Pielgrzymka szlakiem piastowskim: między Gnieznem a Toruniem

W dn. 18-20 maja wyruszy z Bazyliki NSJ autokarowa pielgrzymka szlakiem piastowskim. Pielgrzymowanie zaczynamy w Gnieźnie, kończymy w Toruniu. Program pielgrzymki przedstawia się następująco:

18 maja

6.30– wyjazd z Warszawy do Gniezna

1130-11.50– Powitanie przy pomniku Bolesława Chrobrego przed katedrą w Gnieźnie oraz zwiedzanie Wzgórza Lecha

12.00-12.45– Msza święta w katedrze gnieźnieńskiej 

13.00-14.10– zwiedzanie Drzwi gnieźnieńskich i wnętrza Bazyliki

14.10-15.30zwiedzanie starówki: kościół Franciszkanów – miejsce pochówku bł. Jolenty i jej męża Bolesława Pobożnego , fara – z piękną barokowa ambona w kształcie łodzi, jedna z siedmiu takich w Polsce.  Przerwa na zakup  pamiątek.

15.40  – przejazd na Ostrów Lednicki ,  jednego z domniemanych miejsc chrztu Polski. Przepłynięcie promem na wyspę Ostrów i zwiedzanie ruiny palatium oraz baptysterium , jednego z domniemanych miejsc chrztu, nawiedzenie grobu ojca Góry, przejście przez Bramę Rybę.

18.30– wyjazd na nocleg do ośrodka sportu i rekreacji w Gozdawie, gdzie można skorzystać z basenu krytego,  boiska do tenisa oraz hali sportowej.

 

19 maja

9.00– spotkanie przewodnika z grupą w Gnieźnie i przejazd do Trzemeszna, zwiedzanie bazyliki w Trzemesznie oraz placu Kilińskiego.

10.20– przejazd do Mogilna i zwiedzanie zespołu klasztornego pobenedyktyńskiego i początków XI, gdzie przechowywany jest hebanowy krucyfiks – dar Władysława Jagiełły

12.00– przejazd do Strzelna i zwiedzanie romańskiej Rotundy św. .Prokopa i kościoła NMP ze słynnymi kolumnami romańskimi obrazującymi zalety i wady panien.

14.00– przejazd do Kruszwicy i zwiedzanie kolegiaty  św. Piotra i Pawła jednej z najstarszych w Polsce świątyń romańskich,  wejście na Mysią wieżę – pozostałość po kompleksie zamkowym Kazimierza Wielkiego z pięknym widokiem na jezioro Gopło (mare Polonorum  –  jak pisał o nim Jan Długosz.

15.30– pożegnanie z grupą i wyjazd do Torunia na obiadokolację i nocleg.

17.30 – nabożeństwo majowe w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy

18.00  –  Msza w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Obiadokolacja i nocleg w domu pielgrzyma oo. redemptorystów

 

20 maja

9.00– wizyta w Radiu Maryja

12.00– Msza św. w sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji. Po Mszy św. zwiedzanie.

13.30– zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem (3 godz.)

i ewentualny obiad.

 

17.00– wyjazd do Warszawy