Ogłoszenia Duszpasterskie XXXII Niedziela Święto Bazyliki Laterańskiej

ROCZNICA POŚWIĘCENIA BAZYLIKI LATERAŃSKIEJ                          9 listopada 2014

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Przeżywamy dziś rocznicę poświęcenia bazyliki Chrystusa Odkupiciela na Lateranie, która jest nazywana matką i głową wszystkich kościołów. Bardziej jest ona znana jako bazylika św. Jana na Lateranie, gdyż kościół ten posiada aż trzy tytuły: Chrystusa Odkupiciela, św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela. Właśnie ta bazylika, a nie bazylika św. Piotra jest katedrą papieża i Rzymu. Do roku 1308 Lateran był rezydencją papieży. Jako katedra papieża, jest parafią dla nas wszystkich, dlatego jako cały Kościół obchodzimy dziś owo święto.

2. W najbliższą środę 12 listopada o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania, ale tylko grupy starszej – przygotowującej się drugi rok z ks. Janem. Natomiast dla kandydatów przygotowujących się z ks. Piotrem pierwszy rok spotkanie odbędzie się w środę tydzień później – tj. 19 listopada..

3. Duszpasterstwo Akademickie – Taize
W ramach duszpasterstwa akademickiego przy naszej Bazylice działa punkt przygotowawczy do Europejskiego Spotkania Młodych w duchu Taize. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w Pradze od 29 grudnia do 2 stycznia. Na spotkania przygotowawcze zapraszamy w poniedziałki o godzinie 19.30 do sali obok oratorium. W najbliższy poniedziałek – 10 listopada, czyli jutro spotkania nie będzie. Natomiast za tydzień 17 listopada spotkanie wyjątkowo ten jeden raz odbędzie się o godzinie 18.30. Zapisy na wyjazd możliwe są do 25 listopada. Koszt wyjazdu wynosi 220 zł.

4. ŚDM
W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży prowadzimy nabór wolontariuszy, chcących zaangażować się w prace organizacyjne związane ze spotkaniem. Osoby chętne proszone są o zgłoszenie się do ks. Piotra. Potrzebne są otwarte dusze i gorące serca.

5. Przez cały miesiąc listopad w kościele trwa modlitwa za naszych bliskich zmarłych. „Wypominki”, jak tę modlitwę popularnie nazywamy, są odprawiane codziennie w listopadzie o godz. 1730. Modlimy się modlitwą różańcową, na którą serdecznie zapraszamy!

6. Święto Niepodległości, jak zapewne pamiętamy, zostało ono ustanowione dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Przywrócono je w 1989 roku po przemianach ustrojowych naszej ojczyzny. Jest to niewątpliwie ważna data, dlatego pamiętajmy, aby w tym dniu jako osoby wierzące uczestniczyć również we Mszy św., by modlić się o rozwój i pomyślność naszego kraju. Msza św. w tym dniu o godz. 700; 800;1200;1800.

7. Pielgrzymów wyjeżdżających na Jasną Górę prosimy o uzupełnienie danych i dokonanie opłat. Brak tego będziemy traktować jako rezygnację, a na te jest duża grupa chętnych. Wyjeżdżamy w sobotę o godz. 7.00 z parkingu przed Bazyliką.

8. W dzisiejszą niedzielę 9 listopada 2014 będzie można nabyć płyty – cegiełki z homiliami Ks. Carlosa Damaglio, który zdobywa serca słuchaczy już na kilku kontynentach. Dochód przeznaczony jest na budowę seminarium powstającego w Amazonii. Płyta jest wyjątkowa nie tylko przez zawartą na niej treść, ale też przez formę. 1 płyta mp3 to ponad 35 godzin słuchania. Może stać się niecodziennym prezentem szczególnie dla kierowców, zapracowanych rodziców lub osób chorych.  4 płyty mp4 to wersja do oglądania. Wartość cegiełek od 20 do 60 zł. To także sposób wsparcia przez nas Misji.

9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.