sakrament-pokuty

Sakrament pokuty w okresie pandemii

Ogłoszone zasady bezpieczeństwa w stanie pandemii wpływają na formy naszego życia religijnego. Respektując je staramy się, by w miarę możliwości ułatwić parafianom udział w korzystaniu z sakramentów i posługi duszpasterskiej. Jeśli chodzi o sakrament pokuty to przypominamy, że w Bazylice, od czasu erygowania Sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego, zawsze istniała możliwość skorzystania z posługi spowiednika przez cały czas jej otwarcia.

Potrzebę skorzystania ze spowiedzi można zgłosić wcześniej (kancelaria, mail, telefon) lub zwyczajnie przychodząc do Bazyliki prosimy służbę kościelną o przywołanie dyżurnego spowiednika. Wielu parafian z tej formy korzysta, co tylko potwierdza skuteczność takiego rozwiązania. Tym bardziej zachęcamy do korzystania z niej w okresie pandemii, zwłaszcza mając na względzie nadchodzące Święta Zmartwychwstania czy I piątek miesiąca. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnią chwilę przed świętami. Zawsze jeśli tylko otwarta jest Bazylika można skorzystać ze spowiedzi.

Przy tej okazji proponujemy, stosując się do dekretu naszego Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego, na miejsce spowiedzi przestrzeń bardziej otwartą i bezpieczną niż konfesjonał. Może nią być nawa główna w bazylice, kaplica Najświętszego Sakramentu lub któreś pomieszczeń parafialnych. Natomiast wcześniejsze zgłoszenie spowiedzi tylko nam ułatwi posługę.

Na podobnych zasadach można przyjąć Komunię Świętą poza Mszą św.