Ogłoszenia Duszpasterskie 11 Lutego 2018 r.

SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                  11 lutego 2018

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Przeżywamy VI niedzielę w ciągu roku liturgicznego.

2. Dzisiaj, w Światowy Dzień Chorego, naszymi modlitwami otaczamy chorych i  cierpiących. Zachęcamy do korzystania z daru, jakim w Kościele jest sakrament namaszczenia chorych. Jest to sakrament uzdrawiający: umacnia w słabości, a w przypadku osób, które nie mogą już skorzystać z sakramentu pokuty, także gładzi grzechy, jeżeli chory miał w sercu pragnienie pojednania się z Panem Bogiem. Pamiętajmy, aby w przypadku ciężkiej choroby bliskiej osoby nie zwlekać z zatroszczeniem się o udzielenie jej tego sakramentu.

3. Dzisiaj także w ostatnich dniach karnawału Kościół w Polsce rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Problem alkoholizmu dotyka wielu milionów naszych rodaków. Zachęcamy do modlitwy i podjęcia dzieł miłosierdzia celem wspierania osób pragnących wyzwolenia się z nałogu.

4. W środę przypada Popielec i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze Święte w naszej bazylice o godz. 700, 800, 1200, 1800 dodatkowo dla szkoły podstawowej nr. 30 o godz. 900 Przypominamy, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i w Wielki Piątek. Post jest wyrazem zjednoczenia z cierpiącym Zbawicielem oraz środkiem do wewnętrznego oczyszczenia.

5. W środę na znak podjęcia trudu nawrócenia i rozpoczęcia Wielkiego Postu podczas wszystkich Mszy Świętych dokonamy obrzędu posypania głów popiołem.

6. Już teraz zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych: droga krzyżowa w piątek o godz. 1645 – dzieci

         o godz. 1730 – dorośli

         o godz. 1930 – młodzież

 a gorzkie żale w niedzielę z kazaniem pasyjnym o godz. 1700.

7. Od środy do niedzieli z całym Kościołem będziemy modlić się o ducha pokuty dla każdego z nas.

8. Chrystus przywracający nam czystość serca niech wspiera szczególnie solenizantów i jubilatów tego tygodnia.

W minioną niedzielę została przeprowadzona zbiórka do puszek na ratowanie życia dla Zuzi, to 6 980,68 złotych i 10,00 euro. Rodzice Zuzi bardzo dziękują wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać.

Dziś w Światowy Dzień Chorego – wspieramy leczenie i rehabilitację dzieciPrzy wyjściu z bazyliki są zbierane ofiary do puszek na leczenie i rehabilitację chorych dzieci.

10. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.