Sen o Krzyżu

"Sen o krzyżu" jest staroangielskim poematem ukazującym rodzący się w średniowieczu kult Drzewa Krzyża. Poemat wchodzi w skład rękopisu przechowywanego w bibliotece katedralnej w Vercelli, datowanego na drugą połowę X wieku. Fragmenty poematu przetrwały także w postaci inskrypcji wyrytej na kamiennym krzyżu z Ruthwell w Szkocji, na krańcach historycznej Northumbrii, oraz na krzyżu-relikwiarzu w katedrze w Brukseli.

Poemat ma formułę dialogowanej refleksji prowadzonej przez osobę mającą wizję krzyża z tymże krzyżem. Składa się z trzech części. Pierwsza prezentuje krzyż jako znak tryumfu. Stąd nie ma na nim oznak męki lub krwi. Jest za to ozdobiony biżuterią i pokryty złotem. W drugiej części rozmowa dotyczy przeżyć związanych z torturami, wyśmiewaniem, bólem po wbijaniu gwoździ. Nie ma jednak w tych przeżyciach pustki i bezsensu, gdyż dzięki Chrystusowi na krzyżu możliwe jest odrodzenie i nadzieja na zwycięstwo. Część trzecia ma charakter posłania misyjnego. Bowiem rozmówca, który dzięki krzyżowi przeżył odrodzenie, ma obowiązek dawać świadectwo i zachęcać do nawrócenia ludzi odrzucających krzyż i Chrystusa.

Ten wyjątkowy spektakl pasyjny w Bazylice przy ul. Kawęczyńskiej 53 wykonają artyści "Naszego Teatru", który ostatnio kilkakrotnie z sukcesem w sali teatralnej naszego oratorium wystawiał spektakl "Hemar semper fidelis". We "Śnie o krzyżu" udział biorą: Barbara Dobrzyńska – mezzosopran, Ryszard Morka – bas, Witold Żołądkiewicz – baryton, Anna Sikorzak-Olek – harfa, Piotr Prokopowicz – duduk, Monika Opalińska – recytacje, Jan Kasprzyk – recytacje, Maciej Gąsiorek – recytacje. Autorką scenariusza jest Barbara Dobrzyńska. Ona także spektakl reżyseruje.

Dojazd komunikacją miejską – tramwaje linii nr 3 i 7 do pętli przy Bazylice (za Dworcem Wschodnim).

Zapraszamy 6 kwietnia, godz. 15.30.