Serce Jezusowe sercem Mehoffera malowane

Takim tytułem, który jednocześnie zapowiada dlaczego i dokąd poprowadzi nasza trasa, zapraszam Was na autokarową pielgrzymkę 23 lipca. A wybrałem Turek z kościołem poświęconym Sercu Pana Jezusa, bo chciałem żeby parafianie, którzy na co dzień modlą się do Serca Pana Jezusa w artystycznym klimacie Bazyliki NSJ, stworzonym przez obrazy i mozaiki ks. Wincentego Kiliana, ubogacili swoje doświadczenia duchowe o modlitwę w świątyni pod tym samym wezwaniem, ale ozdobionej polichromią i witrażami  Józefa Mehoffera, ucznia Jana Matejki.

Dzieła tego znakomitego artysty uczyniły wystrój kościoła Serca Pana Jezusa w Turku oryginalnie pięknym, szacownym, a nade wszystko godnym Takiego Patrona. Nie trzeba głębokiej wiedzy artystycznej, by znalazłszy się tym miejscu, odnieść wrażenie, że Mehoffer oprócz mistrzowskiego operowania pędzlem mocno używał własnego serca.

My w tej Świątyni będziemy uczestniczyć w pielgrzymkowej Mszy świętej. Pozostały czas (ok. 2 godz.) zagospodarują nam pracownicy Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.

Drugim miejscem, jakie odwiedzimy tego dnia jest Uniejów, z ciekawą historią i ważnymi zabytkami. Najważniejsze z nich to XIV-wieczny zamek, niegdyś rezydencja biskupów gnieźnieńskich i także XIV-wieczna kolegiata pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. A w kolegiacie sarkofag św. Bogumiła. Jest to drugi co do wieku zabytek tego typu w Polsce, po konfesji św. Stanisława w Krakowie na Wawelu, a przed konfesją św. Wojciecha w Gnieźnie.

Z dziejami i zabytkami Uniejowa zapozna nas przewodnik Andrzej Pietrzak, który w barwny i dowcipny sposób opowiada o wydarzeniach z przeszłości i dawnych obyczajach. W Uniejowie mamy również zamówiony obiad: zupa i II danie mięsne (można zamienić na lokalne pierogi). O ile nie będzie opóźnień, znajdzie się czas na krótki, indywidualny spacer po parku z termami.

Udział w pielgrzymce można zgłaszać w zakrystii bazyliki, w kancelarii, telefonicznie do wikarego lub mailem. Wyjazd 23 lipca (sobota) godz. 630 z pl. Ks. Lauferskiego przed Bazyliką NSJ. Powrót do Warszawy planujemy ok. godz. 2100.

Koszt wynosi 130 zł/os., a obejmuje on opłatę za autokar,  usługi przewodnickie, ubezpieczenie, obiad, bilety wstępu. Osoby zapisane na liście podstawowej powinny opłacić udział w pielgrzymce do 10 lipca. Po tej dacie w miejsca nieopłacone będą zapisywane osoby z listy rezerwowej.