roku.
Strona główna | Dodaj do ulubionych | Kontakt
Ogłoszenia parafialne/Aktualności

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XIX Niedziela zwykła 11 sierpnia 2019

  Dodano: 10 sierpnia 2019 r.

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XIX Niedziela zwykła                          11 sierpnia 2019 r

  Ogłoszenia Duszpasterskie

  1. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymie szlaki, zachęcam do pielgrzymki duchowej, choćby poprzez nawiedzenie naszej Bazyliki i Sanktuarium, adorację, modlitewny przystanek przy rozsianych po naszej okolicy krzyżach, figurach świętych – możliwości mamy naprawdę wiele.

  2. We wtorek uczcimy Matkę Bożą Fatimską, zapraszamy na Msze św. o godz. 1800 a po mszy św. różaniec i procesja z figurą po Bazylice.

  3. Sierpień jest dla nas miesiącem abstynencji od napojów alkoholowych. Miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się złu! Niech ta jakże wymowna ofiara ludzi wierzących w Polsce, przyczyni się do obrony i ocalenia naszego narodu. Podejmujmy ten ofiarny czyn świadomi, jak wiele zależy od naszej osobistej postawy.

  4. 14 sierpnia czcimy św. Maksymiliana Marię Kolbego. Jest on dla nas wszystkich przypomnieniem prawdy, że każdy człowiek jest naszym bratem… Myślimy o tym także, gdy podejmujemy sierpniową ofiarę abstynencji. Niech nas w tym wspomaga św. Maksymilian.

  5. 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Obchód tej uroczystości rozpoczniemy już w środę, wieczorną Mszą Świętą wigilijną o godz. 1800. W czwartek Msze św. w naszej Bazylice i Sanktuarium, jak w każdą niedzielę z wyjątkiem Mszy św. o godz. 1930  nie będzie.

  6. Na czwartkową Uroczystość do Bazyliki przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

  7. Wraz z czwartkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

  8. Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika Idziemy.

  9. Bóg zapłać za obecność i wspólną modlitwę. Wszystkim parafianom i gościom życzymy dobrej niedzieli oraz błogosławionego tygodnia pracy i odpoczynku.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XX Niedziela zwykła 18 sierpnia 2019 r.

  Dodano: 17 sierpnia 2019 r.

  DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                         18 sierpnia 2019 r.

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przesłanie liturgii Słowa uświadamia nam, że wierność Bogu może często stać w opozycji do świata. Bycie konsekwentnym w wierze i obrona wartości chrześcijańskich napotykają opór. Jednocześnie, jak przypomina nam fragment z Księgi Jeremiasza, nasze życie jest w ręku Boga, który troszczy się o swoje wierne sługi. Z nową odwagą trwajmy przy Ewangelii i Kościele.

  2. Nowenna do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w środę o godz. 1800. Podczas sprawowanej Mszy św. w Bazylice i Sanktuarium

  3. W piątek 23 sierpnia, w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Wzywając orędownictwa męczenników obu zbrodniczych systemów, prośmy o powrót Europy do jej chrześcijańskich korzeni i tożsamości.

  4. Dla najmłodszych trwa czas wakacji, a dla wielu z nas czas urlopu i wypoczynku.Nie ma wakacji od modlitwy i niedzielnej Mszy św.

  5. Trwa sierpień – miesiąc, w którym biskupi zwracają się do nas, abyśmy podjęli szczególną refleksję nad zagadnieniem trzeźwości.

  6. Zachęcamy do lektury wakacyjnych numerów prasy katolickiej. Do nabycia Tygodnik Idziemy w zakrystii.

  7. Solenizantom i jubilatom tygodnia składamy serdeczne życzenia i zapewniamy o pamięci przed Panem.

  8. Salezjanie pracujący w Bazylice i Sanktuarium  życzą wszystkim dobrej niedzieli i spokojnego tygodnia w pracy bądź na urlopie.

 • Kancelaria w wakacje

  Dodano: 28 czerwca 2019 r.

  W okresie wakacyjnym kancelaria parafialna otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00 - 18.00. W sprawach losowych (chorzy, pogrzeby, itp.) należy wezwać księdza dyżurnego przez portiernię domu zakonnego; wejście od ul. Kawęczyńskiej.

 • Pielgrzymka po Ziemi Łęczyckiej

  Dodano: 11 maja 2019 r.

  Na sobotę, 14 września, proponujemy parafianom i przyjaciołom Bazyliki NSJ  autokarową pielgrzymkę po Ziemi Łęczyckiej.  Pielgrzymkę zaczniemy od Sanktuarium Chrztu świętej siostry Faustyny; tam będziemy mieli okazję uczestniczyć we Mszy św., a ks. kustosz przybliży nam dzieciństwo s. Faustyny i dzieje Sanktuarium  Potem udamy się do Głogowca i zwiedzimy dom rodzinny Świętej oraz gospodarstwo jej rodziców.

  Obiad jest przewidziany w Łęczycy. Po obiedzie zwiedzamy Archikolegiatę Łęczycką w Tumie, największy obiekt romański w Polsce, miejsce synodów, sejmów i zjazdów. Następnie zwiedzamy skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku. Po powrocie do Łęczycy zwiedzimy Zamek-Muzeum, niegdyś siedzibę królów polskich, m.in. Władysława Jagiełły i Kazimierza Jagiellończyka. O ile bez opóźnień będzie realizowany program i czas pozwoli być może uda się zrealizować krótki spacer z przewodnikiem po mieście.

  Koszt udziału w pielgrzymce wynosi 100 zł i stanowi opłatę za autokar, bilety wstępu (skansen, muzeum, kolegiata), za usługę przewodnicką i obiad.

 • Opłata za wyjazd na Ziemię Łęczycką

  Dodano: 14 sierpnia 2019 r.

  Powoli zbliża się termin naszej pielgrzymki na Ziemię Łęczycką (14 września, wyjazd godz. 6.30). Stąd też prosimy wyjeżdżających o uregulowanie opłaty w kwocie 100 zł/os. Jeśliby ktoś z już zapisanych zrezygnował z wyjazdu, także prosimy o informację, ponieważ są osoby oczekujące na wolne miejsca. Pełna informacja o tej pielgrzymce znajduje się na stronie internetowej parafii: www.bazylika.salezjanie.pl .

 • Pielgrzymka na Litwę

  Dodano: 11 czerwca 2019 r.

  Tegoroczna jesienna pielgrzymka poza granice naszej Ojczyzny odbędzie się w dn. 19-21 września. Zamierzamy odwiedzić wówczas następujące miejscowości: Troki, Wilno, Słobody i Jaszuny. Szczegółowy program tego wyjazdu przedstawia się następująco:

  19.09 – czwartek

  Godz. 6.15 – zbiórka na pl. Ks. Lauferskiego przed Bazyliką NSJ, zdawanie bagaży i odjazd autokaru. Dłuższy postój z okazją do gorącego posiłku w Rajgrodzie.

  Godz. 15.00 – Msza św. w Trokach w kościele Nawiedzenia NMP (zwanej też patronką) Litwy. XVI-wieczny obraz Matki Bożej został ukoronowany koronami papieskimi jako drugi wizerunek na ziemiach Rzeczypospolitej. Po Mszy zwiedzanie zamku z zewnątrz i degustacja dań karaimskich (kibiny, czebureki, itd.). Dania karaimskie opłaca każdy uczestnik indywidualnie; przykładowa cena 1 kibina – 3€.

  Godz. 19.00 – przyjazd do Wilna, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i czas wolny.

  20.09 – piątek

  Godz. 8.00 – śniadanie.

  Po śniadaniu Msza św. w kaplicy MB Ostrobramskiej i zwiedzanie kościołów, m. in. św. Teresy, św. Kazimierza, św. Trójcy, św. Anny. Będzie też okazja do modlitwy w domu św. s. Faustyny.  Na naszej trasie zwiedzania jest również Uniwersytet Wileński, Muzeum Adama Mickiewicza, Góra Trzech Krzyży, cmentarz na Rossie, itd.

  W trakcie zwiedzania przewidziane są przerwy na zakup pamiątek.

  Godz. 19.00 – obiadokolacja w hotelu. Po kolacji wyjazd do Słobody i spotkanie z astronomem – Henrykiem Silewiczem, który odkrył w tym roku nową gwiazdę, a Centrum Astronomiczne USA nazwało ją jego imieniem. W jego laboratorium będzie okazja do obserwacji gwiazd oraz rozmowy z wybitnym naukowcem przy ognisku i kiełbaskach.

  Powrót do hotelu.

  21.09 – Sobota

  Godz. 8.00 – śniadanie, Msza św. w kościele św. Ducha, czas na zakupy i odjazd do Warszawy. W drodze powrotnej zwiedzamy pałac w Jaszunach, w którym bywali m. in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Antoni Odyniec, Joachim Lelewell, Tomasz Zan, rodzina Śniadeckich.

  Godz. 21.00 – przyjazd do Warszawy.

  Koszty:

  - 180 PLN – przejazd autokarem, ubezpieczenie, pilot;

  - 70 € - hotel, wyżywienie, przewodnik, parkingi, ognisko z astronomem, ubezpieczenie.

  Degustacja w Trokach i inne posiłki w Wilnie (poza wymienionymi w świadczeniach) są fakultatywne i opłacane indywidualnie.

  Kalkulacja kosztów jest przeprowadzona dla grupy 45-50 osób. Jeśli grupa będzie mniejsza koszty mogą wzrosnąć. Informacja szczegółowa o kosztach i świadczeniach będzie podawana na spotkaniach organizacyjnych. Również wtedy będzie można otrzymać pisemną poszerzoną informację o pielgrzymce.

  Świadczenia:

  - autokar klasy turystycznej

  - zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych z wygodami

  - wyżywienie: 2 śniadania (stół szwedzki), 2 obiadokolacje

  - pilot na trasie, przewodnik po Wilnie z językiem polskim

  - spotkanie z astronomem – Henrykiem Silewiczem

  Organizatorem wyjazdu jest Biuro Turystyki PHZ ZYG-GRO. Zgłoszenia do udziału w pielgrzymce przyjmuje p. Zygmunt Grochowski (tel. 600 090 231, mail: zyggro@wp.pl), ks. wikary (tel. 504 778 503 lub osobiście po Mszach w zakrystii) oraz kancelaria parafialna

 • Pielgrzymka po Ziemi Piotrkowskiej

  Dodano: 9 lipca 2019 r.

  12 października (sobota) naszym parafianom i przyjaciołom sanktuaryjnej Bazyliki NSJ proponujemy autokarową pielgrzymkę po Ziemi Piotrkowskiej, leżącej na styku Mazowsza, Wielkopolski i Małopolski. Sam Piotrków znany jest jako miasto królewskie, miejsce obrad sejmowych i synodów diecezji gnieźnieńskiej oraz hołdów lennych składanych Kazimierzowi Jagiellończykowi przez wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego.

  Pierwszą miejscowością na trasie naszej pielgrzymki będzie Piotrków Trybunalski. Zwiedzanie tego miasta (z przewodnikiem) rozpoczniemy o godz. 9.00. W programie jest m. in. wejście do Zamku, spacer po Starym Mieście z zabytkowymi kamieniczkami, wejście do Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej (z obrazem Matki Bożej Pocieszenia - patronki polskich parlamentarzystów), przejście szlakiem murów obronnych, ul. Słowackiego ze wskazaniem ważniejszych obiektów - klasztor OO. Bernardynów (z obrazem Matki Bożej Piotrkowskiej), sąd rejonowy (dawniej Urząd Wojewódzki), Plac Jana Pawła II, cerkiew prawosławna, wieża ciśnień. Pobyt w Piotrkowie zakończymy obiadem ok. godz. 12.00.

  Z Piotrkowa udamy się do Paradyża, gdzie znajduje się XVIII-wieczne Sanktuarium Chrystusa Cierniem Ukoronowanego. W tej świątyni będziemy uczestniczyć pielgrzymkowej Mszy św., a ks. kustosz przybliży nam dzieje Sanktuarium i poszczególne obiekty sakralne tworzące to święte miejsce.

  Pielgrzymowanie po Ziemi zakończymy w Smardzewicach w barokowym Sanktuarium św. Anny. Tutaj w 1620 r. św. Anna podczas objawienia się ubogiemu wieśniakowi prosiła, by w Smardzewicach  czczoną ją razem z córką (Maryją) i wnukiem (Jezusem). Wprawdzie czas będzie nas ponaglał, ale warto chociaż chwilę spędzić w bogato zdobionym – bo barokowym – a zarazem wyciszonym i kameralnym sanktuarium.

  Koszt udziału w tej pielgrzymce wynosi 80 zł/os. Jest to opłata za autokar, ubezpieczenie, obiad bilet wstępu do zamku w Piotrkowie.podamy w terminie późniejszym, gdy otrzymamy pełne informacje z poszczególnych obiektów. Przy grupie poniżej 40 osób koszty mogą wzrosnąć.  Autokar odjeżdża o godz. 630 z pl. ks. Lauferskiego przed Bazyliką.

 • Na Jasnej Górze dziękujemy za szczęśliwe pielgrzymowanie w 2019 r.

  Dodano: 9 lipca 2019 r.

  Ostatnia w tym roku autokarowa pielgrzymka tradycyjnie wiedzie na Jasną Górą, gdzie Częstochowskiej Królowej Polski dziękujemy za opiekę podczas wszystkich pielgrzymek w 2019 r. Stąd też jest w niej więcej czasu na osobistą modlitwę, spowiedź i refleksję przed cudownym obrazem Jasnogórskiej Pani. Jako parafianom Bazyliki NSJ z pewnością bliska będzie nam także intencja dziękczynna za 100 lat istnienia naszej parafii.

  Coroczny wyjazd na Jasną Górę jest również okazją do zwiedzania i modlitwy, w którymś z pobliskich sanktuariów. Tym razem trafimy do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Mstowskiej Miłosierdzia w Mstowie. Stróżami cudownego Obrazu Matki Bożej Mstowskiej są kanonicy regularni, którzy w Mstowie osiedlili się w 1220 r. Takich miejsc nie można pomijać.

  Ostatnia autokarowa pielgrzymka z Bazyliki NSJ w 2019 roku odbędzie się 9 listopada (sobota). Autokar odjeżdża z pl. ks. Lauferskiego przed Bazyliką-Sanktuarium NSJ o godz. 630. Koszt - 65 zł od osoby - pokrywa tylko przejazd, ubezpieczenie OC i ofiarę zwyczajowo składaną od pielgrzymki na rzecz sanktuarium.

  Tym razem nie zapewniamy wspólnego obiadu, ale dom pielgrzyma i inne punkty gastronomiczne w pobliżu klasztoru jasnogórskiego stwarzają możliwość skorzystania z posiłku.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
  Kontakt
Nasza parafia
© 2014 by Bazylika Najświętszego Serca Jezusa ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
• Ogłoszenia parafialne
• Msze święte
• Nabożeństwa
• Kancelaria
• Kontakt
Polityka cookies
Created by KoMa