roku.
Strona główna | Dodaj do ulubionych | Kontakt
Ogłoszenia parafialne/Aktualności

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 21 maja 2017 r

  Dodano: 18 maja 2017 r.

  SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                21 maja 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przez ostatnie dni maja kroczymy z Maryją, opromienieni i radośni Paschą Jej Syna. Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza, żeby to misterium paschalne mogło przemienić całe nasze życie. Przyjmowanie sakramentów św., zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Najwyższego, który zadziwia swoją mocą, dobrocią i bezinteresownością – miłosierdziem. Tak rodzi się nasza wiara, nadzieja i miłość – dobro, którym można i trzeba dzielić się z innymi. Tak rodzi się prawdziwa komunia z Panem Bogiem i z naszymi braćmi.

  2. Od jutrzejszego poniedziałku, 22 maja, przez trzy kolejne dni będziemy modlić się o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Będziemy prosić Pana Boga o obfite plony i błogosławieństwo dla ciężkiej pracy na roli, o sprawiedliwy podział dóbr i chleb dla głodujących w naszym kraju i na całym świecie.

  3. We środę, 24 maja, w naszej parafii uroczystość, zwracamy się do Maryi jako Wspomożycielki wiernych. Kościół uciekał się do Niej od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci. Nasz naród nie tylko wyróżnia się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Maryi, możemy wymienić wiele wydarzeń, kiedy doświadczyliśmy Jej wyraźnej opieki. Msze św. w naszej bazylice o godz. 700, 800, 1200, centralna uroczystość o godz. 1800.

  4. W zakrystii ministranckiej jest udostępniony grafik dyżurów lektorskich na miesiąc czerwiec. Osoby dorosłe mogące czytać teksty biblijne na Mszach św. w dni powszednie zapraszamy do zapisania się w wybranych przez siebie terminach. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy w ten sposób służą wspólnocie parafialnej i w ten sposób dają świadectwo swojego uczestnictwa w życiu Kościoła. Przy tej okazji informujemy, że w lipcu i sierpniu, ze względu na okres wakacyjno-urlopowy, nie będzie zorganizowanych dyżurów lektorskich, ale zachęcamy, by przychodząc na Mszę św. spontanicznie zainteresować się, czy jest już ktoś do czytania.

  5. W piątek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na wspólną Eucharystię i modlitwę o godz.1800, podczas której przez wstawiennictwo najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Panu Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.

  Tego dnia rozpoczyna się nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Św. Nowenna będzie sprawowana podczas wieczornego nabożeństwa.

  6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej

 • Pielgrzymka: Ostatnia bitwa kampanii wrześniowej 1939 r.

  Dodano: 31 marca 2017 r.

  Wyjazdem 1 kwietnia do Czerwińska, na Misterium Męki Pańskiej, rozpoczęliśmy tegoroczny sezon comiesięcznych pielgrzymek autokarowych z Bazyliki.

  Kolejny, majowy wyjazd z Bazyliki NSJ chcemy poświęcić na modlitwę i zwiedzanie miejsc związanych z ostatnią bitwą obronną żołnierza polskiego. Miało to miejsce w okolicach Woli Gułowskiej i Kocka w dn. 2-5 października 1939 r., gdy SGO „Polesie” pod dowództwem gen.  Franciszka Kleeberga idąc na pomoc Warszawie starła się z niemiecką 13. dywizją piechoty zmotoryzowanej.

  Zwiedzanie rozpoczniemy od Woli Okrzejskiej i muzeum Henryka Sienkiewicza, autora bliskiej sercom Polaków "Trylogii"; dzieła któremu Autor nadał dedykację ku pokrzepieniu serc.  

  Następnie udamy się do Woli Gułowskiej, gdzie w muzeum multimedialnym zapoznamy się z bohaterskim czynem żołnierzy polskich w 1939 r. Natomiast w pobliskim Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września przeżyjemy pielgrzymkową Mszę św. i skorzystamy z przewodnickiej posługi ojców karmelitów, stróżów tego Sanktuarium.

  W drodze powrotnej zatrzymamy się przy Cmentarzu Wojskowym w Kocku, na którym jest spoczywają prochy gen. Kleeberga i 81 żołnierzy. Tam oddamy hołd poległym i pomodlimy się za bohaterskich obrońców Ojczyzny.

  Pielgrzymka zaplanowana jest na ostatnią sobotę maja – 27.05.br. Wyjazd o godz. 630 z parkingu przed Bazyliką. Przewidywany powrót ok. godz. 1900.

  Koszt pielgrzymki wynosi 85 zł/os. Stanowi to pokrycie kosztów autokaru, ubezpieczenia, biletów do muzeów w Woli Okrzejskiej i Woli Gułowskiej. Muzeum w Woli Gułowskiej we współpracy z kawiarnią w Domu Kultury oferuje zwiedzającym gorący obiad w cenie promocyjnej, z której to oferty również zamierzamy skorzystać. Opłata za obiad mieści się w kosztach pielgrzymki. 

  Zapisy przyjmujemy w kancelarii, w zakrystii Bazyliki, telefonicznie i pocztą elektroniczną.

 • Pielgrzymka świętokrzyskim szlakiem cysterskim

  Dodano: 10 maja 2017 r.

  Czerwcowa pielgrzymka autokarowa z Bazyliki będzie wiodła świętokrzyskim szlakiem cysterskim

  Pierwsi cystersi przybyli do Polski w I połowie XII wieku i osiadali na zagospodarowanych już terenach, w klasztorach fundowanych przez książąt i możnowładców. Fundatorzy, sprowadzając ten zakon kierowali się głównie motywami religijno-gospodarczymi, prestiżowymi oraz pragnieniem ugruntowania wpływu Kościoła na społeczeństwo.

  Opactwo jędrzejowskie, od którego rozpoczynamy nasze pielgrzymowanie,  jest najstarszym opactwem cysterskim na ziemiach polskich. Zostało ono ufundowane w 1140 r. przez Janika Jaksę, późniejszego arcybiskupa gnieźnieńskiego i jego brata Klemensa. Do Jędrzejowa przybyli cystersi z francuskiego Morimondu, z zamiarem nawracania narodów pogańskiej Rusi.

  Wydarzeniem głośnym w dziejach tego opactwa, i szczególnie poruszającym serca Polaków, jest wstąpienie  Wincentego Kadłubka do cystersów w 1218 r., po uprzedniej rezygnacji z godności biskupiej. Właśnie w Jędrzejowie miała powstać ostatnia część słynnej „Kroniki Polaków”.

  Relikwie bł. Wincentego Kadłubka, złożone w jednej z kaplic kościoła przy opactwie jędrzejowskim, są dziś jego największym skarbem i przyciągają rzesze pielgrzymów. Warto zauważyć, że kult bł. Kadłubka zawiera w sobie głęboką cześć dla Najświętszej Maryi Panny. W 2015 roku biskup kielecki ustanowił w tym kościele diecezjalne sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka.

  Niespełna 40 po Jędrzejowie cystersi osiedlili się w Wąchocku, w klasztorze ufundowanym przez krakowskiego biskupa Gedeona. Zakonnicy zajmowali się hodowlą, młynarstwem, tkactwem, a także górnictwem i hutnictwem. Opactwo wąchockie otrzymało przywilej na poszukiwanie kruszców w księstwie krakowskim i sandomierskim. Dziś klasztor cystersów jest jednym z najcenniejszych i najlepiej zachowanych romańskich założeń klasztornych w Polsce.

  Klasztor wąchocki bardzo chwalebnie wpisał się w dzieje polskiego patriotyzmu, a potwierdza to choćby fakt, że zakłady klasztorne wytwarzały broń dla wojsk księcia Józefa Poniatowskiego i powstańców listopadowych. Klasztor był także bazą oddziałów powstańczych w 1863 r. i główną siedzibą ich dowódcy – gen. Langiewicza. W murach opactwa spoczywają również prochy mjr Jana Piwnika – „Ponurego” – legendarnego dowódcy oddziałów partyzanckich Armii Krajowej.

   Zatem chętnych do modlitwy w tak szacownych świątyniach i do zwiedzania cysterskich klasztorów zapraszamy do zgłaszania swego udziału. Można to uczynić w kancelarii parafialnej, w zakrystii Bazyliki, telefonicznie lub mailem (bazylika@salezjanie.pl). Koszt pielgrzymki wynosi 75 zł od osoby.

  Opłata ta stanowi pokrycie kosztów wynajmu autokaru, biletów w Wąchocku, opłat przewodnickich i ubezpieczenia. Wyżywienie i inne wydatki pokrywa każdy we własnym zakresie.

  Przewodnikami po obiektach klasztornych będą mieszkający w nich mnisi. Oprócz zwiedzania obiektów w programie pielgrzymki jest przewidziana Msza św. w Jędrzejowie i nabożeństwo w Wąchocku, o którym zadecydują możliwości czasowe. Wspólna modlitwa wypełni nam również częściowo czas podróży w autokarze. Będzie też okazja do modlitwy osobistej.

  Na pielgrzymi posiłek wykorzystamy ofertę klasztornej kawiarni w Wąchocku, która oprócz słodkości poleca m. in smaczny bigos, ale również charkterystczne dla tego miejsca pierogi mnicha czy kiszkę cysterską.

  Na pielgrzymkę wyruszamy 17 czerwca o godz. 6.30 z parkingu przed Bazyliką. Przypominamy o zabraniu różańca, lekarstw, stosownej odzieży i obuwia ułatwiającego wędrówkę po obiektach klasztornych.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
  Kontakt
Nasza parafia
© 2014 by Bazylika Najświętszego Serca Jezusa ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
• Ogłoszenia parafialne
• Msze święte
• Nabożeństwa
• Kancelaria
• Kontakt
Polityka cookies
Created by KoMa