WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE – Ogłoszenia Duszpasterskie 01 czerwca 2014 r.

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE                                                        1 czerwca 2014

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Obchodzimy dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która kończy 40-dniowy okres, gdy Pan Jezus po swoim Zmartwychwstaniu ukazywał się swoim uczniom. Jednak okres wielkanocny jeszcze trwa. Najbliższy tydzień będzie poświęcony przygotowaniom do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Prośmy o łaskę otwarcia serc naszych i naszych bliskich na przyjęcie tego daru i umiejętność właściwego wykorzystywania natchnień Ducha Świętego.

2. Dziś w naszej ojczyźnie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Pamiętajmy o naszych najmłodszych, nie tylko obdarowując ich materialnie, lecz przede wszystkim prośmy o wszelkie łaski potrzebne ku temu, by wzrastały duchowo. W naszych modlitwach nie zapominajmy również o dzieciach opuszczonych, zmuszanych do niewolniczej pracy, wykorzystywanych czy głodnych, którym nie jest dane szczęśliwe przeżywanie dzieciństwa. Niech i one staną się przedmiotem naszej troski nie tylko duchowej. Możemy je wspomagać na różne sposoby, dlatego zachęcam, aby się tym zainteresować i podjąć np. adopcję na odległość lub też zaangażować się w działalność jakiejś organizacji na rzecz dzieci.

3. Dziś również przypada 1. niedziela czerwca, w którą od kilku lat w naszym kraju jest obchodzony Dzień Dziękczynienia. Zasiadając do wspólnego stołu, zastanówmy się razem, za co szczególnie chcielibyśmy Panu Bogu podziękować i spróbujmy porozmawiać o tym w gronie rodzinnym. Nie zapominajmy również o modlitwie dziękczynnej. Nasze dziękczynienie złożymy Panu Bogu dzisiaj o godz. 1730 w czasie nabożeństwa czerwcowego i procesji eucharystycznej. Ofiary składane do puszek są przeznaczone na świątynię Opatrzności Bożej.

4. Jak dobrze wiemy, miesiąc czerwiec jest poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu, a nabożeństwa czerwcowe z litanią do Najświętszego Serca Pana są powszechnym znakiem czci i kultu, jakim Polacy otaczają Serce Zbawiciela. W naszej Bazylice, poświęconej Sercu Jezusa, z tej okazji wystawiamy – po długiej przerwie – do czci publicznej obraz Najświętszego Serca Jezusowego. Dość obszerne dzieje Obrazu przedstawiliśmy w poprzednim numerze gazetki parafialnej. Tym razem więc tylko krótkie przypomnienie.

Jest to obraz namalowany na życzenie fundatorki – księżnej Marii Radziwiłłowej – w 1907 r., przez Wincentego Łukaszewicza. Od samego początku umieszczony był  w ołtarzu głównym w drewnianej kaplicy, zastępującej budującą się obecną Bazylikę. Również w Bazylice, aż do 1953 r., w nawie głównej przed tym Obrazem modlili się nasi dziadowie i ojcowie. W pierwszych latach tego wieku wskutek przemalowania Obraz utracił pierwotny wygląd i został przeniesiony do zakrystii.

Obecnie po konserwacji i przywróceniu Obrazowi Patrona Bazyliki pierwotnego wyglądu udostępniamy Parafianom i Gościom ten Wizerunek z nadzieją, że podobnie jak przodkowie otoczą Go czcią i modlitwą, a wymodlone przed Nim łaski umocnią ich wiarę i miłość do Najświętszego Serca Jezusowego.

Uroczyste poświęcenie Obrazu nastąpi w czasie odpustu parafialnego dn. 27 czerwca o godz. 1800. Mamy zamiar, by po uroczystym poświęceniu umieścić Obraz w miejscu godnym Patrona Bazyliki i sprzyjającym codziennej modlitwie, kierowanej do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

5. W tym tygodniu również pierwszy czwartek miesiąca, dzień wdzięczności za dar Eucharystii oraz modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii.

6. W każdy czwartek po wieczornej mszy św. zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu. Modlitwę podejmuje za naszą dzielnicę Pragę, o nawrócenie.

7. Zaś w pierwszy piątek miesiąca zachęcamy do uczczenia Najświętszego Serca Pana Jezusa, szczególnie w tym miesiącu Mu poświęconym. Możemy skorzystać z sakramentu spowiedzi podczas wszystkich mszy św. sprawowanych w naszej Bazylice. Odwiedziny chorych w pierwszy piątek rano od godz. 800.

8. W tym tygodniu przypada też pierwsza sobota miesiąca. Z tej okazji zostanie odprawiona Msza św. ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, o godz. 800.. Po wieczornej Mszy św. zapraszamy na różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Zakończenie modlitwy ok godz. 2100.

9. W następną niedzielę będziemy przeżywać Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. O godz. 1000 Eucharystię odprawi Dostojny Złoty Jubilat Ks. Wojciech Szulczyński. W latach 2002 – 2008 pełnił funkcję Dyrektora Wspólnoty domu zakonnego przy naszej Bazylice. Otoczmy Dostojnego Jubilata naszą gorącą modlitwą.

10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.