Mała Ojczyzna Bł. Rodziny Ulmów

W ostatni weekend czerwca (dn. 21-23.06.br.) zaplanowaliśmy, trzecią w tym roku, autokarową pielgrzymkę z Bazyliki NSJ. Jej trasa prowadzi w strony rodzinne Błogosławionej Rodziny Ulmów. W marcu podałem termin i informację bardzo ogólną. Na chwilę obecną mamy raczej już wszystko dopięte. Więc tym razem podaję pełny program tego wyjazdu, rozłożony na poszczególne dni.

21 czerwca – piątek

O godz. 600 (prawdopodobnie) wyruszymy z pl. ks. Lauferskiego przed Bazyliką. Celem podróży tego dnia jest Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Anny Jenke (tzw. opactwo) w Jarosławiu, który na czas pielgrzymki będzie naszą bazą. Po zagospodarowaniu się w pokojach wyruszymy na zwiedzanie miasta. Mam nadzieję, że będzie to ok. godz. 1400. W planach zwiedzania jest trasa podziemna, Muzeum Kamienica Orsettich, , jarosławska kolegiata Bożego Ciała, cerkiew Przemienienia Pańskiego z cudownym obrazem Matki Bożej – Brama Miłosierdzia, synagoga (z zewnątrz) i spacer po zabytkowym rynku. O godz. 1800 wracamy do bazy na obiadokolację. Po kolacji Msza św. w kaplicy domu pielgrzyma.

22 czerwca – sobota

Po modlitwie porannej i śniadaniu (g. 730) wyjeżdżamy o godzinie 830 do Kalwarii Pacławskiej. W sanktuarium Matki Bożej Słuchającej będziemy uczestniczyć we Mszy św. Posługujący w sanktuarium OO. Franciszkanie przybliżą nam dzieje tego cudownego miejsca. Będzie czas na osobistą modlitwę, zakup pamiątek i zwiedzanie z naszym przewodnikiem.

O godz. 1330 wyruszamy z Kalwarii do Przemyśla. W tym mieście zwiedzimy m. in.:  Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, katedrę grecko-katolicką, bazylikę archikatedralną wraz z kryptami i rotundę. Pobyt w Przemyślu zakończymy spacerem po rynku. Ok. godz. 1800 obiadokolacja w Jarosławiu, a potem czas do własnej dyspozycji.

23 czerwca – niedziela

Ostatni dzień pielgrzymki poświęcimy wyłącznie Bł. Rodzinie Ulmów. Dlatego ok. godz. 700, po śniadaniu w Jarosławiu, sprawnie się pakujemy i przenosimy się do Markowej – rodzinnej miejscowości Ulmów. Tam w parafii p.w. św. Doroty weźmiemy udział w parafialnej Mszy św. o godz. 900, po której miejscowi duszpasterze przybliżą nam historię tej świątyni i życie wyniesionych do czci ołtarzy byłych parafian. Od godziny 1100 mamy zarezerwowane bilety wstępu do Muzeum Ulmów i miejscowego skansenu. Zwiedzanie tych obiektów z pewnością ułatwi dokładne poznanie Rodziny Ulmów i środowiska, w jakim ona dojrzewała do świętości.

Trzydniowe pielgrzymowanie w Ojczyźnie Bł. Rodziny Ulmów zakończymy wspólnym obiadem w Markowej (ok. g. 1300), po którym ruszamy w drogę powrotną do Warszawy. Podawane godziny mogą ulec zmianie. Być może będą też sytuacje wymuszające korektę trasy. Jednak mamy zamiar  jak najpełniej zrealizować podaną trasę pielgrzymki.

Na całej 3-dniowej trasie mamy zapewnioną opiekę przewodników i do najciekawszych obiektów są zarezerwowane bilety wstępu. Jednak niektóre miejsca, np. kościoły, sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, polecają się naszej dobrowolnej ofiarności.

Całkowity koszt pielgrzymki wynosi 650 zł/os. Składa się na to opłata za autokar, 2 noclegi i posiłki (od obiadokolacji w piątek do obiadu w niedzielę), bilety do obiektów, ubezpieczenie, itd. Wprawdzie lista uczestników jest już wypełniona, ale zdarzają się rezygnacje i wtedy na zwolnione miejsca wchodzą zapisani z listy rezerwowej. Zapraszam na szlak. Ks. Krzysztof