diecezji. Stąd też osoby, które już korzystały częściowo z katechez w innych parafiach, lub w naszej parafii w poprzednich edycjach, mogą uczestniczyć tylko w katechezach uzupełniających.

  Formą deklaracji uczestnictwa w katechezach jest obecność na pierwszej katechezie i pobranie indeksu. Nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszenie.

  Za uczestnictwo w katechezach nie są pobierane żadne opłaty.

  Harmonogram katechez, ich tematykę oraz prelegentów prezentuje załączona tabela

   

  Data

  Temat

  Prowadzący

  6.10.2017

  Jestem chrześcijaninem i wierzę.

  ks. Krzysztof Jakubowski

  13.10.2017

  Bóg zbawia w Kościele. Sakramenty.

  ks. Krzysztof Lis

  20.10.2017

  Tworzenie i trwałość wspólnoty małżeńskiej.

  Ks. Jan Niewęgłowski

  27.10.2017

  Sakrament małżeństwa w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

  ks. Dariusz Mikołajczyk

  3.11.2017

  Miłość w małżeństwie: drogi i zagrożenia dla miłości.

  ks. Grzegorz Tondera

  10.11.2017

  Uwarunkowanie zgody w sakramencie małżeństwa.

  ks. Dariusz Mikołajczyk

  17.11.2017

  Kształtowanie współżycia małżeńskiego.

  P. Aneta Kurzyna

  24.11.2017

  Małżeństwo i rodzina wspólnotą myśli i działania.

  P. Aneta Kurzyna

  1.12.2017

  Kształtowanie życia rodzinnego; życie religijne, obyczaje.

  P. Aneta Kurzyna

   

 • Przygotowanie dorosłych do bierzmowania

  Dodano: 8 września 2017 r.

  20 października (piątek) o godz. 1900 rozpoczynają się w naszej parafii katechezy przygotowujące dorosłych do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Do udziału w nich zapraszamy osoby dorosłe, których już nie obowiązuje katecheza szkolna lub duszpasterstwo akademickie; uczniowie i studenci powinni przygotować się do tego sakramentu w ramach prowadzonego dla nich duszpasterstwa.

  Przygotowanie do bierzmowania odbywać się będzie w piątki o godz. 1900 w sali parafialnej nr 125; wejście przez portiernię domu zakonnego od ul. Kawęczyńskiej. Nie są prowadzone wcześniejsze zapisy, ale na pierwsze spotkanie należy przynieść metrykę chrztu (jeśli chrzest był poza naszą parafią) lub informację o chrzcie w Bazylice. Sam udział w katechezach jest bezpłatny.

  Osoby mieszkające poza naszą parafią, a chcące skorzystać z katechez w Bazylice, powinny ponadto dostarczyć zgodę z parafii zamieszkania.

  Dokładniejsze informacje o przygotowaniu i formule przyjęcia sakramentu bierzmowania zostaną przekazane uczestnikom przy okazji katechez.

 • Trzy lata pielgrzymek autokarowych z naszej Bazyliki

  Dodano: 31 maja 2017 r.

  29 lipca pielgrzymując  „Szlakiem ostatniej bitwy kampanii września 1939 r. zrealizowaliśmy zarazem zarazem 25-pielgrzymką autokarową, jaką miałem przyjemność organizować dla parafian z Bazyliki NSJ. Jest to dobra okazja, by pokusić się o małe podsumowanie pielgrzymkowego dorobku Bazyliki za ostatnie trzy lata.

  Pierwszy raz wspólnie wyjechaliśmy 22 marca 2014 r. do Czerwińska na Misterium Męki Pańskiej. To wtedy zapadła decyzja, by co roku tym wyjazdem rozpoczynać sezon autokarowego pielgrzymowania z Bazyliki, a kończyć go w listopadzie pielgrzymką na Jasną Górę, dziękując Królowej Polski za całoroczne pielgrzymowanie. W międzyczasie, niemalże każdego miesiąca wyjeżdżaliśmy do różnych sanktuariów, najczęściej maryjnych, na terenie Polski. Ten zwyczaj praktykujemy do chwili obecnej.

  Udało nam się wyjechać także do krajów sąsiednich i modlić się w tak ważnych dla Polaków miejscach jak kościół Wniebowzięcia NMP we Lwowie, w którym król Polski - Jan Kazimierz - w 1656 r. złożył pamiętne ślubowanie obierając Maryję Królową Polski. Ze wzruszeniem przeżywaliśmy też -pielgrzymując na Litwę  - Mszę św. (tylko dla naszej grupy) przed cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie w Wilnie czy koronkę do Miłosierdzia Bożego w miejscu zamieszkania św. Faustyny. Mieliśmy też okazję nawiedzić miejsca istotne dla życia religijnego u naszych sąsiadów jakimi są np. klasztor prawosławny w Poczajowie na Ukrainie,  na Litwie Góra Krzyży w Szawlach i sanktuarium maryjne w Szydłowie czy łotewski Sobór Aleksandra Newskiego w Tallinie.

  Na trasie naszych pielgrzymek po ziemi ojczystej znajdowały się przede wszystkim sanktuaria z wielowiekową tradycją, prestiżem oraz popularnością. Do takich należy Święty Krzyż, Jasna Góra, Licheń, Gietrzwałd, Kalwaria Zebrzydowska czy podlaski Kodeń.  Chociaż nasze wyjazdy koncentrowały się na sanktuariach maryjnych to jednak  staraliśmy się dotrzeć do innych sanktuariów, mniej znanych ogółowi Polaków (np. Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Głotowie ze znaną na Warmii Kalwarią), do perełek naszej kultury i religijności (np.  grekokatolicka świątynia w Kostomłotach, Kościół Wniebowzięcia w Bodzentynie z kunsztowną snycerką w ołtarzu głównym, Kazimierz Dln. i in.).  Trafialiśmy też do sanktuariów zdawałoby się zapomnianych, ale jakże urokliwych i pielęgnowanych przez lokalną społeczność (np. sanktuarium w Budzieszynie, domek rodzinny św. Faustyny w Głogowcu). Do sanktuariów o „najkrótszym stażu”, obecnych na naszej pielgrzymiej mapie, należą m. in. krakowskie  Łagiewniki (Sanktuarium Miłosierdzia) i Sanktuarium św. Jana Pawła ll, Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie czy rodzinna parafia Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli z odtworzonym domkiem z dzieciństwa Prymasa Tysiąclecia.

  Interesująca jest też  pielgrzymkowa statystyka. We wszystkich pielgrzymkach uczestniczyło 1110 osób; z tego 123 osoby w wyjazdach zagranicznych. Osoby spoza naszej parafii stanowiły ok. 25% społeczność pielgrzymkowej. Około 70% pielgrzymów z Bazyliki wyjeżdżało z nami więcej niż 5 razy. Odwiedziliśmy 57 miejscowości, w których znajdowały się sanktuaria i zwiedzane obiekty, nie licząc powtórnych wyjazdów do Czerwińska i na Jasną Górę. Z braku wystarczającej liczby chętnych musieliśmy odwołać wyjazd 10-dniowy do źródeł kultu Serca Pana Jezusa (Paray-Le-Monial we Francji) i kolebki Zgromadzenia Salezjańskiego (Turyn, Becchi we Włoszech), a śmierć pilota naszych wyjazdów zagranicznych przeszkodziła w tegorocznym wyjeździe do Rumunii.

  Wokół pielgrzymkowej inicjatywy skonsolidowałą się dość pokażna, bo prawie 300-osobowa grupa osób, z której głównie rekrutują się uczestnicy każdego wyjazdu. To z kolei ułatwia duszpasterzowi (który oprócz jednego wyjazdu jest ciągle ten sam) pewien rodzaj formacji tego grona, kontynuację zamiast doraźności, a także pewien rodzaj edukacji religijno-historyczno-kulturowej, do której impulsem są odwiedzane miejsca i związane z nimi dzieje.

  Mimo że podstawowy skład osoby każdej pielgrzymki w dużej częsci jest ten sam. To jednak zawsze pojawiają się nowe osoby, także spoza naszej parafii. Tych ostatnich jest ok. 20% podczas każdego wyjazdu. Przez to dokonuje się swoista promocja duszpasterstwa w Bazylice. Nadzieję na rozwój daje fakt, że na każdy wyjazd jest sporo więcej chętnych niż miejsc w autokarze.

  Wnioski na przyszłość? Ponieważ zainteresowanie wyjazdami nie ustaje, a nawet lekko wzrasta, więc najprawdopodobniej będziemy pielgrzymować, mimo pojawiających się problemów. Dokąd? I to jest zasadniczy problem, bo coraz mniej jest popularnych sanktuariów w promieniu ok. 150-200 km od Warszawy, w których jeszcze nie byliśmy. Pozostają więc powtórki lub pielgrzymki kilkudniowe.

  Z nadzieją na odzew ludu pielgrzymującego pozdrawiam

  Wikary z Bazyliki

  PS. O ile będzie takie zainteresowanie to po 25 pielgrzymce opublikuję trasy naszych pielgrzymek, daty i lczbę osób.

 • 25 pielgrzymek w trzy lata

  Dodano: 30 lipca 2017 r.

  Lipcowa pielgrzymka z Bazyliki do miejsc uświęconych krwią żołnierza polskiego podczas ostatniej bitwy września 1939 r. była 25 wyjazdem, jakie w ostatnim trzechleciu zostały zorganizowane przez naszą parafię. Jest to swego rodzaju jubileusz naszego pielgrzymowania. Po wcześniejszej refleksji na temat pielgrzymek z Bazyliki NSJ podajemy niektóre szczegóły związane z nimi.

   

  Trasa

  Data

  Ilość osób

  1.

  Czerwińsk:  Misterium Męki Pańskiej

  22.03.2014

  50

  2.

  Szlakiem św. Faustyny: Płock – Świnice Warckie - Głogowiec

  17.05.2014 

  50

  3.

  Czerwińsk: majówka z Maryją Wspomożycielką Wiernych

  31.05.2014

  36

  4.

  Pielgrzymka Maryjna: Niepokalanów - Szymanów

  28.06.2014 

  43

  5.

  Sanktuaria na Warmii: Gietrzwałd - Glotowo

  20.09.2014 

  54

  6.

  Loretto: Dziękczynienie za nawiedzenie figury NMP z Loretto w naszej Bazylice

  16.10.2014 

  54

  7.

  Jasna Góra: Pielgrzymka dziękczynna za wszystkie wyjazdy w roku 2014

  15.11.2014

  54

  8.

  Czerwińsk: Misterium Męki Pańskiej

  28.03.2015

  52

  9.

  Licheń: Z pokłonem u Matki Bożej Bolesnej

  25.04.2014

  44

  10.

  Polskie ślady na Litwie: Ponary - Wilno – Troki - Kowno

  15-18.052015

  52

  11.

  Podlaski szlak ekumeniczny: Kostomłoty – Kodeń - Jabłeczna

  20.06.2015

  53

  12.

  Maryjne oblicze Podlasia: Leśna Podlaska – Grabarka – Mokobody

  1.08.2015

  46

  13.

  Podróż na Polskie Kresy : Łuck - Lwów – Olecko - Krzemieniec – Kamieniec Podolski - Zółkiew

  19 - 23.09.2015

  38

  14.

  Kujawskie Sanktuaria Maryjne: Skępe - Obory

  10.10.2015 

  53

  15

  Jasna Góra – Leśniów: Pielgrzymka dziękczynna za wszystkie wyjazdy w roku 2015 

  7.11.2015 

  59

  16

  Czerwińsk: Misterium Męki Pańskiej

  12.03.2016 

  60

  17.

  Szlak Prymasa Tysiąclecia: Zuzela – Andrzejewo - Wąsewo

  23.04.2016

  54

  18.

  Białe noce: Ryga – Tallin i maryjne sanktuaria litewskie (Szawle, Szydłowo - Cytowiany)

  30.05-4.06.2016r.

  33

  19.

  Sanktuaria maryjne nad środkową Wisłą: Kazimierz Dolny–Wysokie Koło- Góra Kalwaria

  25.06.2016 

  58

  20.

  Szlakiem Miłosierdzia Bożego: Wadowice – Łagiewniki – Kalwaria Zebrzydowska

  9-11.09.2016

  50

  21.

  Maryjny szlak w Górach Świętokrzyskich: Święty Krzyż – Św. Katarzyna - Bodzentyn

  8.10.2016

  58

  22.

  Jasna Góra – Gidle: Pielgrzymka dziękczynna za wszystkie wyjazdy w roku 2016

  12.11.2016 

  58

  23.

  Czerwińsk: Misterium Męki Pańskiej

  1.04.2017 r.

  59

  24.

  Szlak Cystersów Świętokrzyskich: Jędrzejów - Wąchock

  17.06.2017 

  48

  25

  W hołdzie żołnierzom ostatniej bitwy we wrześniu 1939 r.: Wola Okrzejska – Wola Gułowska - Kock

  29.07.2017 

  49

   

 • I Komunia św. w 2018 r.

  Dodano: 4 września 2017 r.

  Uroczysta Msza św. podczas której do I Komunii św. przystąpią dzieci klasy III  ze Szkoły Podstawowej przy ul. Otwockiej będzie odprawiona 19 maja 2018 r. o godz. 1000. Tego samego dnia o godz. 1200 przystąpią również do I Komunii św. dzieci ze Szkoły Podstawowej przy ul. Kawęczyńskiej.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
  Kontakt
Nasza parafia
© 2014 by Bazylika Najświętszego Serca Jezusa ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
• Ogłoszenia parafialne
• Msze święte
• Nabożeństwa
• Kancelaria
• Kontakt
Polityka cookies
Created by KoMa