„Mój syn, Maksymilian” w Teatrze Oratorum

 

            Już niebawem na deskach Teatru Oratorium kolejne wyjątkowe wydarzenie artystyczne! 25 listopada 2016 r. o godz. 19.00 na scenie Teatru Oratorium odbędzie się prapremiera sztuki Kazimierza Brauna „Mój syn Maksymilian” w reżyserii Marcina Kwaśnego. Przedstawienie jest realizowane dzięki Fundacji Między Słowami. Termin premiery nie jest przypadkowy, ponieważ w roku 2016 mija 75 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego niemieckim obozie Auschwitz.

            Bohaterska postawa św. Maksymiliana, który oddał życie za innego więźnia w pełni zasługuje na to, by zostać włączona do dyskursu publicznego o patriotyzmie. Zdaniem autora sztuki „Mój syn, Maksymilian”, dr Kazimierza Brauna – który wcześniej napisał dwie sztuki o św. Maksymilianie – życie i dzieło św. Maksymiliana jest ogromnym obszarem wartości i wiadomości, dóbr duchowych i nauk, pism i dokumentów. Spektakl „Mój syn, Maksymilian” będzie ukazywał zarówno złożoność samej postaci, jak i skomplikowaną polską historię.

            W warstwie fabularnej dramat toczy się na dwóch osiach czasu – współczesnej, gdy matka św. Maksymiliana odwiedza celę syna w klasztorze oraz historycznej, gdy z retrospektywy poznajemy historię pobytu i śmierci św. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Na poziomie rozważań filozoficznych dramat dotyka najważniejszych problemów człowieka, w tym postawy wobec bliźnich i patriotyzmu. Sztuka jest również głęboką analizą psychologiczną wyjątkowej osobowości św. Maksymiliana Kolbego.

            Oratorium św. Jana Bosko ma zaszczyt wraz z Narodowym Centrum Kultury być współorganizatorem i oficjalnym partnerem tej niezwykłej produkcji. Patronami medialnymi spektaklu są: Radio Warszawa, tygodniki: wSieci, Do Rzeczy, Idziemy, Niedziela, Gość Niedzielny.

W rolach głównych występują: Ewa Ziętek, Łukasz Lewandowski, Dariusz Kowalski, Ksawery Szlenkier. Muzykę skomponował Marcin Nierubiec.

Otwarty dla widzów pokaz przedpremierowy odbędzie się już 24 listopada 2016 r. kolejne spektakle: 27 listopada 2016 r.; 10, 11 grudnia 2016 r. oraz 7, 8 stycznia 2017 r. Wszystkie spektakle grane będą o godz. 19.00 na scenie Teatru Oratorium. Serdecznie zapraszamy.

Bilety w cenie 30 złotych już można rezerwować można pod numerami telefonów: 504 307 407 oraz 501-150-379 oraz w Biurze Oratorium im. św. Jana Bosko przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie, ul. Kawęczyńska 53; dojazd tramwajami 7 i 13 do pętli „Kawęczyńska-Bazylika”.