Pielgrzymka po Ziemi Piotrkowskiej

12 października (sobota) naszym parafianom i przyjaciołom sanktuaryjnej Bazyliki NSJ proponujemy autokarową pielgrzymkę po Ziemi Piotrkowskiej, leżącej na styku Mazowsza, Wielkopolski i Małopolski. Sam Piotrków znany jest jako miasto królewskie, miejsce obrad sejmowych i synodów diecezji gnieźnieńskiej oraz hołdów lennych składanych Kazimierzowi Jagiellończykowi przez wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego.

Pierwszą miejscowością na trasie naszej pielgrzymki będzie Piotrków Trybunalski. Zwiedzanie tego miasta (z przewodnikiem) rozpoczniemy o godz. 9.00. W programie jest m. in. wejście do Zamku, spacer po Starym Mieście z zabytkowymi kamieniczkami, wejście do Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej (z obrazem Matki Bożej Pocieszenia – patronki polskich parlamentarzystów), przejście szlakiem murów obronnych, ul. Słowackiego ze wskazaniem ważniejszych obiektów – klasztor OO. Bernardynów (z obrazem Matki Bożej Piotrkowskiej), sąd rejonowy (dawniej Urząd Wojewódzki), Plac Jana Pawła II, cerkiew prawosławna, wieża ciśnień. Pobyt w Piotrkowie zakończymy obiadem ok. godz. 12.00.

Z Piotrkowa udamy się do Paradyża, gdzie znajduje się XVIII-wieczne Sanktuarium Chrystusa Cierniem Ukoronowanego. W tej świątyni będziemy uczestniczyć pielgrzymkowej Mszy św., a ks. kustosz przybliży nam dzieje Sanktuarium i poszczególne obiekty sakralne tworzące to święte miejsce.

Pielgrzymowanie po Ziemi zakończymy w Smardzewicach w barokowym Sanktuarium św. Anny. Tutaj w 1620 r. św. Anna podczas objawienia się ubogiemu wieśniakowi prosiła, by w Smardzewicach  czczoną ją razem z córką (Maryją) i wnukiem (Jezusem). Wprawdzie czas będzie nas ponaglał, ale warto chociaż chwilę spędzić w bogato zdobionym – bo barokowym – a zarazem wyciszonym i kameralnym sanktuarium.

Koszt udziału w tej pielgrzymce wynosi 80 zł/os. Jest to opłata za autokar, ubezpieczenie, obiad bilet wstępu do zamku w Piotrkowie.podamy w terminie późniejszym, gdy otrzymamy pełne informacje z poszczególnych obiektów. Przy grupie poniżej 40 osób koszty mogą wzrosnąć.  Autokar odjeżdża o godz. 630 z pl. ks. Lauferskiego przed Bazyliką.