Bł. Ks. Jerzemu w hołdzie

Inspiracją do comiesięcznej pielgrzymki autokarowej w październiku jest bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, a dokładniej, przypadająca w październiku data wydobycia jego ciała przy tamie we Włocławku i określna na tej podstawie data śmierci niezłomnego kapłana. Oficjalnie przyjmuje się, że miało to miejsce 19 października 1984 r. Są jednak badacze, mający swoje źródła i argumenty, podający inną datę śmierci ks. Jerzego.

Jednak my pielgrzymując do tak ważnego miejsca, nie chcemy uczestniczyć w sporze historyków, ale pomodlić się w miejscu niezłomnego świadka wiary. I to przynajmniej w bliskości daty jego przejścia do chwały świętych. Dlatego właśnie Włocławek.

Wprawdzie jeszcze dopinamy szczegóły, ale już teraz możemy podać datę, trasę i ogólny zarys pielgrzymki. A więc jedziemy w sobotę, czyli tradycyjnie, 13 października. Ruszamy też tradycyjnie, z placu ks. Lauferskiego, przed bazyliką-sanktuarium NSJ o godz. 630.

Natomiast w programie pielgrzymki chcielibyśmy zawrzeć zwiedzanie katedry we Włocławku i poznanie historii tej bardzo ważnej diecezji w dziejach Kościoła w Polsce. Bł. Ks. Jerzego zamierzamy uczcić modlitwą pod Krzyżem-Pomnikiem przy włocławskiej tamie oraz ucałowaniem jego relikwii w budowanym obok sanktuarium jego męczeńskiej śmierci.

We Włocławku odwiedzimy również dom zakonny Sióstr Wspólnej pracy od Mary Niepokalanej, gdzie będziemy uczestniczyć we Mszy św. i skorzystamy z gościnności Sióstr, czyli zjemy obiad. Siostry z tego Zgromadzenia uczą dzieci w szkołach na terenie naszej parafii i pracują w zakrystii.

W drodze powrotnej zatrzymalibyśmy się w Głogowcu, w sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej, zwanej też Matką Bożą Cierpiącego Narodu. Ten ostatni tytuł nawiązuje do lat stanu wojennego, gdy w przy tym Sanktuarium, a kustoszem był wtedy ks. Lipski, znajdowali pomoc i schronienie członkowie i przyjaciele „Solidarności”. Mamy nadzieję, że tam uda nam się odprawić wyjątkową Drogę Krzyżową Umęczonego Narodu Polskiego, w której poszczególne stacje oprócz przesłania teologicznego, nawiązują do ważnych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny. I tak np. rozważając złożenie krzyża na ramiona Pana Jezusa przywołujemy konfederację barską, a otarcie twarzy Chrystusa przez św. Weronikę złączone jest z refleksją nad Konstytucją 3-maja.

Jak zawsze przy tego rodzaju informacji, zależy nam, by parafianie i przyjaciele Bazyliki NSJ, zamierzający z tej propozycji skorzystać, wiedzieli, jaki termin sobie zarezerwować oraz czego mniej więcej się spodziewać. Oczywiście postaramy się, by koszty nie były wysokie, by znalazł się czas i  miejsce na gorący posiłek i byśmy modląc się w świętych miejscach wrócili zadowoleni i usatysfakcjonowani poznaniem kolejnych ważnych miejsc, o pięknych dziejach, wpisujących się w historię Polski. 

Koszt pielgrzymki wynosi 80 zł od osoby i stanowi pokrycie opłat za autokar, ubezpieczenie, przewodnika w katedrze  i obiad. Za zwiedzanie muzeum na tamie pielgrzymi składają do puszki dobrowolne ofiary.