Z gorliwości św. Antoniego Padewskiego i młodości bł. Augusta Czartoryskiego moc wiary naszej

Ten nieco patetyczny tytuł ujawnia pragnienia, z jakimi wybieramy się na trzydniową pielgrzymkę w dn. 13-15 czerwca. Wierzymy bowiem, że modląc się w miejscach związanych ze św. Antonim Padewskim – żarliwym kaznodzieją  i bł. Augustem Czartoryskim – młodym człowiekiem, który swoje życie związał z ks. Bosko, ożywimy naszą wiarę i nadamy jej świeżość.  Naszą bazą w tym czasie będzie  dom pielgrzyma OO. Bernardynów przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Tam mamy już zamówione miejsca noclegowe (pokoje 2-osobowe) i posiłki (śniadania i obiadokolacje).

I też od Leżajska rozpoczniemy naszą pielgrzymkę. A że tego dnia OO. Bernardyni uroczyście świętują odpust  św. Antoniego z Padwy więc i my wykorzystamy wyjątkową okazję, by nasza pielgrzymka zyskała już na samym początku mocny impuls poprzez udział  w sumie odpustowej o godz. 1300. Tego dnia do Leżajskiego Sanktuarium ściąga wielu pielgrzymów ze względu na żywy kult św. Antoniego, obrzęd poświęcenia lilii i indywidualne błogosławieństwo dzieci. My po Mszy św. wysłuchamy jeszcze koncertu na znanych w Polsce  organach, a następnie jeden z braci przybliży nam dzieje tego miejsca.

W planach na ten dzień mamy także nabożeństwo na dróżkach kalwaryjskich. Niestety, ze względu na odpust tego dnia jest niedostępne muzeum klasztorne. Ale p. Małgosia (przewodniczka) z pewnością  wykorzysta resztę dnia, by pokazać nam inne ciekawe obiekty. Dzień zakończymy obiadokolacją i Apelem Jasnogórskim.

W sobotę, po śniadaniu, ruszamy w teren. Najpierw udamy się do Sieniawy. Jedziemy tam, ze względu na osobę bł. księcia Augusta Czartoryskiego (+1893), który spotkawszy w Paryżu ks. Bosko odkrył w sobie powołanie salezjańskie.  Beatyfikowany w 2004 roku. A w Sieniawie do czasów beatyfikacji, w rodowej krycie Czartoryskich pod kościołem  Wniebowzięcia NMP z XVIII w.,  były pochowane jego doczesne szczątki. Dziś wśród spoczywających tam członków wielkiego rodu znajdują się osoby, które odegrały znaczącą rolę w dziejach naszej Ojczyzny, np.  Izabela z Flemingów Czartoryska, Adam Jerzy Czartoryski i Anna Maria Wirtemberska. My w tej świątyni przeżyjemy naszą pielgrzymkową Mszę św., a następnie zwiedzimy rynek w Sieniawie z ratuszem i XVlll-wiecznymi domami mieszczańskimi  oraz zespół pałacowo- parkowy Czartoryskich.

Z Sieniawy pojedziemy do Przeworska, by zwiedzić m. in.  kaplicę Bożego Grobu przy Bazylice Kolegiackiej i stały ołtarz będący wierną repliką z Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie. Przewidziany jest także spacer w parku Lubomirskich i spotkanie z innymi obiektami w tym mieście. O szczegółach zadecyduje czas i p. Małgosia. Dzień zakończymy obiadokolacją i Apelem Jasnogórskim w Leżajsku.

Niedzielę, ostatni dzień pielgrzymki, rozpoczniemy Mszą św. (godz. 800) i śniadaniem w Leżajsku, a następnie udamy się do Łańcuta. W planach mamy m. in. zwiedzanie Zamku, Stajni i Wozowni.  Pobyt w Łańcucie zakończymy spacerem po parku.

Bogaci w estetyczne doznania i piękne przeżycia rozpoczniemy drogę powrotną, z krótkim przystankiem w Leżajsku. Tam w domu pielgrzyma zjemy obiad, a po nim już jak najszybciej do domu.

Koszty tej pielgrzymki podam w terminie późniejszym, gdy będę miał potwierdzenia o opłatach we wszystkich obiektach. A tych trochę się nazbiera. Z nadzieją, że one Was nie wystraszą – zapraszam. Do zobaczenia na szlaku! Ks. Krzysztof