Chwałą Stwórcy piękno Roztocza – program pielgrzymki i koszty

Jak już wielokrotnie zapowiadaliśmy w długi weekend po Bożym Ciele (17-19 czerwca) będziemy pielgrzymować po pięknych i świętych ścieżkach Roztocza. Niestety, jeszcze nie ze wszystkich miejsc dostałem odpowiedź o opłatach, więc nie podaję ostatecznych kosztów. A zwiedzamy wiele obiektów, do których wstęp jest płatny. Niestety ceny rosną i w stosunku do propozycji sprzed pandemii ten wyjazd będzie droższy. Natomiast pani Tamara Diug (przewodniczka) proponuje nam trasę, która w rozłożeniu na poszczególne prezentuje się jak niżej:

17 czerwca (piątek)

Godz. 700 – odjazd autokaru z pl. ks. Lauferskiego przed Bazyliką

Godz. 1200 – przyjazd do Zamościa i zwiedzamy m. in.: fortyfikacje, Rynek Wielki z kamieniczkami i Ratuszem, Rynek Wodny, Katedrę , Prochownię (film opowiadający o powstaniu twierdzy aż do jej wyburzenia ), Pałac Zamoyskich, Akademia Zamojska, pomnik Dzieci Zamojszczyzny, Stara Brama Lubelska, Kościół św. Katarzyny, Plac Stefanidesa, Gmina Żydowska, Rynek Solny, podziemną trasę Oficyn Ratusza. Wstęp do niektórych obiektów jest płatny. Na zakończenie zwiedzania uczestniczymy we Mszy św. w kościele Franciszkanów, a po Mszy św. udajemy się do domu pielgrzyma Misjonarzy Krwi Chrystusa w Łabuńkach. Po zakwaterowaniu obiadokolacja i czas wolny.

18 czerwca (sobota)

Godz. 800 – śniadanie w domu pielgrzyma Misjonarzy Krwi Chrystusa w Łabuńkach

Godz. 900 – wyjazd w trasę, czas zwiedzania 8-9 h.

Tomaszów Lubelski: modrzewiowy kościół barokowy Zwiastowania NMP (Msza św.), spacer po mieście, herbaciarnia – tzw. „Czajnia”, rynek i cerkiew prawosławna.

Rezerwat nad Tanwią „Szumy” – 24 progi skalne na rzece Tanew.

Józefów – zwiedzanie z okien autokaru.

Zwierzyniec – siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego, browar z 1806 r., dawna rezydencja zarządcy Ordynacji Zamojskiej, barokowy kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena, punkt widokowy przy stawach „Echo”.

Sochy – cmentarz wojenny, związany z najbardziej tragiczną kartą w dziejach wsi.

–  Krasnobród – (mała Częstochowa): kościół pw. Nawiedzenia NMP, budynki poklasztorne, muzeum wsi zamojskiej, kaplica na wodzie.

Ruszów – Olejarnia Świąteczna z pokazem dawnego sposobu tłoczenia oleju.

Po powrocie obiadokolacja w domu pielgrzyma i czas do własnej dyspozycji.

19 czerwca (niedziela)

Godz. 800 – śniadanie w domu pielgrzyma Misjonarzy Krwi Chrystusa w Łabuńkach

Godz. 900 – wyjazd w trasę, czas zwiedzania ok. 5h.

Radecznica : zwiedzanie sanktuarium św. Antoniego – Msza św. w Bazylice,  kaplica objawień św. Antoniego.

Szczebrzeszyn – miasto wielu kultur, dwa kościoły, pomnik chrząszcza, Synagoga, cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej.

Godz. 1400 – obiad w restauracji. Po obiedzie wyjazd do Warszawy

Opłata za udział w pielgrzymce wynosi  380 zł/os. i stanowi pokrycie kosztów autokaru, noclegów i posiłków (od obiadokolacji w piątek do obiadu w niedzielę), ubezpieczenia NNW, przewodnika, biletów wstępu i zwyczajowych ofiar w sanktuariach. Koszty mogą wzrosnąć, jeśli w niektórych miejscach na razie bezpłatnych będzie obowiązek płatności lub zbyt wiele osób wycofa się. Osoby z listy podstawowej powinny opłacić udział w pielgrzymce do 10 czerwca. Brak opłaty będę uważał za rezygnację z wyjazdu.

Na razie wszystkie miejsca na liście podstawowej są już zajęte. Lista rezerwowa jest otwarta, ale bez gwarancji, że wszyscy z niej pojadą. Jeśli ktoś zrezygnuje z wyjazdu w jego miejsce wchodzi osoba z listy rezerwowej, według kolejności zgłoszeń.