roku.
Strona główna | Dodaj do ulubionych | Kontakt
Ogłoszenia parafialne/Aktualności

 • Pielgrzymka: Ostatnia bitwa kampanii wrześniowej 1939 r.

  Dodano: 6 czerwca 2017 r.

  W sobotę, 29 lipca, chcemy zrealizować odwołaną w maju pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej i miejsc związanych z ostatnią bitwą obronną żołnierza polskiego w 1939 r., która miała miejsce w okolicach Woli Gułowskiej i Kocka w dn. 2-5 października 1939 r., gdy SGO „Polesie” pod dowództwem gen.  Franciszka Kleeberga idąc na pomoc Warszawie starła się z niemiecką 13. dywizją piechoty zmotoryzowanej.

  Zwiedzanie rozpoczniemy od Woli Okrzejskiej i muzeum Henryka Sienkiewicza, autora bliskiej sercom Polaków "Trylogii"; dzieła któremu Autor nadał dedykację ku pokrzepieniu serc.  

  Następnie udamy się do Woli Gułowskiej, gdzie w muzeum multimedialnym zapoznamy się z bohaterskim czynem żołnierzy polskich w 1939 r. Natomiast w pobliskim Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września przeżyjemy pielgrzymkową Mszę św. i skorzystamy z przewodnickiej posługi ojców karmelitów, stróżów tego Sanktuarium.

  W drodze powrotnej zatrzymamy się przy Cmentarzu Wojskowym w Kocku, na którym jest spoczywają prochy gen. Kleeberga i 81 żołnierzy. Tam oddamy hołd poległym i pomodlimy się za bohaterskich obrońców Ojczyzny.

  Pielgrzymka zaplanowana jest na ostatnią sobotę lipca – 29.07.br. Wyjazd o godz. 630 z parkingu przed Bazyliką. Przewidywany powrót ok. godz. 1900.

  Koszt pielgrzymki wynosi 85 zł/os. Stanowi to pokrycie kosztów autokaru, ubezpieczenia, biletów do muzeów w Woli Okrzejskiej i Woli Gułowskiej. Muzeum w Woli Gułowskiej we współpracy z kawiarnią w Domu Kultury oferuje zwiedzającym gorący obiad w cenie promocyjnej, z której to oferty również zamierzamy skorzystać. Opłata za obiad mieści się w kosztach pielgrzymki. 

  Zapisy przyjmujemy w kancelarii, w zakrystii Bazyliki, telefonicznie i pocztą elektroniczną.

 • Spotkanie organizacyjne przed pielgrzymką do Czech

  Dodano: 24 lipca 2017 r.

  W niedzielę - 30 lipca - o godz. 19.00 (po wieczornej Mszy św.), w sali parafialnej nr 131 odbędzie się wstępne spotkanie organizacyjne i formalne zapisy na jesienną pielgrzymkę do Czech, w dn. 12-15 października. Poprowadzi je przedstawiciel biura turystycznego organizującego nasz wyjazd. Zapis wiąże się z wpłatą zaliczki w wysokości 200 zł.

  Ze względu na rozpoczynające się remonty wejście do sali jest przez portiernię domu zadkonnego - dla osób nie uczestniczących we Mszy św. wieczornej. Osoby uczestniczące we Mszy św. na spotkanie udają się przez zakrystię Bazyliki.

  Jeśli ktoś nie może wziąć osobiście udziału w tym spotkaniu, a chciałby uczestniczyć w pielgrzymce, może indywidualnie uzgodnić to, kontaktując się mailem (zyggro@wp.pl) lub telefonicznie (600 090 231) z organizatorem.

 • Zmiana daty pielgrzymki do Czech!

  Dodano: 19 lipca 2017 r.

  Problemy ze  miejscami w hotelu we wcześniej planowanym terminie spowodowały zmianę terminu pielgrzymki do Czech. Nowy termin: 12-15 października br. Pozostałe ustalenia są bez zmian.

 • Nawiedzamy sanktuaria maryjne na Kujawach

  Dodano: 12 lipca 2017 r.

  Przed dwoma laty nawiedziliśmy Kujawskie Sanktuaria Maryjne na prawo od Wisły, w Skępem i Oborach. Kolejną pielgrzymką na ziemię kujawską – tym razem po lewej stronie Wisły – chcemy niejako uzupełnić naszą ogólną znajomość najważniejszych kujawskich sanktuariów. Służyć temu będzie autokarowy wyjazd z Bazyliki zaplanowany na dzień 9 września (sobota) br. , a celem naszego pielgrzymowania są sanktuaria maryjne w Ostrowąsie, Pakości i Markowicach.

  W Markowicach znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju z cudowną figurą Maryi, ukoronowaną w 1967 roku. Do Markowic przywieziono ją w 1630 r. od sióstr norbertanek ze Strzelna. Figura zasłynęła licznymi uzdrowieniami, które wymodlili sobie przed nią okoliczni mieszkańcy w czasie zarazy w XVII wieku. Z kolei we wrześniu 1939 r. modlitwy do Matki Bożej Markowickiej miały uratować 126 mieszkańców wyznaczonych przez Niemców do rozstrzelania. Początkowo stróżami markowickiego sanktuarium byli karmelici. Po usunięciu ich przez władze pruskie opiekę nad cudowną figurą Matki Bożej przejęli misjonarze oblaci. Od 2013 roku kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju jest miejscowy proboszcz (archidiecezja gnieźnieńska).

  Zaś wiejski kościół w Ostrowąsie jest tronem dla Księżnej Kujaw – obrazu Matki Bożej, będącego kopią słynnego rzymskiego wizerunku „Salus Populi Romani”. Jak głosi legenda słynący cudami obraz początkowo chciano umieścić w nowobudowanym kościele w Brzeźnie, ale w blasku wracał on do Ostrowąsa przez jezioro zostawiając na wodzie ślady Matki Bożej. Obecnie czczony obraz, nieznanego malarza, pochodzi z XVII wieku i został ukoronowany w 1984 roku, a budowę kościoła ukończono w 1921 r. Oprócz cudownego obrazu do modlitwy w tym sanktuarium nastraja Droga Krzyżowa pośród zieleni, której poszczególne stacje składają się z figur rzeźbionych w białym kamieniu. Wielu pielgrzymów przyciąga do Ostrowąsa replika cudownego obrazu osadzona w wodach jeziora, nad którym posadowiono Sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw.

  Z kolei „Kujawska Jerozolima” zachęca do nawiedzenia Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej w Pakości, w którym posługują franciszkanie. Kalwaria  Pakoska jest drugą co do wielkości kalwarią w Polsce. Tworzące ją Droga Krzyżowa i Droga Pojednania mają razem ok. 4 km długości. Pierwsza droga krzyżowa, prowadząca trasą niezmienioną do dziś, została odprawiona wśród rozlewisk Noteci w 1628 roku, a poszczególne stacje wyznaczały wtedy drewniane krzyże. Po kilku latach rozpoczęto budowę murowanych kaplic według koncepcji, w której Noteć pełniła rolę potoku Cedron. Dziś Kalwaria Pakoska gromadzi najwięcej pielgrzymek w okresie Wielkiego Postu – szczególnie podczas nabożeństw Triduum Paschalnego oraz na uroczystościach odpustowych Podwyższenia Świętego Krzyża.

  Wyruszamy z parkingu przed Bazyliką o godz. 630

  Pierwszym celem naszej pielgrzymki jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju w Markowicach. Tam weźmiemy udział w specjalnym nabożeństwie dla pielgrzymów, celebrowanym przez kustosza, o godz. 1115. O godz. 1200 uczestniczymy we Mszy św., wspólnej dla wszystkich pielgrzymek. Po Mszy św. ks. kustosz zaproponował nam obiad w obiekcie klasztornym (zupa + II danie).Obiad kosztuje 15 zł. Osoby zamierzające skorzystać z tej oferty powinny to zaznaczyć przy wpisie na listę pielgrzymkową.

  Bezpośrednio po obiedzie wyruszamy do Pakości, gdzie na dróżkach tzw. Nowej Jerozolimy odprawimy Drogę Krzyżową. Pielgrzymowanie po ziemi kujawskiej zakończymy przed cudownym obrazem Matki Bożej - Księżnej Kujaw w Ostrowąsie.

  Musimy się sprawnie przemieszczać i szanować czas, by zrealizować program pielgrzymki, mimo że te trzy sanktuaria leżą blisko siebie. Jednak na dojazd do nich z Warszawy potrzebujemy ok. 4 godzin. Z tego powodu będziemy mieli dwóch kierowców i musimy się liczyć z późniejszym powrotem – ok. godz. 2100

  Koszt pielgrzymki  wynosi 90 zł od osoby, przy korzystaniu z obiadu. Osoby organizujące sobie posiłek prywatnie płacą 75 zł. Zapisy przyjmowane są w kancelarii parafialnej, w zakrystii po nabożeństwach w Bazylice lub telefonicznie do wikarego, który jest przewodnikiem pielgrzymki.

 • Pielgrzymujemy do Czech

  Dodano: 12 lipca 2017 r.

  W dn. 12-15 października br. w ramach comiesięcznych pielgrzymek z Bazyliki proponujemy wyjazd do Czech według następującego programu.

  Dzień I:

  -godz. 6.00 wyjazd z Bazyliki

  - godz. 18.00 przyjazd do Czech, zakwaterowanie, obiadokolacja. Dla chętnych wieczorny spacer z przewodnikiem po centrum Pragi

  Dzień II:

  Praga dworsko - królewska

  - godz. 8.00 – śniadanie (szwedzki stół)

  - godz. 9.00 wyjazd z hotelu na zwiedzanie, które potrwa ok. 10 godz. Trasa prowadzi na Hradczany (Strachowski klasztor, Loretta – sanktuarium pielgrzymkowe, katedra św. Wita, Wacława i  Wojciecha kompleks Królewski, klasztor św. Jerzego, i in) i na Mala Strana (stare schody zamkowe, Waldsztajnski pałac, Rynem Małej Strany, bazylika św. Mikołaja

  - godz. 14.00 – 15.00 – czas wolny

  Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, cudowna figurka Praskiego Dzieciątka Jezus, most Karola

  Praga mieszczańska

  Stare Miasto: ul. Karlowa, Klementinum b. kolegium jezuickie, rynek Starego Miasta, ratusz i zegar ratuszowy, Józefów – dzielnica żydowska, ul. Celetna, Karolinum – Uniwersytet Karola

  Nowe Miasto: „Obecni Dum” – reprezentacyjne centrum gminy praskiej, ul. Przykopy, plac Wacława – nowoczesne centrum administracyjno-handlowe.

  Godz. 19.00 – obiado-kolacja na w restauracji na Starym Mieście

  Godz. 21.00 – rejs statkiem po Wełtawie – widok na Stare Miasto z rzeki (ok. 50 min.)

  Godz. 23.00 – powrót do hotelu

  Dzień III

  Godz. 8.00 – śniadanie

  Godz. 8.30 – wyjazd do Karlowych Warów (Karlsbad) jeden z najstarszych i najbardziej znanych kurortów na świecie. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem (ok. 5 godz.). Ponadto Karlowe Wary znane są z takich produktów jak: Becherovka (likier), Moser (kryształy), Thun (porcelana) i wody mineralne. Zwiedzamy m. in. Kościół Marii Magdaleny, teatr, Grand Hotel Pupp, prawosławną cerkiew Piotra i Pawła, wjeżdżamy kolejką na wieżę widokową „Diana”.

  Godz. 19.00 Obiado-kolacja w Pradze

  Dzień IV

  Godz. 8.00 – śniadanie

  Godz. 8.30 wyjazd do Kutnej Hory – miasta z listy światowego dziedzictwa UNESCO, znanego ze średniowiecznych kopalń rud srebra i mennicy. Zwiedzamy m. in. Kostnicę (przyklasztorną kaplicę z kośćmi) i katedrę św. Barbary – patronki górników.

  Godz. 20.00 przyjazd do Bazyliki w Warszawie.

  Koszt od osoby: 200 zł (autokar, pilot, ubezpieczenie) + 130 € (hotele, wyżywienie, przewodnik, opłaty drogowe). Zakwaterowanie w hotelu, pokoje 2-osobowe z łazienką, WC i lodówką.

  Samodzielnie opłacamy wejścia do muzeów, kościołów i zabytkowej dzielnicy (ok. 30€)

   

  Zgłoszenia do udziału w pielgrzymce przyjmuje organizator (Biuro Turystyki ZY-GRO) na spotkaniu, które odbędzie się 30 lipca (niedziela) o godz. 19.00 (po Mszy wieczornej) w sali parafialnej 131. Wtedy też nastąpi podpisanie umów i wpłata zaliczki w wysokości 200 zł.

   

  Kontakt z organizatorem: tel. 600 090 231, mail: zyggro@wp.pl

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
  Kontakt
Nasza parafia
© 2014 by Bazylika Najświętszego Serca Jezusa ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
• Ogłoszenia parafialne
• Msze święte
• Nabożeństwa
• Kancelaria
• Kontakt
Polityka cookies
Created by KoMa