Trwamy na Czuwaniu dla Ojczyzny

6 marca – tym razem w klimacie Wielkiego Postu – przeżywać będziemy siódme Czuwanie przebłagalne w intencji Ojczyzny. Nabożeństwa składające się na modlitewny wieczór poprowadzą znani w Warszawie promotorzy kultu Miłosierdzia Bożego – ks. Mariusz Bernyś i ks. Michał Dłutowski.

Czuwania w Bazylice składają się na nowennę przygotowującą do uroczystych obchodów 250-rocznicy wprowadzenia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Decyzję o wprowadzeniu tej formy nabożeństwa Stolica Apostolska podjęła na prośbę biskupów polskich. W Bazylice jubileusz kultu Serca Jezusowego będziemy obchodzić 12 czerwca, w patronalną dla naszej świątyni uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Intencją Czuwań jest, by poprzez rozwój i ożywienie kultu Serca Jezusowego Polska odrodziła się w swej potędze i doskonałości.

Czuwania przebłagalne w intencji Ojczyzny mają swój stały program i rozpoczynają o godz. 2100 Apelem Jasnogórskim oraz pokutnym pokropieniem wodą święconą, przy śpiewie inowokacji "O krwi i wodo…". Po tym nabożeństwie wysłuchamy cyklicznej katechezy na temat kultu Serca Jezusowego, zazwyczaj nawiązującej do wydarzeń bieżących, kalendarza liturgicznego i faktów historycznych.

Przebłagalny charakter nadają kolejne nabożeństwa, zawsze składające się na Czuwanie, czyli  Droga Krzyżowa z adoracją Krzyża i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Z kolei procesja z figurą Niepokalanej i następująca po niej Msza św. o godz 2400 są aktami wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi z nasze grzechy. Procesja ze świecami, przy wygaszonym oświetleniu elektrycznym, czyni ze śpiewanej podczas procesji Litanii Loretańskiej mocno przeżywaną wypowiedź duszy dziecka kierowaną do Matki, która wszystko rozumie… Wybierając się zatem do Bazyliki w I piątek marca warto pamiętać o zabraniu ze sobą świecy, lampionu czy zwykłego znicza.

Prasowy patronat nad prowadzoną w Bazylice Modlitwą przebłagalną za Ojczyznę sprawuje redakcja „Naszego Dziennika”, odpowiednio wcześniej zapowiadająca Czuwania, a następnie, w poniedziałek po Czuwaniu, zdająca relację z jego przebiegu.

Czuwanie daje również okazję do zaopatrzenia się w książki autorstwa ks. Bernysia i ks. Dłutowskiego oraz w materiały formacyjne, adresowane do uczestników spotkań w Bazylice i ułatwiające przygotowanie się do Czuwań poprzez odprawianą prywatnie nowennę.

Od listopada Czuwania za Ojczyznę nabierają specjalnego znaczenia, ze względu na Rok Serca Jezusowego, który specjalnie dla Bazyliki ustanowił Abp Henryk Hoser. Z Rokiem tym jest związany przywilej odpustu zupełnego, który można zyskać uczestnicząc we wszlekich czuwaniach adoracyjnych w Bazylice, bądź modląc się przed Najświętszym Sakramentem. Z dekretem i warunkami odpustu można się zapoznać wybierając ikonkę dekretu w kolumnie liturgicznej na stronie internetowej Bazyliki.

W trakcie Czuwań dyżury w konfesjonale pełni kilku spowiedników.

Zatem serdecznie zapraszamy na wielkopostne Czuwanie w Bazylice – 6 marca br., godz. 21.00