"Golgotą Jasnogórską" przygotujemy się do Wielkiego Postu

„Golgota Jasnogórska” to koncert złożony  z tekstów wielkiego poety Ernesta Brylla
z muzyką i w wykonaniu Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia, jednych z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej.
W ten niecodzienny sposób możemy dać się wprowadzić w klimat Wielkiego Postu.

Jako gatunek literacki „Golgota Jasnogórska” jest poematem napisanym przez Brylla, a inspiracją do jego powstania stał się zbiór obrazów pasyjnych Jerzego Dudy-Gracza, pod tym samym tytułem. Można je oglądać w sali nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Genezę poematu sam autor tak wyjaśnia: „Leżeliśmy w jednym szpitalu, u profesora Bochenka na Ochojcu. Jurek najpierw, potem w 1999 roku ja, ale tak samo każdy z nas po cztery bypassy. Potem Jurek powiedział mi, że maluje Golgotę jako podziękowanie dla Matki Boskiej Częstochowskiej. Obejrzałem obrazy i bardzo, ale to bardzo mnie poruszyły. I nagle Jurek Duda-Gracz zapytał: „ A wierszy do tego byś nie złożył?”. Nie chciał, żeby to były bezpośrednie komentarze do każdej stacji – raczej moje widzenie…”

Tak też się stało. O ile obrazy Dudy-Gracza odwołują się do trudnej historii Polski, do naszych narodowych przywar i słabości, o tyle Bryll jest bardziej osobisty, pisze o Golgocie, która  jest tuż obok nas i w nas.

 „Golgota Jasnogórska” składa się z 18. stacji,  obejmuje także zmartwychwstanie
i wniebowstąpienie Jezusa. Cztery  stacje są recytowane, czternaście stacji śpiewanych przez Joannę Lewandowską i Marcina Stycznia tylko z akompaniamentem gitary
. Ta surowa, ascetyczna forma sprawia, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają i nie możemy przejść obok nich obojętnie. Do tej pory w Polsce odbyło się kilkanaście koncertów „Golgoty Jasnogórskiej”. Wśród nich jeden wyjątkowy, wielkopiątkowy koncert w 2012 roku na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na specjalne zaproszenie oo. paulinów.

 

Koncert odbędzie się w naszej Bazylice o godz. 19.00 w dniu 7 marca 2014 roku. Jest to początek Wielkiego Postu (piątek). Wszystkich, którzy biorą udział w Drodze Krzyżowej o godz. 1930 zapraszamy w ramach Drogi Krzyżowej, na wyjątkowe duchowe przeżycia. Można w tym dniu skorzystać z Drogi Krzyżowej w godzinach wcześniejszych. Już dziś wszystkim wybierającym się na „Golgotę Jasnogórską” życzymy głębokich przeżyć duchowych.