Ogłoszenia Duszpasterskie 14. 09. 2014 r.

PODWYŻSZENIE KRZYŻA ŚWIĘTEGO                                           14 września 2014

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Czerwony kolor szat liturgicznych wskazuje nam, że nie przeżywamy dziś 24. niedzieli w ciągu roku, lecz – jak to już słyszeliśmy w trakcie Mszy św. – została ona zastąpiona obchodem święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to jedno ze świąt, które swoją rangą przewyższają niedziele w ciągu roku i są obchodzone również wtedy, gdy wypadają w niedzielę. Są to święta, podczas których wspominamy szczególnie ważne wydarzenia z naszej historii zbawienia.

2. Dziś rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców, są one częścią Tygodnia Wychowania, który rozpoczyna się zawsze w trzecią niedzielę września. Pamiętajmy o tej inicjatywie w naszych modlitwach, a także – na ile pozwala nam na to zdrowie – możemy podjąć w tej intencji jakieś choćby małe wyrzeczenie, rezygnując na ten tydzień np. z używek, rozrywki czy też ze spożywania jakiegoś określonego pokarmu czy smakołyku. Te rzeczy same w sobie są dobre, ale chodzi o to, by wesprzeć modlitwę również wyrzeczeniem i ofiarować to w intencji dobrego wychowania dzieci i młodzieży, abyśmy mieli społeczeństwo moralnie i duchowo silne i stabilne.

3. W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września, tj. najbliższy czwartek, przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Święto to wpisuje się w obchody Tygodnia Wychowania i ukazuje nam postać młodzieńca zdecydowanego, który dążąc ku wyznaczonym sobie ideałom świętości życia, nie uległ niewłaściwym wpływom środowiska, w którym się obracał.

4. Wyjeżdżających na pielgrzymkę do Gietrzwałdu i Glotowa, którzy jeszcze nie podali pełnych danych lub nie dokonali opłat prosimy o załatwienie tych spraw jak najszybciej. W przeciwnym razie będziemy przyjmować na ich miejsce osoby z listy rezerwowej. Wyjazd o godz. 630 z parkingu z pod Bazyliki.

5. Ks. Jan Kurel zaprasza kandydatów do Liturgicznej Służby Ołtarza oraz byłych Ministrantów, którzy kiedyś służyli w Bazylice a chcą dalej służyć przy ołtarzu Jezusowi Chrystusowi. Zapisy będą trwały przez cały wrzesień w zakrystii po Mszach św.

6. Od  poniedziałku do piątku  w godz. od 16.00 do 20.00 zapraszamy do naszego Oratorium, gdzie organizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży.

7. Informujemy także, że rozpoczęły się zapisy do nowej (tegorocznej) grupy do sakramentu Bierzmowania. Będą one trwały przez cały miesiąc wrzesień a zapisać się będzie można po każdej niedzielnej Mszy św.

8. .W dniu dzisiejszym jak było zapowiadane w ubiegłym tygodniu w gazetce parafialnej. Wychodząc ze świątyni możemy złożyć do puszki ofiarę, jako dar serca ratując życie i zdrowie Marcina. Za ofiary bardzo serdecznie dziękuję w imieniu swoim i rodziców dziecka.

9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej i jej lektury.