Niedziela Chrztu Pańskiego

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

Chrzest Chrystusa także jest objawieniem – epifanią. Jezus, który staje w szeregu ludzi grzesznych i pragnie przyjąć chrzest nawrócenia z rąk Jana Chrzciciela, objawia się światu jako umiłowany Syn Boga, naznaczony mocą Ducha świętego, który przychodzi, by objawić Boga światu. Ta niedziela kończy okres Narodzenia Pańskiego.

Od 8 grudnia 2020 r. przeżywamy w Kościele powszechnym Rok św. Józefa. Zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej z dnia 8 grudnia 2020 r. (Prot. N. 866/20/I) udziela się odpustu zupełnego m.in.: – tym, którzy będą odmawiać Litanię do św. Józefa w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju. – tym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć św. Józefa, np. „Do Ciebie, św. Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.

Rok 2021 jest także Rokiem św. Jakuba. Na prośbę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Penitencjaria Apostolska dekretem z dnia 14 grudnia 2020 r. (Prot. N. 910-957/20/I) udzieliła odpustu zupełnego tym, którzy nawiedzą w formie pielgrzymki jeden z 48 kościołów stacyjnych na terenie Polski i pobożnie odmówią w nim przypisane modlitwy. W naszej diecezji kościołem stacyjnym jest świątynia św. Jakuba w Warszawie-Tarchominie (ul. Mehoffera 4).

W tym roku przeżywać będziemy:

22
LUTY

90-tą rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie (22 lutego 1931).

3
SIERPIEŃ

120-tą rocznicę urodzin (3 sierpnia 1901) Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

28
MAJ

40-tą rocznicę śmierci (28 maja 1981) Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

3
CZERWIEC

100-tną rocznicę poświęcenia naszej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa (3 czerwca 1921).

7
WRZESIEŃ

90-tą rocznicę śmierci bł. Ignacego Kłopotowskiego (7 września 1931).

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

Składam gorące podziękowania wszystkim Parafianom, którzy złożyli ofiarę na Kościół w ramach kolędy, która w tym roku się nie odbędzie. Bóg zapłać!

Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika: Idziemy