Podlaskie drogi ku jedności

Już parę razy pielgrzymowaliśmy po ziemi podlaskiej i dzięki temu całkiem pokaźną liczbę miejsc świętych oraz ciekawych w tej części Polski zwiedziliśmy. Różne okoliczności towarzyszyły tym wyjazdom, ale chyba śmiało można przyjąć, że zawsze wracaliśmy z nich szczęśliwi, radośni i bogatsi o nowe doświadczenia. Na podobne owoce liczymy organizując kolejną pielgrzymkę na ziemię podlaską w dn. 20 maja (sobota). Hasło przewodnie tego wyjazdu – podlaskie drogi ku jedności – dokładniej wskazuje na jego cel. Realizować go będziemy zwiedzając trzy bardzo charakterystyczne dla tego regionu miejscowości.

Pierwszą z nich są Kruszyniany – miejscowość nadana Tatarom przez króla Jana lll Sobieskiego za pomoc w wojnie z Turkami. Zwiedzając miejscowy meczet będziemy mieli okazję na choćby symboliczne zapoznanie się z wiarą i kulturą wyznawców islamu.

W kolejnym miejscu (Supraśl)  spotkamy się wiarą i kulturą prawosławia, dość mocno osadzonego w tamtym regionie naszej Ojczyzny. Pobyt w Supraślu zaczniemy od zwiedzania monastyru, które potrwa około godziny. Następną godzinę przeznaczamy na wizytę w muzeum ikon. W obu obiektach  mamy zamówionych przewodników.

Religię i kulturę katolicką wprawdzie znamy z własnej praktyki, tym niemniej modlitwa w innych sanktuariach zawsze ubogaca nasze osobiste przeżywanie wiary. Tego chcemy doświadczyć w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie poprzez uczestnictwo we Mszy św. o godz. 1500 i osobistą modlitwę, jakiej sprzyjają różne zakątki i obiekty współtworzące to święte miejsce. Ks. kustosz zapozna nas z historią i duchowym przesłaniem tego Sanktuarium, a pobliski dom pielgrzyma zapewni nam obiad.

To są trzy główne miejsca, w których będą nasze pielgrzymie stacje na podlaskiej drodze ku jedności. Czy uda się jeszcze coś „wcisnąć”? Wszystko zależy od naszej sprawności i warunków na trasie.

Zainteresowani pielgrzymką mogą zgłaszać swój udział w kancelarii, w zakrystii po nabożeństwach, mailem lub bezpośrednio do ks. Krzysztofa. Koszt wynosi 160 zł/os. Suma ta pokrywa koszty przejazdu, ubezpieczenie, opłaty przewodnickie, bilety wstępu i obiad.

Opłatę za udział w pielgrzymce należy uiścić do 13 maja br. lub uzgodnić z ks. Krzysztofem przesunięcie tego terminu. W przeciwnym razie w miejsca nieopłacone będą wpisywane osoby z listy oczekujących. Autokar odjeżdża o godz. 6.30 z pl. ks. Lauferskiego przed Bazyliką NSJ. Powrót jest przewidziany ok. godz. 21.00.