roku.
Strona główna | Dodaj do ulubionych | Kontakt
Ogłoszenia parafialne/Aktualności

archiwum

 • Ogłoszenia Niedziela Palmowa 14 kwietnia 2019

  Dodano: 12 kwietnia 2019 r.

  NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                        14 kwietnia 2019

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

  2. Procesja z palmami dzisiaj o godz. 1130, podczas wszystkich Mszy św. odprawianych w Bazylice poświęcenie palm.

  3. Ostatnie nabożeństwo Gorzkich żali dziś o godz. 1700.

  4. Jutro w Wielki Poniedziałek o godz. 1800 młodzież naszej parafii przystąpi do Sakramentu Bierzmowania. Sakramentu Bierzmowania udzieli ks. Bp Ordynariusz Romuald Kamiński. 

  5. Kancelaria parafialna będzie czynna do środy.

  6.W Wielki Czwartek w godzinach przedpołudniowych w Bazylice Katedralnej zostanie odprawiona Msza Święta Krzyżma świętego. Podczas tej Mszy św. kapłani odnowią swoje przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone oleje, które następnie są wykorzystywane podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, sakramentu namaszczenia chorych oraz święceń prezbiteratu i biskupstwa.

   

   Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne rozpocznie się u nas o godz. 1800. Po Mszy Świętej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 2100 Tego dnia za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

  Wielki Czwartekto także dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Nie zapominajmy w tym dniu o dziękczynieniu za tak wielkie dary. I choć dla uczczenia Najświętszego Sakramentu zostało ustanowione osobne święto – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, zwane potocznie Bożym Ciałem, a obchodzone już po zakończeniu okresu wielkanocnego, spróbujmy jednak również w Wielki Czwartek poświęcić trochę czasu na adorację i dziękczynienie. Dlatego też, mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni robocze, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw.

  Tego dnia taca zbierana będzie i przeznaczona dla ubogich. Taca zostanie przekazana Siostrą Albertynkom.

   Wielki Piątek – adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 700 Liturgia godzin, tj. godzina czytań i jutrznia, z udziałem wspólnoty salezjańskiej i  parafialnej o godz. 700. Rozpoczęcie nowenny do miłosierdzia Bożego w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu o godz. 1500.  Droga krzyżowa bezpośrednio po zakończonej nowennie do Bożego Miłosierdzia.

  Liturgia Męki Pańskiej o godz. 1800. Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie go podczas uroczystych obrzędów można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 2100.

  W Wielki Piątek Komunii Świętej udziela się wiernym jedynie podczas liturgii Męki Pańskiej; chorym, którzy nie mogą uczestniczyć w tym obrzędzie, można zanieść Eucharystię o każdej porze dnia.

  W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły. Zachęcamy wiernych, aby zachowali wstrzemięźliwość także w Wielką Sobotę aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej.

  Wielką Sobotę– pierwszą w kwietniu – adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 700.  Zakończymy ją przed rozpoczęciem liturgii Wigilii Paschalnej.

  Liturgia godzin, tj. godzina czytań i jutrznia o godz.700, wspólnoty salezjańskiej i wspólnoty parafialnej.

  Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę o godz. 700 - 1700 i będzie się ono odbywało co, pół godziny. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do Bazyliki, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji. Wielką Sobotę drugi dzień nowenny do Bożego miłosierdzia zapraszamy na godz. 1500.

  SPOWIEDŹ w naszej BAZYLICE W WIELKI PIĄTEK i WIELKĄ SOBOTĘ OD GODZ. 800 1700.

   Wigilię Paschalną – stanowiącą apogeum Świętego Triduum Paschalnego – rozpoczniemy w Wielką Sobotę o godz.1800.  Na liturgię prosimy przyjść ze świecami, zabezpieczonymi profitkami przed rozlewaniem się wosku. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

   Rezurekcja w poranek WIELKANOCNY o godz. 600 ( nie będzie mszy św. o godz. 700)O godz. 1730 trzeci dzień nowenny do Bożego Miłosierdzia, w następne dni nowenna będzie odprawiana o g. 1730.

   W pierwszy i drugi dzień Świąt nie ma mszy św. o godz. 1930.

  Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

  7. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

  8. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów.

  9. Bóg zapłać za ofiary składane dziś na tacę i przekazywane na konto naszej parafii. Wszystkim za wszelkie dobro Staropolskie Bóg zapłać.

   

 • Spotkanie przed wyjazdem do Petersburga

  Dodano: 16 kwietnia 2019 r.

  W środę po Świętach Zmartwychwstania Pańskiego (24 kwietnia) o godz.19.00 jest spotkanie uczestników czerwcowej pielgrzymki do Petersburga z jej organizatorem, p. Grochowskim. Na spotkanie należy przynieść wypełnione formularze wizowe ze zdjęciami oraz uzupełnienie kwoty w walucie polskiej plus opłata wizowa. Spotkanie odbywa się w pomieszczeniach przy bazylice.

 • Pielgrzymka do Polskiego Nazaret

  Dodano: 4 marca 2019 r.

  Pierwszym świętym miejscem, do którego chcemy w tym roku pielgrzymować po rozpoczęciu sezonu pielgrzyma wyjazdem na Misterium Pasyjne w Czerwińsku, jest Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, zwane również Polskim Nazaret. Jednodniową pielgrzymkę autokarową do tego miejsca planujemy odbyć 27 kwietnia.

  Ramowy program tego dnia obejmuje następujące wydarzenia:

  Godz. 700 – odjazd z pl. Ks. Lauferskiego przed Bazyliką NSJ;

  Godz. 1100 – spotkanie z duszpasterzem w Sanktuarium, który zapozna nas z dziejami i misją Polskiego Nazaret;

  Godz. 1200 – Msza św. (wspólna dla wszystkich pielgrzymów);

  Godz. 1315 – obiad

  Godz.1400–1630- zwiedzanie miasta z przewodnikiem

  Godz. 1630 – wyjazd w drogę powrotną

  Opłata za udział w pielgrzymce wynosi 85 zł od osoby i stanowi pokrycie kosztów autokaru, ubezpieczenia, przewodnika i obiadu.

  Uczestnictwo w pielgrzymce można zgłaszać u wikarego (504 778 503), w kancelarii lub w zakrystii po nabożeństwach. Zgłoszenia przyjmowane są również pocztą elektroniczną (kancelaria.nsj@gmail.com) lub telefonicznie  (22/518 61 35) w godzinach otwarcia kancelarii.

 • Sanktuaria Ziemi Chełmińskiej - program ramowy

  Dodano: 2 marca 2019 r.

  Jak już wcześniej zapowiadaliśmy, w dn. 24-26 maja (piątek - niedziela) będziemy pielgrzymować po ziemi chełmińskiej. Proponujemy następujący program ramowy dla tego wyjazdu:

  Piątek – 24 maja

  Godz. 700 – odjazd autokaru z pl. ks. Lauferskiego przed Bazyliką

  Godz. 1200 – spotkanie z przewodnikiem w Chełmnie. Ogólne historyczne zwiedzanie miasta, m. in. kościół św. Janów i klasztor pocysterski, wejście do skarbca klasztornego Sióstr Miłosierdzia – czas zwiedzania ok. 3 godz.

  Odjazd od Pelplina. Zakwaterowanie w Collegium Marianum. Msza św. kolacja. Czas wolny.

  Sobota - 24 maja                                                                  

  Godz. 830 – śniadanie w Collegium Marianum i wyjazd do Gniewu(zwiedzanie zamku z przewodnikiem).

  Godz.1130 – Msza św. w Collegium Marianum w Pelplinie

  Godz. 1230 – zwiedzanie z przewodnikiem katedry pelplińskiej i prezentacja organowa

  Godz. 1400 – obiad w Collegium Marianum

  Godz. 1430 – zwiedzanie z przewodnikiem: ogrody biskupie, Muzeum Diecezjalne, spacer  po mieście

  Godz. 1700 – kawa/herbata w Collegium Marianum

  Godz. 1730 – dalszy ciąg zwiedzania z przewodnikiem (nagrobki na cmentarzach „milczący świadkowie historii” - od powstania listopadowego, kościół Bożego Ciała)

  Godz. 1900 - spacer bądź przejazd na Górę Jana Pawła II (we własnym zakresie)

  Niedziela - 26 maja

  Godz. 800 – śniadanie w Collegium Marianum

  Godz. 900 – wyjazd z Pelplina do Rywałdu Królewskiego

  Godz. 1100 – Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej – Pocieszycielki Strapionych. Po Mszy św. zwiedzanie Sanktuarium, obiad w klasztorze kapucynów, czas do własnej dyspozycji i odjazd do Warszawy.

  Planowany przyjazd do Warszawy ok. godz. 1900. Program może być na bieżąco korygowany.

  Zapisy na pielgrzymkę przyjmujemy w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania, drogą mailową, w zakrystii po nabożeństwach lub telefonicznie do wikarego - 504778503.

  Koszt pielgrzymki wynosi 300 zł od osoby i stanowi opłatę za autokar, 2 noclegi w Collegium Marianum, posiłki (od kolacji w piątek do obiadu w niedzielę), bilety wstępu do obiektów, honoraria dla przewodników, itp.

 • Pielgrzymka do sanktuariów podlaskich

  Dodano: 3 kwietnia 2019 r.

  W sobotę, 27 lipca, pielgrzymujemy(autokarem)  z naszego Sanktuarium NSJ na Podlasie. Ruszamy o godz. 630 z pl. Ks. Lauferskiego przed Bazyliką. Najpierw odwiedzimy Serpelice z klasztorem i kościołem św. Apostołów Piotra i Pawła – miejscem posługi Braci Kapucynów. W tej niewielkiej, drewnianej i przytulnej świątyni będziemy uczestniczyć we Mszy św. (ok. godz. 930), zapoznamy się z jej historią i posługą duszpasterską Kapucynów na Podlasiu.

  Z Serpelic udamy się do Janowa Podlaskiego, znanego przede wszystkim ze stadniny koni.  My również od tego miejsca rozpoczniemy pobyt w tym mieście; na godz. 1130 mamy zamówionego przewodnika. Po ok.  godzinnym spacerze na terenie stadniny nawiedzimy Sanktuarium Św. Trójcy, ustanowione w XVIII wiecznej świątyni, która w przeszłości była kolegiatą, a nawet katedrą.

  Wczesnym popołudniem, ok. godz.  1400, zamierzamy dotrzeć do Pratulina, miejscowości położonej nad Bugiem, w uroczym zakolu przy granicy z Białorusią. Celem naszej pielgrzymki jest obecne tutaj Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Najpierw jednak zjemy obiad w domu pielgrzyma, a po nim udamy się do sanktuarium na modlitwę przed obrazem Matki Bożej „Nadziei Jedności – Patronki Unitów”. Obraz ten jest XVIII-wieczną ikoną ze słynnej szkoły Rublowa. Powędrujemy również dróżkami męczenników i - o ile czas oraz pogoda pozwoli – odprawimy Drogę Krzyżową.

  Powrót z tej ziemi, uświęconej krwią męczenników oraz niezniszczonej jeszcze współczesnością, zaplanowaliśmy na godziny wieczorne, raczej już po godz. 2000. Dlatego należy zabrać ze sobą całodzienną porcję leków, śniadanie, wygodne obuwie i jakąś ochronę przed deszczem. Podane godziny mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie; jak to na ogół dzieje się na naszych wyjazdach.

  Zapisy na pielgrzymkę przyjmuje jej organizator i duchowy opiekun - wikary z bazyliki: w zakrystii po nabożeństwach, w kancelarii lub drogą elektroniczną (e-mail: kancelaria.nsj@gmail.com, tel. 504 778 503). Koszt wynosi 100 zł/os i zawiera opłatę za autokar, ubezpieczenie, obiad, przewodnika i zwyczajową ofiarę w sanktuariach.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
  Kontakt
Nasza parafia
© 2014 by Bazylika Najświętszego Serca Jezusa ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
• Ogłoszenia parafialne
• Msze święte
• Nabożeństwa
• Kancelaria
• Kontakt
Polityka cookies
Created by KoMa