W grudniu również czuwamy dla Ojczyzny

5 grudnia, tym razem w klimacie adwentowym, przeżywać będziemy kolejne Czuwanie przebłagalne w intencji Ojczyzny, którego animatorami są znani w Warszawie promotorzy kultu Miłosierdzia Bożego – ks. Mariusz Bernyś i ks. Michał Dłutowski. Czuwania w Bazylice składają się na nowennę przed uroczystymi obchodami – w czerwcu przyszłego roku – 250-rocznicy wprowadzenia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Decyzja Stolicy Apostolskiej była odpowiedzią na prośbę biskupów polskich.

Czuwania przebłagalne w intencji Ojczyzny mają swój stały program, składający się m. in  z Apelu Jasnogórskiego, jakim godzinie 21.00 są rozpoczynane. Zawsze jest również katecheza na temat kultu Serca Jezusowego, aktualizowana bieżącymi wydarzeniami, kalendarzem liturgicznym lub historycznym, itp. Przebłagalny charakter Czuwaniom nadają nabożeństwa Drogi Krzyżowej i koronki do Miłosierdzia Bożego. Z kolei procesja z figurą Niepokalanej i następująca po niej Msza św. o godz 24.00 są aktami wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi z nasze grzechy. Procesja ze świecami, przy wygaszonym oświetleniu elektrycznym czyni ze śpiewanej wtedy Litanii Loretańskiej mocno przeżywaną wypowiedź duszy dziecka do Matki, która wszystko rozumie… Wybierając się zatem do Bazyliki w I piątek grudnia warto pamiętać o świecy.

Prasowy patronat nad Modlitwą przebłagalną za Ojczyznę sprawuje redakcja Naszego Dziennika, zamieszczająca dokładne relacje w poniedziałek po Czuwaniu, a wcześniej informująca o przygotowaniach.

Czuwanie daje również okazję do zaopatrzenia się w książki autorstwa ks. Bernysia i ks. Dłutowskiego oraz w materiały formacyjne, adresowane do uczestników spotkań w Bazylice i ułatwiające przygotowanie się do Czuwań poprzez odprawianą prywatnie nowennę.

Od listopada Czuwania za przebłagalne Ojczyznę nabierają specjalnego znaczenia, ze względu na Rok Serca Jezusowego, który specjalnie dla Bazyliki ustanowił Abp Henryk Hoser. Z Rokiem jest związany przywilej odpustu zupełnego, który można zyskać uczestnicząc w czuwaniach adoracyjnych w Bazylice, bądź modląc się przed Najświętszym Sakramentem. Z dekretem i warunkami odpustu można się zapoznać wybierając ikonkę dekretu w kolumnie liturgicznej niniejszej strony.

W trakcie Czuwań dyżury w konfesjonale pełni kilku spowiedników.

Serdecznie zapraszamy na grudniowe Czuwanie w Bazylice – 5 grudnia br., godz. 21.00