Sanktuaria Ziemi Chełmińskiej

Jedna z wiosennych propozycji pielgrzymkowych, którą chcemy polecić parafianom  i przyjaciołom Bazyliki NSJ prowadzi po ziemi chełmińskiej. Położone tam gotyckie sanktuaria i obiekty sakralne  już w średniowieczu bywały wzorem dla innych kościołów w tej części Polski, a nawet dla katedry w Królewcu. Tak było np. z kościołem farnym Wniebowzięcia NMP w Chełmnie. Obecnie Świątynia jest najbardziej monumentalnym kościołem w Chełmnie z cudownym obrazem Matki Bożej Bolesnej, przyciąga zwiedzających bogatym wystrojem, reprezentującym różne style. Natomiast ze względu na posiadane relikwie św. Walentego jest miejscem pielgrzymowania dla zakochanych.

Z kolei w niewielkim Pelplinie urzeka piękna i monumentalna katedra, świadek wiekowej obecności cystersów i ich pracy ewangelizacyjnej na tym terenie.W katedrze znajduje się m. in. wielopiętrowy ołtarz główny z arcydziełem gdańskiego malarza Hermana Hana – Koronacja NMP (1624 r.) Jest to największy tego typu ołtarz w Europie. Inne skarby z  cysterskiej przeszłości znajdują się w Muzeum Diecezjalnym. Najcenniejszym wśród nich jest jeden z 48 zachowanych na świecie egzemplarzy Biblii Gutenberga.

Na trasie naszej pielgrzymki znajduje się również Rywałd Królewski z klasztorem kapucynów i Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, w którym szczególnie upodobali sobie Romowie. W czasach stalinowskich klasztor rywałdzki stał się miejscem uwięzienia Prymasa Tysiąclecia – Kard. Stefana Wyszyńskiego.

To tylko niektóre powody i miejsca, wyjaśniające, dlaczego Ziemia Chełmińska? … Bo to ziemia święta, urzekająca  pięknem i żywą wiarą. Ale chętni mogą już dziś zarezerwować sobie czas: 24-26 maja (piątek-niedziela), bo to akurat już się nie zmieni. Bazą naszą będzie Pelplin i Collegium Marianum, które zapewnia nam noclegi i posiłki. Obiekty zwiedzamy pod opieką przewodników.

Szczegółowy program, trasę i koszty pielgrzymki podamy w czasie późniejszym.