roku.
Strona główna | Dodaj do ulubionych | Kontakt
Ogłoszenia parafialne/Aktualności

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXIV Niedziela Zwykła 16.09.2018

  Dodano: 15 września 2018 r.

  DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                          16 września 2018

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Pytania, które Pan Jezus postawił swoim uczniom w drodze pod Cezareą Filipową, są wciąż aktualne: za kogo uważają Mnie ludzie? A za kogo wy Mnie uważacie? Na te pytania każdy musi codziennie  dawać odpowiedź przed Bogiem i przed samym sobą. Musimy pamiętać, że pójście za Panem Jezusem wymaga wielu wyrzeczeń, ale to jest jedyna droga, by otrzymać niebo.

  2. Dziś przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Pamiętajmy w naszych modlitwach o pracownikach mass mediów i starajmy się sięgać po prasę katolicką.

  3. Dzisiaj także rozpoczęliśmy kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców, zwane Tygodniem Wychowania. Codziennie pamiętajmy o tej intencji w naszych osobistych i wspólnych modlitwach.

  4. Dnia 17 września przypada kolejna rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Wspominamy wszystkich poległych na Wschodzie, deportowanych i zamęczonych na Syberii i w innych miejscach kaźni. Prosimy miłosiernego Boga o pokój i zgodę między narodami.

  5. Niech Jezus, Mesjasz Pan, błogosławi każdy dzień życia solenizantów i jubilatów tego tygodnia.

  6.  Uczestnikom pielgrzymki do Lublina i Lubartowa przypominamy, że wyjazd jest w przyszłą sobotę, o godz. 6.30, z placu ks. Lauferskiego przed Bazyliką. Pamiętajmy o wygodnym obuwiu, ubiorze godnym nawiedzanych miejsce, lekarstwach i różańcach.

  7. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

   

 • Pielgrzymka do Lublina i Lubartowa

  Dodano: 31 lipca 2018 r.

  Trasa najbliższej pielgrzymki autokarowej, jaką chcemy zaproponować parafianom i przyjaciołom Bazyliki-Sanktuarium NSJ wiedzie do Lublina i Lubartowa. Dlaczego akurat tam? To już wcześniej wyjaśnialiśmy, więc tym razem trochę konkretów.

  Wyruszamy 22 września (sobota) o godz. 630 z placu ks. Lauferskiego, przed Bazyliką. Planowany przyjazd do Lublina ok. godz. 1000. Pierwszym obiektem, w którym się zatrzymamy będzie lubelska archikatedra z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz znany jest z tego, że gdy świat, a głównie blok wschodni, czynił przygotowania do obchodów 70-rocznicy urodzin Józefa Stalina , w oczach Matki Bożej pojawiły się łzy. Po zwiedzeniu katedry i modlitwie przed obrazem, nawiedzimy kościół dominikanów, w którym do niedawna znajdowały się relikwie Krzyża Świętego. Następnie spacer po Starówce i przejście na Pl. Litewski.

  W godzinach południowych odwiedzimy Katolicki Uniwersytet Lubelski. Oprócz zwiedzania obiektu, będziemy uczestniczyć we Mszy św. w kościele akademickim i zjemy obiad w stołówce studenckiej.

  Trzeci przystanek naszej lubelskiej pielgrzymki będzie na Majdanku, przy niemieckim obozie koncentracyjnym. Historycy z Muzeum na Majdanku szacują że w tym obozie zmarło i zostało zamordowanych  ok. 80 tys. więźniów, w tym ok. 60 tys. Żydów.

  O godz. 1600 pożegnamy się z przewodnikiem i udamy do Lubartowa, w rodzinne strony s. Dominiki. Tam zwiedzimy kolegiatę św. Anny. Wyjazd z Lubartowa w drogę powrotną przewidziany jest o godz. 1800. Mamy nadzieję, że parę minut po godzinie 21 będziemy już w Warszawie.

  Koszt pielgrzymki wynosi 80 zł od osoby i stanowi opłatę za autokar, obiad, ubezpieczenie, honorarium dla przewodnika i bilety w katedrze. Na dzień dzisiejszy informacje z obiektów, jakie zamierzamy zwiedzić, nic nie mówią i innych kosztach. Jeśliby takowe się pojawiły, każdy będzie uiszczał je indywidualnie, na miejscu.

 • Zmiana terminu spotkania przed pielgrzymką do Rzymu

  Dodano: 11 września 2018 r.

  W dn. 5-9 listopada grupa parafian i przyjaciół Bazyliki NSJ uda się na pielgrzymkę do Rzymu. Ogłoszone wcześniej spotkanie organizacyjne na dzisiejszy wieczór jest przesunięte o tydzień. Zatem wszystkich, którzy zgłosili swój udział w tym wyjeździe, p. Grochowski – nasz pilot i organizator – zaprasza 23 września (niedziela) na godz. 19.00

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXV Niedziela Zwykła 23. 09. 2018

  Dodano: 22 września 2018 r.

  DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                               23 września 2018

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Pan Jezus przez całe swoje ziemskie życie wiedział, do czego się przygotowuje, że Jego śmierć będzie ceną za zbawienie ludzi. My też wiemy, że aby osiągnąć zbawienie, musimy przejść przez drogę codziennego krzyża naszych cierpień, niepowodzeń, grzechów. Zbawiciel wskazuje nam, że najlepszą postawą życiową jest postawa pełnego zaufania Panu Bogu. Mamy być jak małe dziecko, które bezgranicznie ufa swoim rodzicom.

  2. W sobotę przypada święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Ci wielcy Boży posłańcy bronią nas i pouczają. Starajmy się z nimi zaprzyjaźnić. W naszej parafii odpust serdecznie zapraszamy. Msze św. o godz. 700, 800, 1200, 1800. Uroczysta Eucharystia o godz. 1800. Serdecznie zapraszamy!

  3. Zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu Serca Jezusowego od poniedziałku do czwartku o godz. 1500 – 1800 i w piątki adoracja po mszy św. o godz. 1200, w piątki o godz. 1730 śpiewamy litanię do Serca Pana Jezusa.

  4. W związku ze zbliżającym się terminem autokarowej pielgrzymki do Włocławka i Głogowca jej uczestników prosimy o uzupełnienie danych i opłatę 80 zł od osoby. Więcej szczegółów o tym wyjeździe znajduje się na stronie internetowej parafii. Pisaliśmy również o tej pielgrzymce przed tygodniem w gazetce parafialnej. Wyjeżdżamy w sobotę (13.X) o godz. 6.30 z placu ks. Lauferskiego, przed Bazyliką.

  5. Msza św. zbiorowa od uczestników wczorajszej pielgrzymki do Lublina zostanie odprawiona w najbliższą środę, 26 września, o godz. 18.00. Uczestników i wszystkich sympatyków pielgrzymek z Bazyliki NSJ zapraszamy do wspólnej modlitwy o trwałe owoce w duszach korzystających z naszych propozycji pielgrzymkowych.

  6. Dzisiaj, o godz. 19.00, w sali parafialnej 131 odbędzie się przesunięte z poprzedniej niedzieli spotkanie organizacyjne dotyczące listopadowej pielgrzymki do Rzymu. Spotkanie poprowadzi Zygmunt Grochowski – pilot i organizator tej pielgrzymki.

  7. Wprowadzenie relikwii św. Antoniego Padewskiego

  Po długich staraniach otrzymaliśmy z Włoch relikwie I stopnia św. Antoniego Padewskiego. Ich autentyczność potwierdzona jest pisemnym świadectwem. Ten urodzony w Lizbonie Święty, zwany Doctor Evangelicus, a zarazem patron jednego z najpopularniejszych sanktuariów we Włoszech, cieszy się również kultem wśród nawiedzających naszą bazylikę. Oprócz prywatnej pobożności, publiczną formą kultu św. Antoniego jest odmawiana we wtorki po mszy św. o g. 800  litania ku jego czci. A zewnętrznymi znakami kultu św. Antoniego w naszym sanktuarium są: ołtarz w kaplicy, ołtarzyk i figura w lewej nawie bazyliki. Relikwie są kolejnym znakiem i jednocześnie zachętą, by za przyczyną św. Antoniego Padewskiego, polecać Bogu nasze intencje.

  Uroczystego wprowadzenia relikwii św. Antoniego dokonamy  w przyszłą niedzielę na Mszach św. Natomiast w kazaniach na każdej Mszy św. zostanie przybliżona osoba tego Świętego. Po Mszach św. będzie okazja do pierwszej adoracji relikwii poprzez ich ucałowanie.

  8. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia życzymy, aby dobry Bóg czuwał nad nimi każdego dnia.

 • Bł. Ks. Jerzemu w hołdzie

  Dodano: 7 sierpnia 2018 r.

  Inspiracją do comiesięcznej pielgrzymki autokarowej w październiku jest bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, a dokładniej, przypadająca w październiku data wydobycia jego ciała przy tamie we Włocławku i określna na tej podstawie data śmierci niezłomnego kapłana. Oficjalnie przyjmuje się, że miało to miejsce 19 października 1984 r. Są jednak badacze, mający swoje źródła i argumenty, podający inną datę śmierci ks. Jerzego.

  Jednak my pielgrzymując do tak ważnego miejsca, nie chcemy uczestniczyć w sporze historyków, ale pomodlić się w miejscu niezłomnego świadka wiary. I to przynajmniej w bliskości daty jego przejścia do chwały świętych. Dlatego właśnie Włocławek.

  Wprawdzie jeszcze dopinamy szczegóły, ale już teraz możemy podać datę, trasę i ogólny zarys pielgrzymki. A więc jedziemy w sobotę, czyli tradycyjnie, 13 października. Ruszamy też tradycyjnie, z placu ks. Lauferskiego, przed bazyliką-sanktuarium NSJ o godz. 630.

  Natomiast w programie pielgrzymki chcielibyśmy zawrzeć zwiedzanie katedry we Włocławku i poznanie historii tej bardzo ważnej diecezji w dziejach Kościoła w Polsce. Bł. Ks. Jerzego zamierzamy uczcić modlitwą pod Krzyżem-Pomnikiem przy włocławskiej tamie oraz ucałowaniem jego relikwii w budowanym obok sanktuarium jego męczeńskiej śmierci.

  We Włocławku odwiedzimy również dom zakonny Sióstr Wspólnej pracy od Mary Niepokalanej, gdzie będziemy uczestniczyć we Mszy św. i skorzystamy z gościnności Sióstr, czyli zjemy obiad. Siostry z tego Zgromadzenia uczą dzieci w szkołach na terenie naszej parafii i pracują w zakrystii.

  W drodze powrotnej zatrzymalibyśmy się w Głogowcu, w sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej, zwanej też Matką Bożą Cierpiącego Narodu. Ten ostatni tytuł nawiązuje do lat stanu wojennego, gdy w przy tym Sanktuarium, a kustoszem był wtedy ks. Lipski, znajdowali pomoc i schronienie członkowie i przyjaciele „Solidarności”. Mamy nadzieję, że tam uda nam się odprawić wyjątkową Drogę Krzyżową Umęczonego Narodu Polskiego, w której poszczególne stacje oprócz przesłania teologicznego, nawiązują do ważnych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny. I tak np. rozważając złożenie krzyża na ramiona Pana Jezusa przywołujemy konfederację barską, a otarcie twarzy Chrystusa przez św. Weronikę złączone jest z refleksją nad Konstytucją 3-maja.

  Jak zawsze przy tego rodzaju informacji, zależy nam, by parafianie i przyjaciele Bazyliki NSJ, zamierzający z tej propozycji skorzystać, wiedzieli, jaki termin sobie zarezerwować oraz czego mniej więcej się spodziewać. Oczywiście postaramy się, by koszty nie były wysokie, by znalazł się czas i  miejsce na gorący posiłek i byśmy modląc się w świętych miejscach wrócili zadowoleni i usatysfakcjonowani poznaniem kolejnych ważnych miejsc, o pięknych dziejach, wpisujących się w historię Polski. 

  Koszt pielgrzymki wynosi 80 zł od osoby i stanowi pokrycie opłat za autokar, ubezpieczenie, przewodnika w katedrze  i obiad. Za zwiedzanie muzeum na tamie pielgrzymi składają do puszki dobrowolne ofiary.

 • Sakrament bierzmowania dla dorosłych

  Dodano: 10 września 2018 r.

  W piątek - 12 października - o godz. 19.00 rozpoczynamy w naszej parafii cykl katechez przygotowujących pracujące osoby dorosłe do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Katechezy odbywać się będą w każdy piątek o tej samej godzinie. Po ich zakończeniu osoba uczestnicząca otrzymuje dokument uprawniający do przyjęcia sakramentu bierzmowania w dowolnym czasie, w wybranej przez siebie parafii.

  Formą zapisu jest obecność na pierwszej katechezie, wypełnienie formularza zgłoszeniowego i  dostarczenie wypisu z aktu chrztu. Osoby spoza naszej parafii są zobowiązane ponadto okazać zgodę ze swojej parafii zamieszkania. Udział w katechezach jest wolny od opłat. Jak wyżej zaznaczono, katechezy są przeznaczone dla osób dorosłych i już pracujących. Przygotowanie do sakramentu bierzmowania dla młodzieży szkolnej i studentów prowadzą parafie i ośrodku duszpasterstwa akademickiego.

  Dokładniejszy przebieg  i pozostałe informacje dotyczące przygotowania zostaną podane zainteresowanym w trakcie katechez.

 • Zmiany w pielgrzymce do Fatimy

  Dodano: 10 września 2018 r.

  Na ostatnim spotkaniu przed pielgrzymką do Fatimy i Lizbony p. Grochowski – organizator naszego wyjazdu poinformował o niewielkich zmianach, na które zwracamy uwagę uczestników:

  1. Lecimy liniami portugalskimi z lotniska Chopina na Okęciu. Dlatego zbiórka jest na Okęciu w Warszawie o godz. 13.00. Dojazd indywidualny. Wylot o godz. 15.10.
  2. Ostatniego dnia wymeldowanie z hotelu w Lizbonie o godz. 7.00. Wylot do Warszawy o godz. 9.35.

  Szczegółowych informacji dotyczących organizacji pielgrzymki udzieli p. Grochowski (tel. 600 090 231) lub duchowy opiekun pielgrzymki ks. Krzysztof (tel. 504 778 503).

  Pozostałe punkty programu nie ulegają zmianom.

 • Z Bazyliki NSJ do Fatimy

  Dodano: 22 lipca 2018 r.

  Pielgrzymka z parafialna z Bazyliki NSJ do Fatimy

  Program ramowy

  18.10.2018 – czwartek

  Godz. 1000 – zbiórka na lotniku w Modlinie

  Godz. 1210 – odlot do Lizbony

  Godz. 1525 – przylot do Lizbony. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Spacer z przewodnikiem. Msza. Czas wolny. Nocleg.

  19.10.2018 – piątek

  Godz. 0800 – śniadanie

  Godz. 0900 – zwiedzanie Lizbony z przewodnikiem. M. in. klasztor Hieronimitów, Pomnik Odkrywców, forteca Belem, katedra Se, Plac Rossio, k-ł św. Antoniego Padewskiego (ze Mszą św.) itd. Czas wolny. Przejazd do Fatimy. Po drodze zwiedzanie klasztoru w Batalha lub Acobaca.

  Godz. 2130 – okazja do udziału w nabożeństwie różańcowym w Kaplicy Objawień (Fatima)

  20.10.2018 – sobota

  Godz. 0800 – śniadanie w Fatimie-Aljustriel

  Godz. 0900 – zwiedzanie i zakup pamiątek w centrum religijnym. Przejazd do domów rodzinnych dzieci uczestniczących w objawieniach (Franek, Hiacytna, Łucja). Zwiedzanie nowej bazyliki i sanktuarium.

  Godz. 1830 – Msza św.

  Godz. 2130 – Różaniec. Spoczynek

  21.10.2018 – niedziela

  Godz. 0800 – śniadanie.

  Godz. 0900 – zwiedzanie Valinholz i inne miejsca kultu. Czas wolny. Wieczorem Msza św. i procesja.

  22.10.2018 – poniedziałek

  Godz. 0800 – śniadanie . poranna Msza św.. Czas wolny.

  Godz. 1230 – transfer na lotnisko.

  1550 odlot do Modlina

  2055 – przylot do Modlina

  Koszty:  1200 zł + 210 €.

  Świadczenia w cenie opłat: koszty przelotu z Modlina do Lizbony i z powrotem. Hotele (pokoje 2-oobowe), śniadania, przejazd do Fatimy, ubezpieczenie NW i KL, przewodnik, bagaż podręczny (10 kg).

  Dopłaty, ewentualne zmiany i szczegółowe informacje są podawane na bieżąco podczas spotkań z zainteresowanymi.

  Kontakty: Zygmunt Grochowski – organizator i pilot – tel. 600 090 231; ks. Krzysztof Jakubowski – opiekun duchowy – 504 778 503

 • Intencje mszalne na przyszły rok

  Dodano: 27 sierpnia 2018 r.

  W ostatnim czasie wielokrotnie parafianie pytali o Msze św. w przyszłym roku. Odpowiadając na to pytanie, informujemy, że intencje mszalne na przyszły rok będziemy przyjmować  od listopada. Obecnie nie prowadzimy żadnej rezerwacji terminów przyszłorocznych.

 • Katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych

  Dodano: 8 września 2018 r.

  W piątek, 5 października, o godz. 19.00 rozpoczyna się jesienny cykl katechez przygotowujący narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Katechezy odbywają się w sali parafialnej nr 131 – wejście od ul. Kawęczyńskiej, przez portiernię domu zakonnego.  Tematyka katechez jest określona przez władze naszej diecezji, dzięki czemu można wykorzystać je jako uzupełnienie niedokończonych wcześniej lub połączyć je z katechezami w innej parafii. Prowadzą je salezjanie i świeccy, posiadający przygotowanie z różnych dziedzin, m. in. pedagogika, prawo kanoniczne, poradnictwo rodzinne i mediacja sądowa, historia, teologia moralna, filozofia, itd. Zajęcia prowadzone są w kolejne piątki o godz. 19.00 (oprócz 2 XI - zakończenie 7 XII) według następującego planu:

  I. 5.10.2018 - Jestem chrześcijaninem i wierzę - ks. wik. Krzysztof Jakubowski

  II. 12.10.2018 - Bóg zbawia w Kościele. Sakramenty - ks. dr Krzysztof Lis

  III. 19.10.2018 - Tworzenie i trwałość wspólnoty małżeńskiej - ks. prof. UKSW Ks. Jan Niewęgłowski

  IV. 26.10.2018 - Sakrament małżeństwa w Kodeksie Prawa Kanonicznego - ks. mgr Dariusz Mikołajczyk

  V. 9.11.2018 - Miłość w małżeństwie: drogi i zagrożenia dla miłości - ks. Jacek Szewczyk

  VI. 16.11.2018 - Uwarunkowanie zgody w sakramencie małżeństwa -  ks. mgr Dariusz Mikołajczyk

  VII. 23.11.2018 - Kształtowanie współżycia małżeńskiego - mgr  Aneta Kurzyna

  VIII. 30.11.2018 - Małżeństwo i rodzina wspólnotą myśli i działania - mgr  Aneta Kurzyna

  IX. 7.12.2018 - Kształtowanie życia rodzinnego; życie religijne, obyczaje - mgr  Aneta Kurzyna

  Liturgię sakramentu małżeństwa (katecheza nr 10)  omawia ks. proboszcz przy spisywaniu protokołu.

  Udział w katechezach jest bezpłatny. Nie są wymagane wcześniejsze zapisy; formą zgłoszenia jest udział w pierwszej katechezie i pobranie indeksu.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
  Kontakt
Nasza parafia
© 2014 by Bazylika Najświętszego Serca Jezusa ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
• Ogłoszenia parafialne
• Msze święte
• Nabożeństwa
• Kancelaria
• Kontakt
Polityka cookies
Created by KoMa