Ogłoszenia Duszpasterskie 29 stycznia 2017

CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                         29 stycznia 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza niedziela, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych, ustanowiony w 1954 roku. Wiemy, jak straszna w skutkach jest ta choroba. Starajmy się więc pomóc, aby dotknięci nią byli leczeni w poszanowaniu ludzkiej godności. Dziś na świecie trędowatymi opiekują się głównie chrześcijańscy misjonarze. Wspierajmy ich naszymi modlitwami.

2. 31 stycznia obchodzić będziemy uroczystość św. Jana Bosko. W naszej Bazylice tego dnia Msze św. z kazaniem o godz. 700, 800, 1200, 1800 na zakończenie Mszy św. ucałowanie relikwii św. Jana Bosko. Zapraszamy!

3. W czwartek, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu – zgodnie z żydowskim prawem – w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Panu Bogu i złożyć ofiarę. Msze Święte o godz.700, 800, 1200, 1800. Tego dnia na uroczystą liturgię przyniesiemy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Panu Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.

4. Z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Panu Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Taca na zakonny klauzurowe.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa; prosimy o nowe i święte powołania do pracy w winnicy Pańskiej, także z naszej wspólnoty parafialnej.

 W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. W naszej bazylice adoracja Najświętszego Sakramentu  od godz.15.00 okazja do spowiedzi świętej, podczas mszy św. od godz. 700, 800, 1200 i 1800. Odwiedziny chorych w domach przed południem. Zapraszamy w piątek 3 lutego na czuwanie za ojczyznę. Rozpoczęcie apelem Jasnogórskim o godz. 2100 a zakończenie Mszą św. o północy.

W piątek 3 lutego wspominamy Św. Błażeja, biskupa i męczennika. Na zakończenie mszy św. w naszej bazylice będzie możliwość uzyskania błogosławieństwa, za wstawiennictwem św. Błażeja. Kapłan nie tylko wypowiada stosowne słowa, ale i dotyka gardeł dwiema świecami. Warto sobie w tym dniu szczególnie uświadomić moc wiary. To ona decyduje o skuteczności sakramentaliów, do których Kościół zalicza błogosławienie gardeł. Są to znaki umacniające w nas łaski otrzymane w sakramentach i lepiej przygotowujące do ich przyjęcia. Tak więc nie ma żadnej magii w tym obrzędzie, bo nie dotyk ma moc uzdrawiania. Jest on jedynie zewnętrznym znakiem naszej wewnętrznej ufności we wstawiennictwo św. Błażeja.

W sobotę czcimy Matkę Najświętsząi powierzamy Jej matczynej opiece naszą codzienność. Msza św.  wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i świata całego o godz 800. Po wieczornej Mszy św. zapraszamy na różaniec przed Najświętszym Sakramentem. W tym duchu naszego rozmodlenia przygotowujemy się do rozpoczęcia peregrynacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej diecezji warszawsko – praskiej.

6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej zakrystii.

Zakończyła się wizyta duszpasterska. Jeśli ktoś z różnych powodów nie przyjął księdza po kolędzie w wyznaczonym czasie, a pragnie to uczynić – prosimy by zgłosił się do kancelarii parafialnej i ustalił termin wizyty. Pragniemy podziękować za gościnność, dobre słowo, miłe przyjęcie, otwartość serca i składane ofiary – DUSZPASTERZE:)