Ostatnie Czuwanie w intencji Ojczyzny

W I piątek maja, czyli 1 maja, odbędzie się w Bazylice ostatnie już z comiesięcznych nabożeństw – Czuwanie przebłagalne w intencji Ojczyzny, które poprowadzą ks. Mariusz Bernyś i ks. Michał Dłutowski.

Czuwania w Bazylice składają się na nowennę, przed uroczystymi obchodami 250-rocznicy wprowadzenia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Bazylice będziemy ją świętować 12 czerwca, w dzień odpustowy Patrona Świątyni – Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podczas Czuwań modlimy się, aby Polska poprzez kult Serca Jezusowego, odrodziła się w swej potędze i doskonałości.

Czuwania przebłagalne w intencji Ojczyzny mają swój stały program i rozpoczynają o godz. 2100 Apelem Jasnogórskim oraz pokutnym pokropieniem wodą święconą, przy śpiewie inowokacji "O krwi i wodo…". Po tym obrzędzie wysłuchamy cyklicznej katechezy na temat kultu Serca Jezusowego, uwzględniającej aktualne wydarzenia, kalendarz liturgiczny i kontekst historyczny. 

Przebłagalny charakter nadają Czuwaniom  szczególnie nabożeństwa  Drogi Krzyżowej z adoracją Krzyża i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Z kolei procesja z figurą Niepokalanej i następująca po niej Msza św. o godz 2400 są aktami wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi za nasze grzechy. Procesja ze świecami, przy wygaszonym oświetleniu elektrycznym, czyni ze śpiewanej podczas procesji Litanii Loretańskiej mocno przeżywaną wypowiedź duszy dziecka kierowaną do Matki, która wszystko rozumie… Wybierając się zatem na Czuwanie warto pamiętać o zabraniu ze sobą ozdobionej świecy, lampionu lub chociażby zwykłego znicza.

Prasowy patronat nad prowadzoną w Bazylice Modlitwą przebłagalną za Ojczyznę sprawuje redakcja Naszego Dziennika, odpowiednio wcześniej zapowiadająca Czuwania, a następnie, w poniedziałek po Czuwaniu, zdająca relację z jego przebiegu. Czuwanie daje również okazję do zaopatrzenia się w książki autorstwa ks. Bernysia i ks. Dłutowskiego oraz w materiały formacyjne.

Od listopada ubiegłego roku Czuwania za Ojczyznę nabrały specjalnego znaczenia, ze względu na Rok Serca Jezusowego, który specjalnie dla Bazyliki ustanowił Abp Henryk Hoser. Rokiem tym jest związany przywilej odpustu zupełnego, który można zyskać uczestnicząc we wszelkich nabożeństwach adoracyjnych w Bazylice, bądź prywatnie modląc się przed Najświętszym Sakramentem. Z dekretem i warunkami odpustu można się zapoznać wybierając ikonkę dekretu w kolumnie liturgicznej na stronie internetowej Bazyliki.

W trakcie Czuwań dyżury w konfesjonale pełni kilku spowiedników.

Zatem serdecznie zapraszamy do Bazyliki na wielkanocne Czuwanie w intencji Ojczyzny – 1 maja br., godz. 21.00