Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym.
Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 700, 800, 1200, 1800.
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu
W związku z przypadającą 12 marca br. czterechsetną rocznicą święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli zachęcamy do odprawienia nowenny zanoszonej za jego wstawiennictwem za kapłanów oraz z prośbą o nowe powołania kapłańskie. Nowennę rozpoczniemy 03 marca o godz. 1730, w naszej Bazylice a zakończymy 11 marca. W piątki 4 marca i 11 marca nowennę odprawimy na zakończenie Mszy św. o godz. 1800. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu odprawimy podczas odprawianych Gorzkich Żali.Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne.
Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz.1645 dzieci, 1730 dorośli i o 1930 młodzież i dorośli oraz na nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 1700
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:W czwartek modlimy się o nowe powołania do służby Bożej w Kościele o godz. 1800, w piątek okazja do spowiedzi podczas Mszy św. odprawianych w Bazylice i Sanktuarium. Kapłani zaniosą Pana Jezusa do chorych w godzinach porannych.W sobotę Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi o godz. 800 po wieczornej Mszy św. różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.
Po przeprowadzonych rozmowach z Fundacją, udało się, aby Monstrancja z Medjugorie, została w naszej Bazylice przez ten najbliższy tydzień do 6 marca.
Zachęcamy do modlitwy osobistej i wspólnotowej w szczególny sposób prosząc o zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie. Otwierajmy nasze serca na pomoc, jaką potrzebują nasi Bracia i Siostry z Ukrainy.
Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy postępów w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.
Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika diecezjalnego Idziemy.