Pielgrzymka do Łodzi

Łódź – szare miasto zmęczonych kobiet? Pielgrzymując do Łodzi 15 kwietnia br.  będziemy mogli sprawdzić aktualność tej opinii z czasów stanu wojennego. A ponieważ termin pielgrzymki powoli się zbliża więc co nieco o tym wyjeździe, by potwierdzić, że plany są aktualne, a dotychczasowa cisza wokół niego wynikała z problemów, jakie mnie trochę zaskoczyły.

Najważniejszym z nich była konieczność zmiany przewodnika. Nie oprowadzi nas bliska i znana nam Ada Czekalska, lecz Paweł Koszulski. Do pani Ady uśmiechnęło się szczęście i wyjeżdża do Niemiec na stypendium uniwersyteckie. Natomiast do pana Pawła dotarłem dzięki moim dawnym wychowankom z łódzkiego „Węzła” (duszpasterstwo akademickie), który bardzo szybko zaproponował nam kilka tras. Z nich wybrałem niezbyt obciążającą fizycznie, a zarazem przeczącą dawnej opinii o Łodzi jako mieście szarym. I tak 5-godzinną wędrówkę z panem Pawłem rozpoczniemy w Pałacu Poznańskiego, obecnie Muzeum Miasta Łodzi. Następnie udamy się Nowego Centrum Łodzi, na które składa się  Dworzec Fabryczny, cerkiew św. Aleksandra Newskiego, Park Kolejowy, wille, kamienice, ulica Włókiennicza i… szlak największego gangstera Łodzi – „Ślepego Maksa”. A jako że Łódź jest siedzibą archidiecezji, więc zwiedzimy także łódzką katedrą pw. św. Stanisława Kostki. Ostatnim etapem naszego spaceru po Łodzi będzie Księży Młyn jako przykład terenów, gdzie zamieszkiwały rodziny fabrykantów i robotnicy, gdzie budowano pałace i fabryki. Stamtąd przejdziemy (ok. 350 m) do szkolnych obiektów salezjańskich przy ul. Wodnej. Tam przewidziany jest obiad, zwiedzanie szkół salezjańskich i Msza św. Taki jest ogólny plan naszego pielgrzymowanie do Łodzi w sobotę – 15 kwietnia.

Wielu w tym miejscu zapyta: a co z Pietryną (ul. Piotrkowska)? Wszak ona jest twarzą Łodzi!… No właśnie, Piotrkowska warta jest osobnej pielgrzymki. I taka raczej będzie. Pewne propozycje od p. Pawła już otrzymałem. Uprzedzam tylko, że spacer  Piotrkowską to przeszło 2 km na własnych nogach.

Wyruszamy o godz. 7.00 z placu ks. Lauferskiego przed Bazyliką NSJ. Planowany powrót ok. godz. 19.00. Koszt pielgrzymowania do Łodzi wynosi 120 zł/os. Kwota ta stanowi opłatę za autokar, ubezpieczenie NNW, honorarium dla przewodnika, opłata za wstęp do muzeum i  obiad w szkole salezjańskiej. Opłatę za udział w tej pielgrzymce można uregulować w kancelarii parafialnej lub w zakrystii po nabożeństwach w Bazylice.

Jeśli chodzi o kolejne wyjazdy, to na pewno będą. I tak 20 maja (sobota) zapraszam kolejny raz na Podlasie; trasa: Kruszyniany – Supraśl – Święta Woda. Dograne są już prawie wszystkie szczegóły oprócz kosztów. W czerwcu również wyruszymy na pielgrzymkę, ale ponieważ trwają jeszcze rozmowy, więc o trasie poinformuję, gdy plany nabiorą realnych kształtów. Dziś mogę jedynie podać prawdopodobną datę: sobota – 24.06.

Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku. Ks. Krzysztof