Z nadzieją przystępujemy do realizacji zapowiadanych na początku tego roku planów pielgrzymkowych. A według nich we wrześniu powinniśmy pielgrzymować po Roztoczu. Stopniowo odwoływane ograniczenia sanitarne dają szansę na ten wyjazd, aczkolwiek pozostaje jeszcze część zaleceń do wypełnienia. I te jesteśmy w stanie zachować. By odpowiedzieć na częste pytania zainteresowanych tą pielgrzymką informuję, że:
- Termin pielgrzymki nie uległ zmianie, czyli data 18-20 września jest aktualna.
- Osoby, które przed epidemią zgłosiły się na pielgrzymkę, powinny potwierdzić u wikarego swoją decyzję. Bowiem dla niektórych doświadczenie epidemii może być powodem rezygnacji, a chętni oczekują na zwolnione miejsca.
- Program właściwie mieliśmy już dopięty, ale ponieważ wejścia do niektórych obiektów nadal są ograniczone dla grup tej wielkości co nasza, pracujemy nad zmianami. Tym niemniej już dzisiaj wiemy, że pierwszego dnia (piątek) od południa przez kilka godzin będziemy zwiedzać Zamość. Na drugi dzień (sobota) wstępnie zaplanowaliśmy wyjazd do m. in. Tomaszowa Lubelskiego, rezerwatu „Szumy” nad Tanwią z 24 progami na rzece i Górecka Kościelnego (miejsca objawień św. Stanisława Biskupa). Trzeciego dnia (niedziela) wracając do Warszawy zatrzymamy się w Krasnobrodzie, Zwierzyńcu i być może w Radecznicy.
- Naszą bazą na czas pielgrzymowania po Roztoczu będzie dom pielgrzyma w Łabuńkach prowadzony przez Misjonarzy Krwi Chrystusa. Oprócz 2 noclegów mamy tam zapewnione posiłki – śniadania i obiadokolacje. Warunki są skromniejsze niż w hotelach, ale za to niższa cena. Zwiedzanie niektórych obiektów jest płatne.
- Każdego dnia, w którymś z odwiedzanych sanktuariów będziemy uczestniczyć we Mszy św. Inne modlitwy w autokarze lub w domu pielgrzyma.
- Obowiązuje nas zakładanie maseczek w autokarze i obiektach zamkniętych, codzienny pomiar temperatury ciała i dezynfekcja rąk przy wejściu do autokarów czy zwiedzanych obiektów. W maseczki zaopatrujemy się sami. Pan Michał jest przygotowany do pomiaru temperatury i dezynfekcji przy wchodzeniu do autokaru.
Na razie trwają prace nad ostatecznym uzgodnieniem trasy (szczególnie III) dnia, dostosowaniem jej do czasu pracy kierowcy i wyborem obiektów. A to z kolei ułatwi wyliczenie kosztów. Jeżdżący ze mną wiedzą, że staram, by ich niepotrzebnie nie mnożyć. Spodziewam się, że w najbliższym czasie otrzymam od przewodniczki poprawiony program naszej pielgrzymki i będę mógł Państwu podać bardziej szczegółowe informacje. Zainteresowanym, i już zapisanym, kładę na sercu wspomniane wcześniej potwierdzenie lub odwołanie deklaracji swego udziału w pielgrzymce. Można to uczynić telefonicznie (504778503), mailem (jakkrzy@wp.pl) lub w zakrystii przy okazji nabożeństw. Pozdrawiam. Wikary z Bazyliki