Program pielgrzymki: Eucharystia i Matka Boża – kolumny  wiary na Kresach

Przed tygodniem sygnalizowaliśmy, że trasa październikowej pielgrzymki z Bazyliki NSJ wiedzie na Podlasie. Dziś możemy podać  niemalże pełne informacje szczegółowe, jako że program tego wyjazdu mamy już „dopięty”.

Autokar odjeżdża z pl. Ks. Lauferskiego przed bazyliką o godzinie 630, 15 października (sobota). Pierwszą miejscowością, jaką będziemy zwiedzać, i która nas wprowadzi w klimat, historię i kulturę tego regionu, jest Tykocin. Pobyt w Tykocinie zaczynamy o godzinie 1000 wędrówką z przewodnikiem, by poznać najbardziej charakterystyczne obiekty tego miasta (oprócz synagogi). O godzinie 1100 przewodnik oprowadzi nas po tykocińskim zamku.

Około godziny 1200 powinniśmy wyruszyć z Tykocina do następnego celu naszej pielgrzymki, a jest nim Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku. Posługujący tam salezjanie zapoznają nas z dziejami Sanktuarium, obecnością salezjanów oraz obiektami składającymi się na miejsce ich posługi duszpasterskiej i wychowawczej. Przed cudownym obrazem Matki Bożej Różanostockiej przeżyjemy pielgrzymkową Mszę św., a w domu pielgrzyma pokrzepimy się obiadem.

Z Różanegostoku udamy się do Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce, gdzie mamy zarezerwowany seans filmowy na godz. 1600, który zaprezentuje nam niezwykłe wydarzenia poprzedzające to, co dzisiaj potocznie uważa się za Cud Eucharystyczny. Ich owocem jest Najświętsza Hostia ze śladami krwi, które komisja ekspercka uznała za autentyczną. Jeśli utrzymamy dyscyplinę czasową to przed filmem będzie czas na adorację Cudownej Hostii – Ciała Pańskiego; jeśli będziemy mieli opóźnienie czas na adorację będzie po filmie. Nawiedzeniem Sanktuarium w Sokółce zakończymy program naszej pielgrzymki i udamy się w drogę powrotną do Warszawy.

O wiele dłuższa trasa, w porównaniu z pielgrzymką po ziemi łowickiej, konieczność drugiego kierowcy, a także opłaty za wejścia do obiektów wpływają znacząco na koszty. Tym razem udział w pielgrzymce kosztuje 150 zł i należy go uregulować do 8 października u duchowego przewodnika – ks. Krzysztofa lub powiadomić go o opłaceniu w autokarze. Taki sposób potwierdzenia udziału jest ważny, ponieważ są osoby na liście rezerwowej, które chętnie pojadą w miejsce rezygnujących, ale muszą wiedzieć o tym wcześniej.