Nocna modlitwa za Ojczyznę

17 kwietnia będzie już przedostatnie Czuwanie przebłagalne w intencji Ojczyzny. Cykl nabożeństw wypełniających modlitewny wieczór poprowadzą znani w Warszawie promotorzy kultu Miłosierdzia Bożego – ks. Mariusz Bernyś i ks. Michał Dłutowski.

Czuwania w Bazylice maną formę nowenny, poprzez którą chcemy się przygotować do uroczystych obchodów 250-rocznicy wprowadzenia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Decyzję o wprowadzeniu tej formy nabożeństwa Stolica Apostolska podjęła na prośbę biskupów polskich. W Bazylice jubileusz kultu Serca Jezusowego będziemy obchodzić 12 czerwca, w patronalną dla naszej świątyni uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Modlitwą zanoszoną do Serca Pana Jezusa chcemy wybłagać, aby Polska odrodziła się w swej potędze i doskonałości.

Czuwania przebłagalne w intencji Ojczyzny mają swój stały program i rozpoczynają o godz. 2100 Apelem Jasnogórskim oraz pokutnym pokropieniem wodą święconą, przy śpiewie inowokacji "O krwi i wodo…". Po tym nabożeństwie wysłuchamy cyklicznej katechezy na temat kultu Serca Jezusowego, uwzględniającej aktualne wydarzenia, kalendarz liturgiczny i fakty historyczny. A do tych ostatnich w kwietniu należą: 15-rocznica ustanowienia Święta Miłosierdzia, 10-rocznica odejścia Jana Pawła II do domu Ojca (w wigilię Święta Miłosierdzia) i 5-rocznica katastrofy smoleńskiej (także w wigilię Święta Miłosierdzia)

Przebłagalny charakter nadają Czuwaniom  szczególnie nabożeństwa  Drogi Krzyżowwej z adoracją Krzyża i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Z kolei procesja z figurą Niepokalanej i następująca po niej Msza św. o godz 2400 są aktami wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi z nasze grzechy. Procesja ze świecami, przy wygaszonym oświetleniu elektrycznym, czyni ze śpiewanej podczas procesji Litanii Loretańskiej mocno przeżywaną wypowiedź duszy dziecka kierowaną do Matki, która wszystko rozumie… Wybierając się zatem na Czuwanie warto pamiętać o zabraniu ze sobą ozdobionej świecy, lampionu lub chociażby zwykłego znicza.

Prasowy patronat nad prowadzoną w Bazylice Modlitwą przebłagalną za Ojczyznę sprawuje redakcja Naszego Dziennika, odpowiednio wcześniej zapowiadająca Czuwania, a następnie, w poniedziałek po Czuwaniu, zdająca relację z jego przebiegu. Warto zwrócić przy tej okazji uwagę, że kwietniowe Czuwanie z racji na Wielki Tydzień i Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest przeniesione III piątek miesiąca, czyli na 17 kwietnia.

Czuwanie daje również okazję do zaopatrzenia się w książki autorstwa ks. Bernysia i ks. Dłutowskiego oraz w materiały formacyjne, adresowane do uczestników spotkań w Bazylice i ułatwiające przygotowanie się do Czuwań poprzez odprawianą prywatnie nowennę.

Od listopada ubiegłego roku Czuwania za Ojczyznę nabrały specjalnego znaczenia, ze względu na Rok Serca Jezusowego, który specjalnie dla Bazyliki ustanowił Abp Henryk Hoser. Z Rokiem tym jest związany przywilej odpustu zupełnego, który można zyskać uczestnicząc we wszelkich nabożeństwach adoracyjnych w Bazylice, bądź modląc się przed Najświętszym Sakramentem. Z dekretem i warunkami odpustu można się zapoznać wybierając ikonkę dekretu w kolumnie liturgicznej na stronie internetowej Bazyliki.

W trakcie Czuwań dyżury w konfesjonale pełni kilku spowiedników.

Zatem serdecznie zapraszamy do Bazyliki na wielkanocne Czuwanie w intencji Ojczyzny – 17 kwietnia br., godz. 21.00