Ogłoszenia Duszpasterskie 31 stycznia 2016 r.

CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                  31 stycznia 2016

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy w Zgromadzeniu Salezjańskim i w naszej wspólnocie parafialnej Uroczystość św. Jana Bosko, ojca i nauczyciela młodzieży. W tym dniu wspomina się bowiem rocznicę Jego śmierci (+ 1888).  Dlatego dzisiaj po każdej Mszy św. ucałowanie relikwii św. Jana Bosko. Modlimy się w dzisiejszą Uroczystość za dzieci, młodzież, rodziców i wychowawców.  Również w dzisiejszą Uroczystość o godz. 1300 Mszę św. będzie sprawował Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Henryk Hoser i wygłosi słowo Boże.

2. W ramach Triduum kończącego Rok Życia Konsekrowanego w diecezji warszawsko – praskiej, jutro 1 lutego o godz. 1800 w naszej Bazylice zostanie odprawiona Msza sw. dziękczynna dla osób konsekrowanych z dekanatów: Anińskiego, Bródnowskiego, Grochowskiego, Praskiego i Rembertowskiego. Na wspólną modlitwę zapraszamy także naszych parafian.

3. W najbliższy wtorek, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego. W naszej polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz. 700, 800, 1200 i 1800. Na początku każdej Mszy Świętej będzie miał miejsce obrzęd błogosławieństwa świec. Przynieśmy zatem ze sobą gromnice. Niech staną się one znakiem obecności Chrystusa – światłości świata. Zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej Bożej obecności i Opatrzności sobie nieustannie przypominać.

4. W tym dniu już po raz 20. będziemy obchodzić Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy więc naszą modlitwą tych, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie ofiarować swoje życie Panu Bogu, żyjąc według rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Tego dnia zakończy się również przeżywany od listopada 2014 r. Rok Życia Konsekrowanego, podczas którego próbowaliśmy poznawać piękno i radość tej formy życia całkowicie oddanego Panu Bogu. Składane w to święto ofiary zostaną przeznaczone na wsparcie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych w naszej Ojczyźnie.

5. W kalendarzu liturgicznym na dzień 3 lutego wyznaczone jest dowolne wspomnienie św. Błażeja – biskupa i męczennika. Według tradycji św. Błażej miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu ość utkwiła w gardle grożąc uduszeniem. Właśnie to wydarzenie z życia Świętego stało się inspiracją do modlitwy o zdrowie i uwolnienie od chorób gardła oraz złączonego z nią  błogosławieństwa gardła, do którego wykorzystuje się tzw. „błażejki”, czyli przewiązane ze sobą na krzyż świece, wcześniej poświęcone.

6. W najbliższą środę, 3 lutego, na godz. 1900 zapraszamy na comiesięczną katechezę dla chrzestnych i rodziców dzieci, które w najbliższym czasie przyjmą sakrament chrztu św. Udział w katechezie jest obowiązkiem rodziców i chrzestnych. Katecheza odbędzie się w sali parafialnej nr 131; wejście od ul. Kawęczyńskiej przez portiernię domu zakonnego.

7. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W czwartek podczas wieczornego nabożeństwa otoczymy modlitwą tych, którzy opuścili wszystko, by pójść za głosem Pana Jezusa, oraz tych, którzy ten głos słyszą, aby nie bali się za nim podążać. Msze Święte o godz. 1800.

W piątek w godzinach porannych odwiedzimy z Komunią Świętą starszych i chorych parafian. Msza św. ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 800 i 1800. Po południu od godz. 1500 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej. Na zakończenie adoracji w duchu wynagrodzenia za grzechy całego świata odmówimy litanię ku czci Bożego Serca. Z racji przypadającego w tym dniu wspomnienia Świętej Agaty na Mszach Świętych o godz. 700, 1200 i 1800 pobłogosławimy przyniesiony chleb oraz wodę. W pierwszą sobotę miesiąca zapraszamy na Msze św. wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi o godz. 800, a po wieczornej Mszy sw. zapraszamy na różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

8. Osoby świeckie pełniące posługę lektorów podczas Mszy św. w dni powszedni zapraszamy do wpisywania swoich dyżurów na grafiku na miesiąc luty, wywieszonym w zakrystii ministranckiej. Wszystkim zaangażowanym w czytanie liturgicznych tekstów Pisma św. składamy serdeczne „Bóg zapłać!”..

9. Organizujemy autokarowy wyjazd na Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku, którego wykonawcami są zawodowi aktorzy i współpracująca z nimi młodzież. Koszt wyjazdu łącznie z kartą wstępu – 45 zł/os. Data wyjazdu – 12 marca (sobota) godz. 930. Zapisy w kancelarii lub w zakrystii Bazyliki.

10. Jubilatom i solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia. Tym, którzy korzystają z czasu ferii zimowych, życzymy bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku. Pozdrawiamy również wszystkich wypoczywających w naszej wspólnocie.

11. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w zakrystii.

W najbliższą środę o godz. 1000 w naszej Bazylice odbędzie się pogrzeb śp. + Ks. prof. Romana MURAWSKIEGO był jedną z najbardziej znaczących postaci polskiej katechetyki. Dorobek naukowy Profesora obejmuje ponad 150 publikacji: książek, rozpraw i artykułów popularno-naukowych w licznych czasopismach krajowych i zagranicznych. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół katechezy młodzieży, historii katechezy i katechetyki fundamentalnej. Był redaktorem i współautorem 7-tomowej serii podręczników katechetycznych, pt. Spotkania z Bogiem. W katechetyce promował najpierw antropologiczny, a później kierunek integralny, wyrażony w jego naukowej i jednocześnie życiowej dewizie: „Wierność Bogu i człowiekowi”. Pozostał wiernym świadkiem Chrystusa. Kochał Kościół i katechezę. Jako Profesor był ceniony przez uczniów i współpracowników za niezwykłą mądrość, życzliwość i wrażliwość. Spotkania z Nim były zawsze piękną katechezą, niezapomnianą.

Po Uroczystościach w Bazylice doczesne szczątki zmarłego Ks. prof. Spoczną w grobowcu salezjańskim na cmentarzu bródzieńskim. Polecajmy ks. prof. i naszych zmarłych z rodzin Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…