PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. W pierwszej części (do 16 grudnia) będziemy pochylać się nad tajemnicą powtórnego przyjścia Pana na końcu czasów. Druga część (od 17 do 24 grudnia) będzie stanowić bezpośrednie przygotowanie do celebrowania pamiątki pierwszego przyjścia Chrystusa na ziemię – na uroczystość Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas na słuchanie słowa Bożego oraz wchodzenie w tajemnicę bliskości Boga, który przychodzi jako Emmanuel – Bóg z nami.

Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Trwamy w realizacji programu duszpasterskiego poświęconego tajemnicy Eucharystii, zatytułowanego „Eucharystia daje życie”. W trzecim już roku pracy duszpasterskiej będziemy pochylać się nad tematem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Mottem biblijnym będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „…ten kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6,57).

W czasie adwentowego oczekiwania zapraszamy serdecznie wszystkich na Msze Święte roratne; szczególne zaproszenie kierujemy do dzieci i młodzieży. W naszej bazylice będą one celebrowane codziennie o godz. 700. Przynieśmy ze sobą lampiony, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana. Dzieci swoje roraty będą przeżywać we wtorki i czwartki o godz. 700.

29 listopada rozpoczniemy nowennę do Niepokalanej. Nowennę będziemy odprawiać o godz. 1730. Różaniec z wypominkami w dniach 29 – 30 listopad będziemy odmawiać o godz. 1700.

We wtorek, 30 listopada, przypada liturgiczne święto Świętego Andrzeja Apostoła, pierwszego z powołanych Dwunastu.

W piątek, 3 grudnia, w liturgii wspominamy Świętego Franciszka Ksawerego, patrona misji katolickich. Tego dnia obchodzony jest Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej. Będziemy modlić się za wszystkich misjonarzy oraz prosić o nowe powołania misyjne, aby światło Ewangelii docierało do wszystkich ludzi.

W sobotę, 4 grudnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, patronki górników. Jest to także Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych.

W Adwencie będziemy także przeżywali czas rekolekcji. W naszej wspólnocie będą one miały miejsce od trzeciej niedzieli adwentu. Zaplanujmy tak nasze zajęcia, aby wziąć udział w spotkaniach rekolekcyjnych. W te dni możemy skorzystać także z sakramentu pokuty i pojednania. Nie odkładajmy jednak spowiedzi na ostatnie dni Adwentu. Zachęcamy do podejmowania postanowień adwentowych, niech one będą pomocą w zbliżaniu się do Pana. Możemy także wesprzeć potrzebujących poprzez zakup świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ta świeca już na stałe wpisuje się w tradycje przeżywania świąt Narodzenia Pańskiego.

W tym tygodniu przypada także pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:

– w czwartek Msza św. w intencji powołań o godz. 1800 

– w pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi św. podczas Mszy św. odprawianych w naszej bazylice. Odwiedziny chorych w domach w godzinach porannych. Po Mszy św. o godz. 1200, adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 1500 Koronka do Bożego Miłosierdzia.

– w sobotę pierwsza sobota miesiąca. Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi o godz. 800. Po Mszy św. wieczornej różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

Najbliższa niedziela, 5 grudnia, będzie 2. niedzielą Adwentu. To także Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca o godz. 1700 spotkanie Kół żywego różańca.

Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga, obfitości Jego darów w codziennym życiu oraz opieki Matki Najświętszej.

Wizyta duszpasterska

Odpowiadając na pojawiające się coraz częściej pytania parafian o wizytę duszpasterską, czyli tzw. kolędę, wstępnie informujemy, że w tym roku kościelnym chcielibyśmy nawiedzić mieszkania naszych parafian, o ile nie będzie to sprzeczne z obostrzeniami związanym z epidemią COVID. Rozumiemy obawy i potrzebę ostrożności, dlatego odwiedzać będziemy tylko tych parafian, którzy mają życzenie, by ksiądz udzielił im błogosławieństwa w ich mieszkaniu. Prosimy zatem, by parafianie zainteresowani kolędą, zgłosili wcześniej gotowość przyjęcia księdza u siebie. Czas na podjęcie tej decyzji mamy do świąt Bożego Narodzenia.  Odwiedziny duszpasterskie rozpoczniemy od 3 stycznia 2022 r.  Będziemy na bieżąco informować o datach i numerach domów, w których zaplanowana jest wizyta kapłana u zapraszających. Warunki, jakie trzeba spełnić, podamy w terminie późniejszym.

Zaproszenie kapłana do odwiedzenia rodziny można składać w zakrystii po nabożeństwach, w kancelarii, pocztą elektroniczną (kancelaria.nsj@gmail.com) lub telefonicznie (+48) 22 619-58-03. 

Kino Mundek i nasza parafia zapraszają na projekcję filmu „FATIMA” z roku 2020 – to niezwykle rzetelnie przedstawiona prawdziwa historia o lekcji wiary i nadziei. Film, wyreżyserowany przez włoskiego operatora Marco Pontecorvo (autora zdjęć do serialu Gra o Tron), jest pięknie nakręcony, a utwór do filmu zaśpiewał światowej sławy tenor – Andrea Bocelli. Film jest odpowiedni dla dzieci powyżej 10 lat i jest w wersji z lektorem. Projekcja odbędzie się w Multikinie Targówek przy ul. Głębockiej, w czwartek 9 grudnia, o godzinie 19.00. Bilety do nabycia w zakrystii. Cena: 15 zł.

Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika Idziemy, który możemy nabyć w dużej zakrystii.

W minioną niedzielę do puszek zostało zebrane na Caritas Polska 2 491,01 i 5 euro. Za złożone ofiary składamy ofiarodawcą gorące Bóg zapłać!