NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia.

Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

Zapraszamy o 17:00 na ostatnie gorzkie żale z kazaniem pasyjnym.

W  tym najbliższym tygodniu kancelaria parafialna nie jest czynna. Losowe sprawy można zgłaszać po każdej mszy św. sprawowanej w bazylice w zakrystii lub na portierni domu zakonnego w godz. od 8:00 – 16:00

Przez cały marzec po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin.

Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. O godz.10:00 w katedrze będzie sprawowana Msza krzyżma, której będzie przewodniczył ks. bp Ordynariusza.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana o godz. 18:00 . Prosimy o zachowanie odstępów, zakładanie masek i dezynfekcji rąk przy wejściu do bazyliki. Liczba uczestników została zmniejszona. Prosimy o wyrozumiałość.

Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. O godz. 15 (w godzinie miłosierdzia) pierwszy dzień nowenny przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia. Wielką sobotę również nowenna do Bożego Miłosierdzia o g. 15:00, pozostałe dni tygodnia nowenna o godz. 17:30.  W tym dniu nie sprawujemy Eucharystii. Obowiązuje post ścisły. Liturgię rozpoczniemy o godz. 18:00

Wielka Sobota – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii. Adoracja Pana Jezusa w grobie indywidualnie. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 8:00 do 16:00 co pół godziny na zewnątrz bazyliki.

Wigilia Paschalna. Liturgię rozpoczniemy o godz.18:00

Msza św. Rezurekcyjna w poranek wielkanocny o godz. 6:00 nie ma żadnej procesji rezurekcyjnej.  Obowiązuje reżim sanitarny. Nie ma w pierwszy dzień świąt wielkanocnych mszy św. o 7:00 rano i 19:00

Poniedziałek Wielkanocny msze św. jak w niedzielę nie ma Mszy św. o godz. 19:30