Ostatnio udało mi się dopiąć najtrudniejszy dzień w naszej pielgrzymce po ziemi Wielkopolskiej (8-10 września), czyli sobotę w Poznaniu. Przypomnę, że 8 września, w piątek uczestniczymy w patronalnym dla eremu kamedułów w Bieniszewie odpuście z okazji święta Narodzenia NMP i po przyjeździe do Gostynia zwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej. A niedzielę wypełni nam Msza św. i zwiedzanie opactwa cystersów w Lądzie, zwiedzanie klasztoru Misjonarzy Św. Rodziny w Kazimierzu Biskupim i powrót do domu.
Natomiast sobota jest przeznaczona na Poznań. Po stolicy Wielkopolski oprowadzi nas p. Ewa Jagielska. Jej pasji przewodnickiej można „dotknąć” oglądając na YouTube „Spacer z Ewą”. Nam pani Ewa proponuje m. in. spacer po Ostrowie Tumskim, zwiedzanie katedry, rynku Starego Miasta z koziołkami , fary poznańskiej, Pl. Wolności, dawnej dzielnicy żydowskiej i kościoła salezjanów na ul. Wronieckiej. W oratorium przy tym kościele wychowali się chłopcy z tzw. piątki poznańskiej, straceni przez Niemców w Dreźnie, a dziś wyniesieni do czci ołtarzy.
Atrakcyjną propozycją wydaje się Muzeum Rogalowe. Zapoznamy się w nim z wypiekiem słynnych rogali świętomarcińskich. Będzie też okazja do degustacji świeżych wypieków.
Na Poznań mamy czas w godz. 1000-1600, łącznie z przerwą na kawę. Sobotę zakończymy w Gostyniu; kolacją i Mszą św. o godz. 1900.
Naszą bazą na czas pielgrzymowania po Wielkopolsce będzie dom pielgrzyma przy Sanktuarium w Gostyniu. Tam mamy zamówione dwa noclegi oraz posiłki według następującego porządku: piątek – kolacja, sobota – śniadanie i obiadokolacja, niedziela – śniadanie. Obiad niedzielny zjemy u salezjanów w Lądzie.
Koszty tego wyjazdu podam w terminie późniejszym. Miejsc wolnych już nie ma. Można zapisywać się tylko na liście oczekujących, na miejsca zwolnione przez wycofujących się.
Do zobaczenia na trasie. Ks. Krzysztof