NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 14 kwietnia 2019
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.
2. Procesja z palmami dzisiaj o godz. 1130, podczas wszystkich Mszy św. odprawianych w Bazylice poświęcenie palm.
3. Ostatnie nabożeństwo Gorzkich żali dziś o godz. 1700.
4. Jutro w Wielki Poniedziałek o godz. 1800 młodzież naszej parafii przystąpi do Sakramentu Bierzmowania. Sakramentu Bierzmowania udzieli ks. Bp Ordynariusz Romuald Kamiński.
5. Kancelaria parafialna będzie czynna do środy.
6.W Wielki Czwartek w godzinach przedpołudniowych w Bazylice Katedralnej zostanie odprawiona Msza Święta Krzyżma świętego. Podczas tej Mszy św. kapłani odnowią swoje przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone oleje, które następnie są wykorzystywane podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, sakramentu namaszczenia chorych oraz święceń prezbiteratu i biskupstwa.
Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne rozpocznie się u nas o godz. 1800. Po Mszy Świętej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 2100 Tego dnia za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Wielki Czwartekto także dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Nie zapominajmy w tym dniu o dziękczynieniu za tak wielkie dary. I choć dla uczczenia Najświętszego Sakramentu zostało ustanowione osobne święto – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, zwane potocznie Bożym Ciałem, a obchodzone już po zakończeniu okresu wielkanocnego, spróbujmy jednak również w Wielki Czwartek poświęcić trochę czasu na adorację i dziękczynienie. Dlatego też, mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni robocze, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw.
Tego dnia taca zbierana będzie i przeznaczona dla ubogich. Taca zostanie przekazana Siostrą Albertynkom.
Wielki Piątek – adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 700 Liturgia godzin, tj. godzina czytań i jutrznia, z udziałem wspólnoty salezjańskiej i parafialnej o godz. 700. Rozpoczęcie nowenny do miłosierdzia Bożego w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu o godz. 1500. Droga krzyżowa bezpośrednio po zakończonej nowennie do Bożego Miłosierdzia.
Liturgia Męki Pańskiej o godz. 1800. Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie go podczas uroczystych obrzędów można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 2100.
W Wielki Piątek Komunii Świętej udziela się wiernym jedynie podczas liturgii Męki Pańskiej; chorym, którzy nie mogą uczestniczyć w tym obrzędzie, można zanieść Eucharystię o każdej porze dnia.
W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły. Zachęcamy wiernych, aby zachowali wstrzemięźliwość także w Wielką Sobotę aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej.
Wielką Sobotę– pierwszą w kwietniu – adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 700. Zakończymy ją przed rozpoczęciem liturgii Wigilii Paschalnej.
Liturgia godzin, tj. godzina czytań i jutrznia o godz.700, wspólnoty salezjańskiej i wspólnoty parafialnej.
Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę o godz. 700 – 1700 i będzie się ono odbywało co, pół godziny. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do Bazyliki, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji. Wielką Sobotę drugi dzień nowenny do Bożego miłosierdzia zapraszamy na godz. 1500.
SPOWIEDŹ w naszej BAZYLICE W WIELKI PIĄTEK i WIELKĄ SOBOTĘ OD GODZ. 800 1700.
Wigilię Paschalną – stanowiącą apogeum Świętego Triduum Paschalnego – rozpoczniemy w Wielką Sobotę o godz.1800. Na liturgię prosimy przyjść ze świecami, zabezpieczonymi profitkami przed rozlewaniem się wosku. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Rezurekcja w poranek WIELKANOCNY o godz. 600 ( nie będzie mszy św. o godz. 700)O godz. 1730 trzeci dzień nowenny do Bożego Miłosierdzia, w następne dni nowenna będzie odprawiana o g. 1730.
W pierwszy i drugi dzień Świąt nie ma mszy św. o godz. 1930.
Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.
7. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.
8. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów.
9. Bóg zapłać za ofiary składane dziś na tacę i przekazywane na konto naszej parafii. Wszystkim za wszelkie dobro Staropolskie Bóg zapłać.