W czerwcu pielgrzymujemy do Kodnia

Coraz mocniej w życie parafian z Bazyliki wpisują się comiesięczne pielgrzymki autokarowe.W czerwcu celem naszego pielgrzymowania będzie sanktuarium Matki Bożej Królowej Podlasia – Matki Jedności w Kodniu. Przy tej okazji nawiedzimy jedyną na  świecie katolicką parafię neounicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Kostomłotach. Będzie również niespodzianka.

Miłośnicy ikon powinni przygotować się na większe wydatki na pamiątki.

Wyjazd planujemy w sobotę, 20 czerwca o godz. 600, powrót wieczorem, ok. godz 2000. Koszt pielgrzymki wynosi 80 zł i obejmuje opłatę za przejazd, ubezpieczenie i przewodnika w Kodniu. Wyżywienie we własnym zakresie. Można też skorzystać z ofert w domu pielgrzyma lub pobliskich punktach gastronomicznych. W Kodniu, oprócz wspólnej Mszy św. przed cudownym obrazem i zwiedzania obiektów z przwiednikiem, przewidziany jest czas na osobistą refleksję, spacer nad Bugiem, itd.

Zapisy na pielgrzymkę przyjmujemy w kancelarii parafialnej lub w zakrystii Bazyliki przy okazji nabożeństw. Na pielgrzymce przydadzą się różańce, książeczki do nabożeństwa z tekstami nieszporów i litanii.

Sensacyjne dzieje obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, który jako obraz Matki Bożej Gregoriańskiej porwał z Rzymu senator Rzeczypospolitej – książę Mikołaj Sapieha, opisała Zofia Kossak-Szczucka w powieści pt. "Błogosławiona wina". Obecnie trwają prace nad filmem na podstawie tej powieści.