Ogłoszenia Niedziela Palmowa 25 marzec 2018 r.

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                                  25 marca 2018

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii.

2. Dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo gorzkich żali o godz. 1700.

3.  Kancelaria parafialna czynna będzie do środy. W czasie Triduum Paschalnego kancelaria nie będzie czynna.

4. Wielką Środę nie będzie nowenny do Matki Bożej Wspomożycielki.

5. W Wielki Czwartek w naszej katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 1000 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.

 W Wielki Czwartekwe wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz.1800. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Najświętszego Sakramentu po liturgii do godz. 2100. Tego dnia taca zbierana będzie przeznaczona dla ubogich i przekazana dla Sióstr Albertynek.

UWAGA !!! Wielki Czwartek nie będzie mszy św. w godzinach przedpołudniowych o 700; 800;1200.

6. Wielki Piątekadoracja przy ołtarzu adoracji od godz. 700 zachęcamy do wspólnej modlitwy parafian Liturgią Godzin, której będą przewodzić salezjanie. Adoracja do 2100. Wielki Piątek rozpoczniemy o godz. 1500 nowennę do Bożego Miłosierdzia. Bezpośrednio po   nowennie rozpoczniemy Drogę Krzyżową w bazylice. 

 W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.

Liturgia Męki Pańskiej w naszej bazylice o godz. 1800Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja przy grobie do godz. 2100.

7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Zachęcamy do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin wraz ze wspólnotą salezjańską o godz. 700.  Błogosławieństwo pokarmów o godz. 700 – 1630 i będzie się ono odbywało co, pół godziny. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do bazyliki, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji. Wielką Sobotę drugi dzień nowenny do Bożego Miłosierdzia zapraszamy na godz. 1500.

 Wielka Sobota jest dniem, w którym podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Liturgia Wigilię Paschalną powinno się celebrować późnym wieczorem. Uwzględniając, że wiele osób pragnie uczestniczyć w podeszłym wieku w Liturgii  w naszej Bazylice będzie sprawowana o godz. 1800. Na liturgię Wielkiej Soboty zabieramy świece. Po zakończeniu Liturgii Wielkiej Soboty nie będzie adoracji przy grobie Pańskim.

8. Rezurekcja w poranek WIELKANOCNY o godz. 600 ( nie będzie mszy św. o godz. 700) O godz. 1730 trzeci dzień nowenny do Bożego Miłosierdzia, w następne dni nowenna będzie również odprawiana o g. 1730. W pierwszy i drugi dzień Świąt nie ma mszy św. o godz. 1930.

9.  Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiadać będziemy w następnych dniach: W WIELKI PIĄTEK i WIELKĄ SOBOTĘ OD GODZ. 800 1700.

10. W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.

11. Jutro ze względu na wspomnienie Dobrego Łotra otaczamy modlitwą więźniów, którzy pragną odpokutować za swoje winy.

12. Niech Chrystus, nasz Zbawiciel, błogosławi solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia.

13. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.