Ogłoszenia Duszpasterskie XIX Niedziela zwykła 11 sierpnia 2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XIX Niedziela zwykła                          11 sierpnia 2019 r

Ogłoszenia Duszpasterskie

1. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymie szlaki, zachęcam do pielgrzymki duchowej, choćby poprzez nawiedzenie naszej Bazyliki i Sanktuarium, adorację, modlitewny przystanek przy rozsianych po naszej okolicy krzyżach, figurach świętych – możliwości mamy naprawdę wiele.

2. We wtorek uczcimy Matkę Bożą Fatimską, zapraszamy na Msze św. o godz. 1800 a po mszy św. różaniec i procesja z figurą po Bazylice.

3. Sierpień jest dla nas miesiącem abstynencji od napojów alkoholowych. Miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się złu! Niech ta jakże wymowna ofiara ludzi wierzących w Polsce, przyczyni się do obrony i ocalenia naszego narodu. Podejmujmy ten ofiarny czyn świadomi, jak wiele zależy od naszej osobistej postawy.

4. 14 sierpnia czcimy św. Maksymiliana Marię Kolbego. Jest on dla nas wszystkich przypomnieniem prawdy, że każdy człowiek jest naszym bratem… Myślimy o tym także, gdy podejmujemy sierpniową ofiarę abstynencji. Niech nas w tym wspomaga św. Maksymilian.

5. 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Obchód tej uroczystości rozpoczniemy już w środę, wieczorną Mszą Świętą wigilijną o godz. 1800. W czwartek Msze św. w naszej Bazylice i Sanktuarium, jak w każdą niedzielę z wyjątkiem Mszy św. o godz. 1930  nie będzie.

6. Na czwartkową Uroczystość do Bazyliki przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

7. Wraz z czwartkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

8. Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika Idziemy.

9. Bóg zapłać za obecność i wspólną modlitwę. Wszystkim parafianom i gościom życzymy dobrej niedzieli oraz błogosławionego tygodnia pracy i odpoczynku.