WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce.Dnia 24 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Maryja po wniebowstąpieniu Chrystusa z Apostołami trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela. Dlatego właśnie do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że Maryja jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci.

Z inicjatywy papieża Benedykta XVI dzisiaj modlimy się też za Kościół w Chinach.
W 2007 roku Benedykt XVI wydał list apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być
poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu
miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu
chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o
prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się
paschalną radością Chrystusowego Kościoła.

W dzisiejszą niedzielę o godz. 13 00 , nasz parafianin nieoprezbiter Ks. Cezary Lipka odprawi w naszej Bazylice i Sanktuarium swoją pierwszą Msze św. Prymicyjną. Polecajmy Go w naszych szczerych i gorących modlitwach.

Jutro zapraszamy do naszej Bazyliki i Sanktuarium, gdzie będziemy celebrować Uroczystość Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Msze św. jutro o godz. 7 00 , 8 00 , 12 00 , 18 00 . Uroczystość została przeniesiona z racji przepadającej dziś niedzieli.

We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na wspólną Eucharystię i dowolnej porze dnia, podczas której przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym życiu.

W czwartek, 28 maja, przypada 39. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się o jego szybką beatyfikację.

W przyszłą niedzielę, 31 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię św. wielkanocną.

Wigilię tej uroczystości będziemy świętować już w sobotę, 30 maja. Do tej
uroczystości od jutra przygotowujemy się poprzez specjalną nowennę. Włączmy się do tej modlitwy podczas liturgii w naszej Bazylice, którą odprawiamy w czasie nabożeństwa majowego lub prywatnie odmawiajmy ją w domu.

Wszystkim Parafianom, Gościom którzy przychodzą na modlitwę do Bazyliki i Sanktuarium dziękujemy za wrażliwe serce i składane ofiary na tacę, przekazywane na konto parafialne, czy składane w kancelarii. Z serca Wam dziękujemy i polecamy Sercu Jezusowemu ofiarodawców.

Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika Idziemy

W najnowszym numerze warto przeczytać:

  • Kto skończy z pedofilią? – Dlaczego wciąż nie powołano państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków pedofilii, a obywatelski projekt „Stop pedofilii” trafił do sejmowej „zamrażarki”? – tłumaczy wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w rozmowie z Ireną Świerdzewską. – Bez Santo subito – Przy trumnie mojego Prymasa nie było okrzyków Santo subito, ale były postawy i gesty, które wyrażały to samo – wspomina ks. Henryk Zieliński.
  • Promieniowanie świętości – Na czym polegała wielkość i świętość Prymasa Tysiąclecia? – opowiada jego ostatni kapelan ks. prałat Bronisław Piasecki w rozmowie z Barbarą Sułek- Kowalską.
  • Matka Boża w kwarantannie – Po raz drugi w historii doszło do przerwania nawiedzania
    polskich parafii przez kopię cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. – pisze o tym Irena Świerdzewska.
  • Apostolstwo cierpienia – Jak uwięziony i zdradzony przez episkopat Prymas przeżywał swoje zjednoczenie ze zdradzonym i pojmanym Chrystusem? – jego heroiczną postawę opisuje kard. Zenon Grocholewski z Watykanu.
  • Kapłan włocławski – W jaki sposób urodzony w Zuzeli Stefan Wyszyński został księdzem diecezji włocławskiej? O jego szerokiej działalności zanim został biskupem – pisze ks. Julian Głowacki.
  • Koronawirus kontra bezdomni – Co kościelne instytucje charytatywne robią dla potrzebujących w czasie pandemii? – opisuje Dorota Glica.
  • Klęska euroentuzjastów – Niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał wyższość niemieckiej
    konstytucji nad prawem unijnym. Co z tego wynika dla Unii i dla nas? – wskazuje prof. Kazimierz Dadak.
  • Czy coś się zmieni? – Według szefa ONZ nawet działania służące powstrzymaniu pandemii nie mogą ograniczać prawa do korzystania z aborcji. O tym i o ujawnionych ostatnio
    praktykach handlu ludźmi – pisze Anna Meetschen.
  • Teorie spiskowe – Jak podchodzić do tzw. teorii spiskowych? Ile jest w nich prawdy? – tłumaczy o. Dariusz Kowalczyk SJ
  • Ślady stóp Chrystusa – O pamiątkach Wniebowstąpienia Pańskiego w Ziemi Świętej i w Polsce – pisze Erwin Kozłowski.
  • Spór o prawdę – Jeśli nie zareagujemy, to św. Jan Paweł II będzie przedstawiany jako „obrońca pedofilów” i człowiek nie rozumiejący środowisk LGBT – ostrzega Krzysztof Ziemiec.
  • Matejko maluje Wniebowstąpienie – Teologiczną głębię obrazu Jana Matejki „Wniebowstąpienie” ukazuje Dorota Lekka.
  • Jak krucjata? – Co oznacza zmiana kandydata PO w wyborach prezydenckich? – analizuje Jacek Karnowski.
  • Pomoc w trójwymiarze – O studentach, którzy korzystając z technologii 3D wspierają polskich medyków – pisze Agnieszka Domańska.
  • Chcą czy zrobią? – Czy wśród rządzących w Polsce jest autentyczna wola wycofania się z ratyfikacji genderowej Konwencji Stambulskiej, czy to jedynie przedwyborcze hasła? – komentuje Marek Jurek.

Przypominamy, że w naszej Bazylice na każdej Mszy św., i nabożeństwie może przebywać 200 osób od dnia 17 maja 2020 roku.