Program pielgrzymki do Zduńskiej Woli i Łagiewnik

Jak zapowiadaliśmy przed tygodniem, 23 kwietnia (sobota) zamierzamy pielgrzymować w duchowym klimacie św. Franciszka z Asyżu. Klimat ten zapewnią nam miejsca, do których jedziemy. Głównym celem naszej pielgrzymki jest Zduńska Wola i Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia NMP jako Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Maksymiliana Marii Kolbego. W tej świątyni 8 stycznia 1894 roku przyjął chrzest Rajmund Kolbe, którego dziś znamy pod zakonnym imieniem Maksymilian. 13 lat później przystąpił w niej do sakramentu bierzmowania, a 26 sierpnia 1919 roku odprawił prymicyjną Mszę św. My również od Mszy św. w tym Sanktuarium rozpoczniemy nasz pobyt w Zduńskiej Woli.

Kilkaset metrów od tej świątyni znajduje się dom, w którym urodził się nasz Święty Męczennik i „Szaleniec Niepokalanej”.  Jego rodzice oprócz zamieszkiwania prowadzili w tym budynku warsztat tkacki, zapewniający im środki do życia. Po rekonstrukcji obiektu w 1991 roku urządzono w nim muzeum poświęcone św. Maksymilianowi i jego zawiązkom ze Zduńską Wolą. Właśnie w tym miejscu spędzimy nieco więcej czasu, a przewodniczka zapozna nas z osobą i dziełem św. Maksymiliana, jego życiem rodzinnym oraz środowiskiem, w jakim wychowywał się i kształtował swoją osobowość o. Kolbe.

Godnym uwagi ubogaceniem zduńskowolskiego kompleksu sanktuaryjnego są stacje drogi krzyżowej na wolnym powietrzu. O ile czas nam na to pozwoli wykorzystamy je do naszego nabożeństwa drogi krzyżowej.

Pielgrzymowanie w Zduńskiej Woli zakończymy obiadem  w jednej z pobliskich restauracji. Mamy zamówiony obiad dwudaniowy (zupa + drugie danie mięsne z ziemniakami i surówką). Dodatki (kawa, ciasto itd. indywidualnie zamawiają i opłacają sami uczestnicy.

Po obiedzie udajemy się w drogę powrotną do Warszawy, z przystankiem na modlitwę i zwiedzanie franciszkańskiego klasztoru w Łagiewnikach. Kościół klasztorny jest zarazem Sanktuarium poświęconym św. Antoniemu Padewskiemu i bł. Rafałowi Chylińskiemu. Św. Antoniego znamy choćby z figury w naszej bazylice, a z niektórymi parafianami modliliśmy się w jego sanktuarium w Lizbonie (Portugalia). Postacią mniej znaną w Polsce jest bł. Rafał Chyliński (+1741 r.), ale w okolicach Łagiewnik do dziś żywe są przekazy o posłudze tego franciszkanina wśród ubogich i żebraków. Niejednokrotnie ubarwiane ciekawymi legendami. Wprawdzie pora na naszą wizytę w tym sanktuarium nie jest najlepsza (pora ślubów), lecz franciszkanie obiecali nam udostępnić to, co w danej chwili będzie możliwe.

Taki program duchowy chcielibyśmy zrealizować 23 kwietnia. Jego uzupełnieniem będą śpiewy i modlitwy wspólne w autokarze oraz osobiste akty religijne każdego z uczestników.

Koszty pielgrzymowania wynoszą 110 zł od osoby. Składają się na nie opłaty za autokar, obiad, zwiedzanie muzeum o. Kolbego, opłata przewodnika, ubezpieczenie i zwyczajowe ofiary, jakie zwykle są  składane w sanktuariach. Zapisy, informacje, regulowanie opłat prowadzi wikary z bazyliki, który jest organizatorem i duchowym przewodnikiem tego pielgrzymowania.