Niedziela Palmowa

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

10 kwietnia 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz. 11:30 . Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.

Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.

Kancelaria parafialna będzie czynna od poniedziałku do środy w godzinach przedpołudniem 10:00 – 11:45 i popołudniu od 16:00 – 17:45 . Wielki Czwartek i Wielki Piątek nie będzie czynna kancelaria.

W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz.18:00 . Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św.

Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Najświętszego Sakramentu po liturgii do godz. 21:00 . Tego dnia taca zbierana będzie przeznaczona dla ubogich i przekazana dla Sióstr Albertynek.

UWAGA !!! Wielki Czwartek nie będzie mszy św. w godzinach przedpołudniowych o 7:00; 8:00; 12:00 .

W tym roku, 14 kwietnia, w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.

Wielki Piątek adoracja przy ołtarzu adoracji od godz. 7:00 zachęcamy do wspólnej modlitwy parafian Liturgią Godzin, której będą przewodzić salezjanie. Adoracja do 21:00 . Wielki Piątek rozpoczniemy o godz. 15 00 nowennę do Bożego Miłosierdzia. Bezpośrednio po nowennie rozpoczniemy Drogę Krzyżową w bazylice.

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.

Liturgia Męki Pańskiej w naszej Bazylice i Sanktuarium o godz. 18:00 . Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja przy grobie do godz. 21:00 .

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Zachęcamy do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin wraz ze wspólnotą salezjańską o godz. 7:00 .

Błogosławieństwo pokarmów o godz. 7:00 – 16:30 i będzie się ono odbywało co, pół godziny. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do bazyliki, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji. Wielką Sobotę drugi dzień nowenny do Bożego Miłosierdzia zapraszamy na godz. 15:00 .

Wielka Sobota jest dniem, w którym podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Liturgia Wigilię Paschalną powinno się celebrować późnym wieczorem. Uwzględniając, że wiele osób pragnie uczestniczyć w podeszłym wieku w Liturgii w naszej Bazylice i Sanktuarium, będzie sprawowana o godz. 18:00 .

Na liturgię Wielkiej Soboty zabieramy świece. Po zakończeniu Liturgii Wielkiej Soboty nie będzie adoracji przy grobie Pańskim.

W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.

Rezurekcja w poranek WIELKANOCNY o godz. 6:00 ( nie będzie mszy św. o godz. 7:00 ) O godz. 17:30 trzeci dzień nowenny do Bożego Miłosierdzia, w następne dni nowenna będzie również odprawiana o g. 17 30 . W pierwszy i drugi dzień Świąt nie ma mszy św. o godz. 19 30.

Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiadać będziemy w następnych dniach: W WIELKI PIĄTEK i WIELKĄ SOBOTĘ OD GODZ. 8:00 17:00 . 12. Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika Idziemy.