Śladami katolickiej wiary na Białorusi

Jesteśmy w trakcie wstępnych przygotowań do pielgrzymki na Białoruś, głównie śladami kościołów obrzędu rzymskokatolickiego. Pielgrzymka trwałaby ok. 5 dni i odbyłaby się w dniach między 10 czerwca (po peregrynacji Matki Bożej w naszej parafii), a 23 czerwca (przed zakończeniem roku szkolnego).

Trasę pielgrzymki  chcemy związać z postaciami znanych Polaków. Dlatego np. Grodno i okolice, bo  Orzeszkowa Batory; dlatego, Wasiliszki i Nowogródek, bo Niemen i Mickiewicz; dlatego Nieśwież i Mereczowszczyzna, bo Radziwiłłowie i Kościuszko. Oczywiście, takich bliskich Polakom miejsc będzie na naszej trasie więcej. Podamy je już po dokładnym opracowaniu programu pielgrzymki. Na pewno będziemy też w Mińsku i na pewno zakończymy zwiedzaniem twierdzy  w Brześciu.

Ostateczne koszty będą zależeć od programu, tego zaś jeszcze nie ma. Na razie, w rozmowie na wigilii pielgrzymów  16 grudnia, padły tylko sugestie ze strony chętnych do wyjazdu, które ma opracować biuro Zyg-Gro. Wygląda na to, że pielgrzymka będzie atrakcyjna i raczej nie za droga. Potwierdza to też liczba przeszło 30 osób, które się zapisały już na spotkaniu wigilijnym. A więc pozostało niewiele wolnych miejsc i kłopotu z ich wypełnieniem, raczej nie będzie, bo zgłaszają się rónież chętni z innych parafii i środowisk.  Kolejność zgłoszeń będzie decydująca o przyznaniu miejsca na liście wyjeżdżających.

Jeśli ktoś z parafian lub sympatyków Bazyliki chciałby wziąć udział w tej pielgrzymce powinien w terminie do końca stycznia przyszłego roku zgłosić to u naszego wikarego (tel. 504778503) lub w kancelarii parafialnej (namiary są w gazetce).

Szczegółowy program pielgrzymki i jej koszt powinniśmy poznać na początku stycznia. Jednak zainteresowani już teraz powinni zarezerwować sobie czas i zadbać o paszporty.